Cap de linie CFR

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Pai anul asta a fost an ploios, asa ca peste tot era iarba de 2 metrii daca nu a cosit-o nimeni, asa ca e realistic :D
 
Am modificat si eu putin un capat de linie Piko, in sensul ca i-am facut un pic de weathering si i-am pus un felinar. Felinarul este facut din alama, dimensiuni 4,5th_4,5th_4,5, foloseste un LED galben de 3 mm si are ca simbol o bucatica de hartie colorata cu marker-ul si "lacuita" cu un pic de BISON Plastic. Poze:


 
e bine ca mai lucreaza cineva! :D
eu am ramas la felinar,vreau sa obtin acel alb-laptos,specificat si in instructia de semnalizare...
 
@cosmin78:
Cred ca cel mai bine se obtine cu un LED alb rece si o bucata de hartie deata cu var/vopsea pe una din parti. Eu am incercat si mi-a dat ceva destul de apropiat fata de albul prevazut in instructia de semnalizare
 
Cateva lamuriri, daca se poate, despre capatul/capetele de linie din statiile Basarb si Nord.

Sunt de provenienta CFR?
Cam din ce perioada dateaza?[/quote]

Dl. LDH, cu suguranta sunt C.F.R. pentru ca aproape in fiecare gara ne reabilitata se vad aceste modele de cap de linie (vezi gara C.F.R. ORAVITA ,Gara de Nord,Basarab,Giurgiu Oras, Gara Mangalia :floare: ,Gara Jilava :floare: , etc.).

Dce perioada dateaza: Pai de cand a fost facuta gara
N.B.: Garile cu floricica: nu sint sigur daca au acest model de opritoare.
 
Adrianis a spus:
Cateva lamuriri, daca se poate, despre capatul/capetele de linie din statiile Basarb si Nord.

Dce perioada dateaza: Pai de cand a fost facuta gara

Cam greu sa dateze de atunci. Gara de Nord, aia pe care vrei sa o faci la HO, arata altfel initial si avea mult mai putine linii. Nici macar acestea nu se sfarseau unde sunt acum opritoarele.
Si atunci:
1. ori cei care au facut opritoarele le-au construit in avans (vreo 60 de ani mai devreme in cazul Garii de Nord).
2. sau ne documentam putin. Vezi ce scriam pe pagina 1 a acestui post. Intre timp, nu am schimbat cele spuse (scrise).
 
Intrebare:

Unde sa pun felinarul?

La nivelul traversei, intre tampoane, ca in regulament, sau pe traversa, cum am vazut in multe cazuri...?
Intrebare valabila si pentru opritorul cu o traversa verticala, in regulament este agatat de traversa, iar in realitate am vazut destule asezate pe capatul traversei.

 
Salut Cosmin,
îmi place cum arat?? iluminat, ?i înierbarea e de mare efect! :aplauze:

Acuma, dac?? tot aduse?i vorba de varianta cu travers?? vertical??, poate î?i e de folos fotografia asta, din "zona mea" :

Dup?? cum arat?? ast??zi, am putea spune c?? e un opritor CF foarte "ecologic" . Dar ar putea fi în forma asta (felinar a?ezat deasupra traversei, nu ag???at) de cîteva decenii bune. în ce m??sur?? s-au respectat regulamentele ?i STAS-urile, nu am nicio idee - eu am aici doar STAS-ul din 1988 (4318-88 - "C??i ferate normale. Opritoare de cale ferat??"), unde în cazul opritorului vertical felinarul apare ag???at :D...
în schimb, în acela?i normativ, pentru opritoarele cu travers?? orizontal?? (cu sau f??r?? tampoane), pozi?ia felinarului e deasupra traversei.
 
No, mai trebe ceva iarba.

Pai de aia am intrebat, sus sau jos :p , ca numai sus le-am vazut , mai rar agatate pe traversa verticala.
 
Inca 2 felinare...motul de la felinar l-am strunjit dintr-o culee de la kit-uri.



Pana se ususca vopseaua pe ele, am infipt primul felinar la locul lui.



Terminalele de la led sunt la vedere, cred ca am sa le maschez cu ceva vegetatie (iarba, arbusti).