Dimensiuni placute locomotive

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

CyberDude

Active Member
Trenulist
11 Martie 2017
70
37
LOCATION
Oradea
Cine poate sa ne spuna ce dimensiuni au placutele cu numere ale locomotivelor? (DA, EA, LDH-uri...)

Alte curiozitati:
- latimea (sau inaltimea, nu stiu care e conventia) e consistenta intre DA si EA?
- o placuta are tot timpul aceeasi lungime daca sirul de litere si cifre ocupa mai mult sau mai putin spatiu?

Am vazut pe Facebook un anunt cu o replica a placutei de la 060-DA-001 insa nu e la 1:1. Ma bate gandul sa-mi confectionez una de dimensiuni reale, cred ca ar arata bine pe perete.

Multumesc!
 
Cel mai bine cred ca e sa lucrezi dupa referinte fotografice si sa masori exact, asa elimini orice suspiciune.
Am vazut si eu acel anunt, banuiesc ca este tiparit 3D dar eu as tipari doar literele 3D si eventual bordura si le-as lipi pe o placa de plastic, scapi de slefuit multe imperfectiuni pe partile plane.
 
  • Like
Reac?ii: Horia_Radulescu
Dimensiunile "standard" erau 160 x 640, insa am intalnit multe variatiuni, unele de la cativa milimetri pana la centimetri. Am vazut si placi de 140 inaltime si 690 lungime.