MAN schienenbus in Cisnadie (Ex-AKN-ex-KEG)

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

mrpuf

Active Member
Trenulist
2 Martie 2016
221
397
Timisoara, Arad, Hunedoara
Buna seara,

Documentandu-ma pentru prezentarea machetei Brekina la scara N, am realizat ca mai demult, pe un forum (poate chiar aici-stalk-uiesc de ceva vreme din umbr?), am gasit imagini cu un astfel de MAN schienenbus- unul dintre cele 38 VT-uri produse!
Scormonind internetul, am aflat c? este vorba de Ex AKN VT-2.20, produs în 1963, pentru calea ferat? privat? Altona-Kaltenkirchen- Neumünster, mai apoi devenind KEG VT 2.20.
In 2012, apar poze cu automotorul nitel cosmetizat, în gara Cisnadie, urmând s? fie utilizat pe calea ferat? Cisnadie-Sibiu (Sybin !?). Proiectul e?ueaz? mizerabil îns?, si in 2013 reg?sim automotorul în ceea ce pare un depozit de infrastructur? CFR de pe lâng? Sebe?-Olt.
Acum intrebarea intrebatoare misterioasa si enigmatic? este: ma poate ajuta cineva sa aflu ce s-a ales de el? Este totusi unul din 38.
Atasez o fotografie a userului WordPress Cisnadianu'Turmentat (https://cisnadie.wordpress.com/2012/11/24/hai-vino-iar-in-gara-noastra-mica/) (daca deranjeaz? pe cineva, o voi sterge).
Eu sunt din ora?ul de pe Beghei (dar n?scut în mica Vienna- compliment adus de marele Iorga Aradului), îns? când mai trecem pe lâng? minunatul Hermannstadt, vom merge într-o mic? recunoa?tere- daca mai avem ce vedea.
gara-cisnadie (1).jpg
 
Ultima editare:
Subiectul a fost dezbatut aici pe forum

 
  • Like
Reac?ii: Horia_Radulescu