Decodor digital TOM Plux22

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

veb

Active Member
16 Februarie 2015
71
45
Bucuresti
LOCATION
Bucuresti
Am cumparat un decodor digital TOM Plux22 pe care l-am motat pe locomotiva si i-am programat adresa cu centrala digitala Piko Digi1.
Problema este ca locomotia ruleaza cu o viteza mult prea mica fata de celelalte de pe circuit.
In rest, celelalte functii sunt ok: luminile fata/spate se aprind comandate din telecomanda.
Locomotiva functioneaza bine in mod analogic.

Aveti idee ce as putea sa-i fac? Nu detin o centrala digitala mai complexa sa pot verifica setarile decodorului.
 
Asta sa fie cauza? E o setare care limiteaza viteza maxima?
Este posibil sa fi venit din fabrica setat cu o viteza maxima setata pe minim?
Decodorul l-am cumparat 'de nou' din magazin.
 
E vreun magazin/atelier prin Bucuresti care mi-l poate programa ?
Pe alte locomotive folosesc ESU Lokpilot dar nu am avut niciodat? astfel de probleme. Le-am programat doar adresa si au func?ionat.
 
Am schimbat decodorul ToM cu unul Roco si merge minunat. Nu cred ca era defect nici ToM dar probabil mai fusese folosit in trecut si schimbate setarile implicite pt. CV5
Ciudat ca in manualul decodorului Roco se specifica ca valoarea default pentru CV5 este 1. Nu ar trebui sa mearga incet? Viteza maxima nu e 255? Totusi merge perfect.
 
La tOm-uri s-a lansat o generatie noua de decodoare acum ~1.5 ani sau pe-acolo, cu schimbari de firmware (si cu ceva modificari hardware), ocazie cu care au modificat rezolutia de control la CV-urile de viteze. Astfel, valorile folosite pe un tOm de prima generatie ar trebui dublate pt a rula la fel pe un decodor tOm de a doua generatie. Lokommander-ele pluX22 sunt din a doua generatie si presupun ca de aceea ruleaza mai incet comparativ cu alte decodoare.
Oricum, e cazul sa modifici CV-urile 2, 5, 6.
Si eu iti recomand un tOm Programmer, e extrem de util de avut "pe langa casa", mai ales ca Piko Digi1 nu iti permite nici o modificare de CV-uri (in afara de adresa), pe cand cu programmerul poti face si citiri.
 
Confirm ?i eu utilitatea unui tOmprogrammer pentru opera?iile de citire/scriere a decodoarelor, printre marile avantaje num?rându-se lucrul pe computer, afi?area listei CV-urilor, conversia automat? binar-zecimal ?i posibilitatea de a se lucra direct în binar dac? ne este mai comod, posibilitatea de salvare a set?rilor decodoarelor etc :cool: