Vagoan de marfa pe 2 osii pentru transport ciment in vrac, Ucs. CFR MARFA. H0.

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

Gam3

Moderator
Super Moderator
Trenulist
18 Iunie 2016
6.031
2.557
Ia?i
LOCATION
Iași
Un nou proiect Trains Addicted:
vagoan de marfa pe 2 osii pentru transport ciment in vrac, Ucs. CFR MARFA. H0.
Modelele beneficiaza de multe piese metalice, realizate din fotodecupaje. Inscriptii realizate prin tampografie.
















Piese fotodecupaje:


 
Piesele aplicate arata bine.
Pacat ca baza modelului a fost aleasa cea mai ieftina (model Lima actualmente Rivarossi) care este diferita de vagonul Ucs CFR.
Forma silozurilor, forma scaritelor de acces, sasiul cu intariturile si detaliile pe dedesubt sunt incorecte cu cele de la modelul CFR.
Si pretul "piperat" pentru un model incorect totusi nu a oprit colectionarii/modelistii superficiali sa epuizeze aceste vagoane in cateva zile.
 
  • Like
Reac?ii: Radu161 ?i GFN
Am fazut pe facebook poze postate de catre cei de la TA si se pare ca exista vagoane CFR cu aceasta forma de siloz.
Din cate am vazut aici, intr-adevar, sunt mai simplute aceste modele, fiind produse de Eletrotren:



Au cumva tampoane functionale?
 
Intradevar au fost Ucs cu domuri tuguiate (3 tipuri), acesta ar fi apropiat de Ucs tip 3, subvarianta fara nervuri (fabrica de ciment Fieni a avut multe asa), doar ca forma domurilor difera, sunt mai aplatizate.
As mai adauga ca gaura de pe capete, unde e teava de evacuare a cimentului are alta forma la Ucs-urile noastre (semicerc prelungit drept pana la platforma).
 
Salut,

O mica paranteza, mai mult din partea administratiei decat din perspectiva mea de user.

Si pretul "piperat" pentru un model incorect totusi nu a oprit colectionarii/modelistii superficiali sa epuizeze aceste vagoane in cateva zile.

Nu-mi place formularea de mai sus si cred ca nu-si are locul in forma aceasta aici.

Faptul ca unii modelisti se multumesc cu modele modificate din unele de serie deci cu anumite inadvertente nu-i face "superficiali". Fiecare are alt mod de a practica acest hobby si multi prefera sa se multumeasca cu un model realizat pe baza unui prototip usor diferit, deci cu anumite inadvertente, decat sa-si petreaca viata, de altfel limitata, asteptand ca bunul Dumnezeu sa le dea un model corect sau sa se uite la o diorama goala.

Fiecare si-a montat stachteta la inaltimea care ii corespunde si pe care o poate atinge prin bugetul, prin capacitatile sale de modelist (in masura in care face ceva de la zero singur) si prin timpul sau. Nu are nimic de-a face cu superficialitatea. Modelismul in sine e un compromis si fiecare hotaraste unde se afla limita sa personala de compromisuri in acest hobby.

Mai multi useri s-au plans de formularea de mai sus, considerand-o jignitoare. Nu voi sterge textul cu pricina insa sper ca autorul acestuia sa fi receptionat mesajul meu si sa arate pe viitor mai putina aroganta si mai multa toleranta fata de colegii de hobby. Paranteza inchisa.
 

CFRmarfa
am stat o zi ca s? nu scriu la nervi. Î?i spun atât.
Puteai s? faci o recenzie dup? poze (pentru c? nu este 100% corect ?i nu îl ai în colec?ie) la model vs vagonul real fara s? jigne?ti userii.
În trecut ai avut destule derapaje cam pe la toate modele CFR. Este strict problema personala a colec?ionarilor dac? cumpara un model mai pu?in corect sau nu.
La urm?toarea postare în care mai jigne?ti pe cineva ai plecat de aici. Avertismente ai mai primit in trecut.
 

CFRmarfa
am stat o zi ca s? nu scriu la nervi. Î?i spun atât.
Puteai s? faci o recenzie dup? poze (pentru c? nu este 100% corect ?i nu îl ai în colec?ie) la model vs vagonul real fara s? jigne?ti userii.
În trecut ai avut destule derapaje cam pe la toate modele CFR. Este strict problema personala a colec?ionarilor dac? cumpara un model mai pu?in corect sau nu.
La urm?toarea postare în care mai jigne?ti pe cineva ai plecat de aici. Avertismente ai mai primit in trecut.
O recenzie cu vagonul propriuzis cu poze justificatoare nu se poate intrucat nu cumpar acest model incorect. Daca imi permiti sa folosesc una din pozele postate de tine atunci pot face o recenzie. Sau eventual caut modelul cu alta inscriptionare (VTG) dar cu aceeasi forma.
Sigur ca fiecare decide pentru el daca cumpara sau nu la fel cum fiecare decide pentru el daca "superficialitatea" este sau nu o jignire.
Eu sunt de parere ca este un adjectiv ca toate altele si nu trebuie interpretat numai in sensul negativ. Superficialitatea este chiar buna pentru fericirea omului in ziua de azi.
 
Da, pe cele rotunde le stiu la Ucs tip 1 si 2.
Cele patrate sunt o noutate pentru mine.
Orificiile sunt de 3 tipuri:
- Tip rodund (si la CFR intalnite)
- Tip "intrare de tunel" adica rotunde in partea de sus iar spre partea de jos decupate vertical pana la sasiul vagonului (cel mai des intalnite la CFR)
- Tip patrat (intalnite mai mult in afara, tarile vestice, DB, FS s.a.m.d.)
 
  • Like
Reac?ii: Radu161