Actualizare si sonorizare BR112 Roco

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

mpursu

Well-Known Member
Trenulist
25 August 2007
3.673
643
Oradea
railcrisana.wordpress.com
WEBSITE
https://railcrisana.wordpress.com/
LOCATION
Oradea
YOUTUBE
mpursu
Nu ?tiu dac? a?i remarcat-o pe simpatica dieselache BR112 Roco în colec?ia mea, îns? ea este una dintre cele mai reu?ite locomotive diesel: rulare silen?ioas?, putere cât încape, lumini bicolore care NU se "preling" de la un far la altul, detalii îngrijit realizate etc. Din fabric?, locomotiva este dotat? cu o foarte bun? interfa?? digital? cu 8pt pini la care se ajunge foarte u?or prin ridicarea unei capote, astfel dotarea cu un decodor tOm fiind realizat? rapid.
Între timp, firma Roco a îmbun?t??it locomotiva respectiv? ?i a dotat-o cu o nou? interfa?? digital? Plux22, care con?ine ?i conectoarele pentru un micro-difuzor adecvat ?i... un condensator-tampon. A?a c? rapid am f?cut demersurile necesare ?i, într-un timp record, de la HGDan a sosit un pache?el bine garnisit:
P1280480.jpg

Se observ? noua interfa?? digital?, un nou decodor ESU LokSound V5.0 Plux22 cu sunetele de BR112, o pereche de m??ti pentru LED-uri, un capac pentru micro-difuzor ?i interiorul de cabin? cu decupajul central în care capacul respectiv s? încap?.
 
Dup? o prim? montare a noii interfe?e pe ?asiu, cu difuzorul decodorului montat cu ajutorul capacului men?ionat anterior, am conectat noul decodor ?i am f?cut primele probe. Sunetul a fost aproape impecabil, fiind totu?i afectat de vibra?ii parazite, luminile albe au luminat impecabil conform sensului de mers, iar luminile ro?ii au fost admirabile, sublime chiar am putea zice, dar... au lipsit cu des?vâr?ire!
Atunci mi-am amintit de manualul noii versiuni nr.art.73760, unde exist? o men?iune referitoare la dou? comutatoare miniatur? care pot stinge luminile ro?ii. Pe placa mea... ia-le de unde nu-s, dar am observat pad-urile pe care aceste DIP-uri urmau s? fie lipite, cam la jum?tatea distan?ei dintre conectorul PLUX22 ?i lamelele metalice care duc spre motor. Peste aceste pad-uri am construit dou? pun?i adecvate...
P1280493.jpg

... dup? care, încântat nevoie-mare, am re-montat placa pe ?asiu ?i decodorul pe plac? ?i am reluat probele...
P1280494.jpg

P1280495.jpg

... înainte ?i-napoi, da'tot f?r? luminile ro?ii :confused:
 
Amintindu-mi de complexitatea noii pl?cu?e ?i b?nuind c? luminile ro?ii or fi fiind conectate mai... altfel la conectorul decodorului, am testat decodorul cu noul meu tester ESU f?r? s? g?sesc nicio problem?. Atunci am montat în conector un decodor tOm Plux22 f?r? sunet ?i m-am jucat cu func?iile, descoperind astfel c?... tobele, v? rog... luminile ro?ii pentru mers înainte sunt conectate la AUX1 ?i cele pentru mers înapoi la AUX2, pe care astfel le-am putut aprinde cu F1, respectiv F2, indiferent de sensul de deplasare!
P1280496.jpg

P1280497.jpg

Dup? ce m-am amuzat aprinzând luminile locomotivei în fel ?i chip :), am trecut la lucruri mai serioase, cum ar fi... apelul la Marii Mae?tri ai Digitalului, care st?pânesc marea art? a mapping-ului, astfel încât s? primesc o formul? magic? suficient de puternic? încât s? aprind? luminile ro?ii în func?ie de sensul de deplasare la activarea func?iei F8. De ce tocmai F8? Fiindc? proiectul de sunet a l?sat liber? F8 tocmai pentru ca ea s? activeze AUX1.
 
La fel de prompt ca data trecut? (ZSSK 350), colegul nostru CheluIS mi-a trimis formula magic? necesar?, pentru care îi mul?umesc înc? o dat?:

CV31 = 16, CV32 = 3
----------------------
CV465 = 4

CV31 = 16, CV32 = 4
----------------------
CV481 = 8
CV483 = 16

CV31 = 16, CV32 = 9
----------------------
CV481 = 8

Rezultatele sunt excelente :cool:
P1280498.jpg

P1280499.jpg

P1280500.jpg

P1280501.jpg

P1280502.jpg

P1280503.jpg

Acum luminile ro?ii pot fi aprinse conform sensului de mers cu func?ia F8, independent de luminile albe :)
 
Foarte încântat, dau s? montez carcasa pe ?asiu... f?r? succes, fiindc? noile m??ti ale LED-urilor sunt prea groase, probabil fiindc? noile ghiduri de lumin? de pe noua carcas? sunt zdrav?n mai scurte decât cele ale versiunii mele. F?r? aceste m??ti carcasa se a?eaz? imediat, dar luminile se "preling" de la un far la altul, ceea ce pentru mine unul este inacceptabil. Dup? câteva gânduri de utilizare a unui cutter sau alte n?zbâtii similare... pur ?i simplu am dat jos m??tile de pe LED-urile vechii interfe?e ?i le-am montat pe LED-urile noii interfe?e, ajutându-le ?i cu câte o pic?tur? miiiiicu?? de adeziv. De la prima încercare, carcasa s-a a?ezat imediat la locul ei de parc? ar fi stat acolo de când lumea :cool:
P1280706.jpg

În prealabil am utilizat ni?te pic?turi de adeziv la fel de miiiicu?e pentru a rigidiza difuzorul în capacul verde sus-men?ionat, deci vibra?iile parazite au disp?rut aproape complet.
 
Capota din dreapta (deasupra condensatorului-tampon) s-a a?ezat imediat, dar cea din stânga nu ?i nu, împiedicat? fiind de cele dou? pun?i men?ionate anterior. Atunci am re(re-re-re)demontat carcasa ?i am ref?cut pun?ile într-o form? mai extraplat?, cu un p?tr??el de hârtie ca izola?ie fa?? de traseele deja existente...
P1280709.jpg

... ?i astfel totul s-a a?ezat exact a?a cum trebuia:
P1280724.jpg

P1280723.jpg

Hmda, atunci am observat c? totu?i capotele nu sunt chiar ap?sate perfect pe carcas? ?i luminile farurilor centrale mai scap? ?i pe acolo, da'm? voi gândi la ceva adecvat la urm?toarea re(rerere)instalare a c?ilor mele ferate ;)
Pân? atunci, simpatica dieselache actualizat? & sonorizat? se întoarce în cutie, opera?iunile respective fiind declarate încheiate cu succes!
 
Mul?umesc tuturor pentru aprecieri!
Poate c? ai dreptate, GFN, ?i chiar au fost momente în care m-am gândit la achizi?ia respectiv?, da'... parc? mai mult mi-a pl?cut ideea de a-mi actualiza chiar eu locomotiva respectiv?, care m-a servit cu atâta devotament în timpul multor experimente digitalo-feroviare :)