Casa (lu') Diesel

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
...pai, tocmai "ieftin" nu te vad iesind.... "neconventionalele" de pe vremea mea proveneau in cea mai mare parte din cosul de gunoi... mai putin malaiul, grisul, zatul de cafea... ba nu, asta era tot din tomberon! :D
 
:)))
Pai ce anume nu este din cosul de gunoi la mine, mai putin aracetul si vopseaua si balsa?

Mucava - din gunoi, se arunca la mine la serviciu
Extrudatul - este aruncat de la constructia casei (si recuperat)
pensule - recuperate din mostenire
Ipsos - recuperat din mostenire de pe balcon
Aracetul - 5,5 lei borcanul
lemnul de balsa - 1 metru = 8,9 lei - dar am folosit extrem de putin, in jur de 15 cm maxim, deci 1,3 lei

;-)
 
Bre' Bogdane , fi atent eu am comandat primul produs din lista de mai sus, cred ca e destinat pentru navomedelism dar asta nu inseamna ca nu se poate folosi si in alte chestiuni modelistice.
http://sierra.ro/Baghete-dreptunghiulare-din-mahon-(import)-c415c.html

Arata beton si sunt finisate perfect , numa bune de facut , pereti de case de lemn, garduri, scari , poduri , podete etc etc...
 
A si poti sa faci si cabane, din acelelea trimise de Dan pe mail spre dezamagirea ta si a poftelor tale ! :D :D
 
Nu-i asa Dan ?! :D Sa vezi ce finisaje au baghetele de import din pin , ti-e mai mare dragul sa lucrezi cu ele.
http://sierra.ro/Baghete-dreptunghiulare-din-pin-(import)-c414c.html
Eu le folosesc la ascoperisul cladirii la care lucrez in prezent. Se taie foarte misto cu panza de bomfaier fina de la proxxon (nu era pe vremuri dar e o necesitate in sporirea productivitatii acum), se lipeste cu aracet si se pot fixa in caz de nevoie cu suruburi piko http://www.trennet.ro/produs/1521 (suruburile le-am folosit tot pentru sporirea productivitatii, ulterior le scot afara ) merge de minune .

Exista mii si mii de solutii pe care le poti aborbda cand faci ceva...ne lipseste doar energia lui Bogdan ! :D
 
sogard_2003 a spus:
A si poti sa faci si cabane, din acelelea trimise de Dan pe mail spre dezamagirea ta si a poftelor tale ! :D :D

Dragii mei, energia de care vorbeati voi se datoreaza simplului fapt ca saptamana asta am fost fara copii acasa , iar sotia are examene si invata. Chestii de genu "stai 6 ore si freaca menta cu lemnisoare si cartonase" nu cred ca o voi mai pupa cel putin 3-4 luni de acum incolo...

Vorbind insa de cabanute... sunt cateva care mi-au facut cu ochiul... Dar step-by step... Adica pas cu pas. Adica incetul cu incetul...:p
 
revin...
Nu am prea avut mult timp, intre copii si altele am continuat totusi s avad ce pot face la casa lu Diesel. In primul rand am zis ca poate vrea careva sa se si uite pe sub locomotiva din cand in cand. Nu stiu ce sine voi pune (I sau U, I daca o integrez pe diorama, U daca pe mini module) asa ca:

Am luat acoperisul si l-am intors de la anexa:


Cred insa ca voi inalta un pic pentru a avea loc si o aburoasa. Asta inseamna ca anexa se va duce vreo 5 mm mai jos (aprox 60 cm reali) sau voi avea pamant pana acolo. Pentru o anexa si asa pare destul de inalta. Ca si locomotiva de Diesel deocamdata nu incap decat V3xx in ea...

oricum am considerat ca pot face un "sant" de vizitare frumos pe care am decis sa il execut tot din spuma (foam) de 3 mm la care am scos una din fete pentru a rezulta o suprafata mai credibila pe viitor.



Intre timp am considerat ca pot lucra si la interior un pic si am facut totl provizioiu o schita de zugraveala pe acolo:



Cam atat. Pana la urma peretii ii voi face, cred la imprimanta, acum ma gandeam daca stoti cumva intr-o mini remiza de epoca 2-3 ce as putea pune prin casuta aceasta...

Si clar... trebuie balamale la usi...
 
off topic: Daisio este o retea de magazine cu marfa facuta de distinsii domni chinezi cu marfa cu tematica din Asia: Japonia, India, China, Coreea si - bineinteles - UK... Da, UK... nu stiu cum a ajuns acolo, probabil ca fabricile din PRC au avut o comanda mai mare si apoi nu s-a mai vandut toata.

Lasand gluma la o parte sunt o gramada de produse interesante: acrilice 50cl la 6 lei, suprafete de taiere la 6 lei, orez de nu stiu care tip (stimat orez - ca este de mancare - of!), diverse.
Cel mai apropiat magazin de acet gen a fost in CORA, dar acum este la Parc Vest Militari la intrarea in Auchan. Nu cred ca ajung saptamana asta pe acolo.

PS: La fiecare bon (de 6 lei chiar) primesti gratis o supa vietnameza la plic...
 
Orezul nu e pentru mancare.... din el se fac vagoane ROCO maro, (culoarea e data de altceva....) care daca cad pe jos... se dezintegreaza! (prietenii stiu deja asta...)