Locomotiva cu aburi 1B-n2 LCJE

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

Vladimir

New Member
26 August 2022
11
8
Marklin#14
Salutari!

Imi puteti spune mai multe despre locomotiva care se gaseste pe coperta acestei carti? https://fliphtml5.com/ylfj/warx
Aceiasi poza apare la pagina 88, mult mai detaliata. As dori sa o vad fara sa fie pavazata cu ghirlande and stuff. Exista si alte poze/desene/ilustratii cu acest tip de locomotiva?
Nu am reusit sa gasesc prea multe inafara de ce este scris si aratat in acea carte.

Multumesc!
 
LE: Am aflat mai multe detalii cautand-o dupa clasa si vazand ca si ungurii au avut acest tip de masina, insa ceea ce as vrea eu sa aflu mai degraba sunt urmatoarele lucruri:

1. Avea placute CFR cand LCJE a fost "absorbita" in CFR sau erau pictate literele si nr. de parc?
2. Ce culoare ar fi avut atat la LCJE cat si la CFR? Dupa poza alb negru eu banuiesc ca era neagra cu sasiul rosu (si anumite elemente din biele, arcurile pe foi, etc), osiile rosii iar capacele de la camera pistoanelor si plugul de culoarea bronzului/aluminiului. Voi ce parere aveti? Sunt pe langa total sau am nimerit pe ici pe colo?:))
 
  • Like
Reac?ii: AdyAero
Pe vremea cat a apartinut LCJE a fost in culori standard austriece, adica complet neagra.

Dupa preluarea parcului de catre CFR a fost revopsita cu ocazia primei revizii majore in culorile CFR valabile in epoca, care au mai fost detaliate aici pe forum.

In nici unul din cazuri nu a fost neagra cu fremul rosu. Aceasta schema e de inspiratie sovietica si nu a existat la CFR in mod traditional pana dupa 1947.
 
@Vladimir : off topic, insa ca membru al administratiei prefer sa scriu aici.

Vad ca te-ai inscris recent pe forum si presupun ca inainte ai citit (si implicit acceptat) regulamentul nostru. De aceea, in conformitate cu acesta, te rog sa scrii cateva cuvinte despre tine aici.

Nu de alta, insa pe Lokomotiv ne place sa stim cu cine stam de vorba. :)
 
  • Like
Reac?ii: Vladimir