Download poze din photobucket

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

dantm

Well-Known Member
Trenulist
5 Martie 2008
2.050
93
DAr cum sa le downloadez pe pe photobucket sa le pun pe storage?
 
Multumesc, merge inca solutia, am obtinut lista de linkuri pt ale mele.
Lucrez la download acum, sa vad cum conving windoza sa ruleze scripturi de shell de linux :)
 
Am reusit pe windows in felul urmator:
* instalat Cygwin (de aici, varianta 64-bit) - in cursul instalarii trebuie selectat modulul cURL, ca nu pare a fi inclus in instalarea implicita.
* Salvati lista de linkuri din photobucket cf cu intructiunile de mai sus, in folderul home al cygwin-ului (ceva de genul C:\cygwin64\home\<username>\photobucket_files.txt)

Prima data am incercat comenzile recomandate de mai sus (cut -d blabla) direct in terminal window-ul cygwin si din varii motive nu au mers - da o eroare despre url-ul pasat comenzii de curl. Asa ca am echivalat toata chestia cu un script in perl, pt ca cygwin oricum vine cu perl instalat. Probabil ca se poate si mai simplu/elegant, dar nu concurez la un premiu de eleganta in scripting - aveam doar nevoie de poze :)

* in acelasi folder ca mai sus, creati un fisier batch1.pl, continand urmatoarele:
open(file_E, '<', '.\photobucket_files.txt') or die $!;
while ( <file_E> ) {
my $line = $_;
chomp $line;
system `curl -O --referer "https://s.photobucket.com/" $line`;
print $line;
}
close($file_E);

* tot din folderul de mai sus, rulati in cygwin terminal comanda perl batch1.pl -> o sa downloadeze singur pozele listate in photobucket_files.txt in folderul curent.
E posibil ca la primul transfer sa guitze firewall-ul, dati-i voie sa continue (posibil ca transferurile https in forma asta sa ridice ceva flaguri de securitate, depinde ce firewall aveti).
* in final obtineti toate pozele in folderul curent din cygwin, pe care le puteti accesa din windows direct.

Al doilea sir de comenzi
cut -d\/ -f 7 photobucket_files.txt | grep -v "\." | sort -u | while read dir; do mkdir ${dir}; cd ${dir}; grep "/${dir}/" ../photobucket_files.txt | while read file; do curl -O --referer "http://s.photobucket.com/" ${file}; done; cd -; done
se poate implementa similar, in perl. Eu nu am albume in photogaleata, deci nu am implementat-o. Pot sa ma uit cum se echivaleaza si a doua comanda in perl - dati-mi va rog de stire daca va e util.

Odata aduse pozele local, urmeaza uploadul acelorasi fisiere (obligatoriu cu aceleasi nume) in storage.lokomotiv - de aici va ajuta @crystyv .
 
Ultima editare:
M-am lovit ?i eu de acelea?i probleme, iar încerc?rile de desc?rcare cu op?iunea "Download album" au e?uat totdeauna cu afi?area mesajului "Hmmm. Something didn't click. Want to give it another shot? Try again now." :p
Solu?iile cu scripturi ?i altele asemenea recunosc c? nu m-au tentat, a?a c?... am intrat cu telefonul pe contul meu de photobucket (nu mai ?in minte dac? a trebuit s? instalez aplica?ia respectiv?) ?i, surpriz?, desc?rcarea albumelor a func?ionat! A?a c? am desc?rcat pe telefon câte un album sau dou?, asigurându-m? în prealabil c? salvez în foldere separate, dup? care le desc?rcam în computer, le ?tergeam din telefon ?i o luam de la început. Astfel mi-am adus pe computer toate albumele cu poze din photobucket ?i le-am salvat în foldere denumite corespunz?tor acestora. Ouf... :)
De pe computer am intrat din nou în foldere, ca s?-mi notez path-urile (c?ile) complete ale acestora, deoarece link-urile din forumul nostru trebuie s? con?in? atât denumirile imaginilor (r?mase neschimbate prin desc?rcare) ?i c?ile c?tre acestea. Astfel, dup? stocarea pozelor în storage.lokomotiv în folderele corespunz?toare, trebuia s? ?tiu "echivalen?ele" dintre c?ile vechi (photobucket) ?i c?ile noi (storage) pentru a reface linkurile. Pare simplu, dar în cazul unui MARE num?r de imagini (and I mean it) devine foarte complicat, dac? nu chiar imposibil. Ei, dar aici a intrat în scen? colegul nostru Crystyv :cool:
 
Acuma ce sa zic? cam cîte poze am eu.;););)
Problema e ca nu stiu sa fac mai nimic din ce e descris aici.
Dar o sa incerc.
Asadar este o aplicatie photobucket?
 
Mda....eu m-am enervat ?i am ?ters toate albumele de pe photobucket, mai am cateva zeci in libraria generala, pe care nu pot sa le ?terg. Sincer, nu dispun de timpul necesar refacerii a sute de link-uri la subiectele mele. Plus c?, op?iunea de editare este inexistenta. De ceva timp, pozele le am pe storage. Acum vad ca pot posta direct din telefon, de pe PC inca nu am încercat, este mult mai comod a?a.
 
Albumele mele de pe photobucket (scris inten?ionat cu liter? mic?) sunt FOARTE multe, a?a c? am avut zdrav?n de lucru pân? s? mi le v?d pe computer. Evident, am creat pentru fiecare album câte un folder separat cu numele albumului respectiv, dup? care am construit un fi?ier text cu lista alfabetic? a acestor foldere ?i un alt fi?ier text cu c?ile albumelor corespunz?toare de pe photobucket. Dup? ce am tip?rit aceste dou? enorme liste a început distrac?ia redirec?ion?rii linkurilor din forum...
Dup? câteva taton?ri referitoare la alegerea celei mai comode ?i eficiente modalit??i automate de redirec?ionare a linkurilor c?tre pozele mele, împreun? cu Crystyv am stabilit s? încarc pe storage câte un album pe zi ?i s?-i trimit atât calea veche a albumului de pe photobucket, cât ?i calea nou? a albumului omolog de pe storage. De ce un album pe zi? Fiindc? softul din storage.lokomotiv nu ?ine cont de denumirea folderului creat, ci de ziua în care pozele din folder au fost înc?rcate. Cu aceste dou? informa?ii, Crystyv reu?ea s? înlocuiasc? automat calea veche a pozelor mele din albumul respectiv de pe photobuchet cu calea nou? a pozelor din albumul omolog de pe storage. V?zând noi c? aceast? cale de rezolvare este bun?, am mai înc?rcat pe storage ?i câte dou?-trei albume pe zi, trimi?ând apoi c?tre Crystyv c?ile vechi ?i calea nou? pentru redirec?ionarea linkurilor c?tre noile locuri de stocare ale respectivelor imagini. Cantitatea de munc? este imens?, deci... ave?i pu?intic? r?bdare, cum bine zis-a Caragiale :D
 
  • Like
Reac?ii: SSL
Atât eu am lucrat "printre pic?turi", în din ce în ce mai pu?inele mele momente libere, cât ?i Crystyv, conform frecven?ei din ce în ce mai reduse a mesajelor mele, a?a c? opera?iunea de redirec?ionare s-a întins zdrav?n în timp. Zilele trecute am început s? vedem lumini?a de la cap?tul tunelului, începând s? ne ocup?m de ultimul folder din list?, cel cu foarte multe poze nesortate din folderul-r?d?cin? al contului meu photobucket. La ora actual? mai avem de redirec?ionat câteva poze, deci... almost there :)
Lucrurile n-au fost chiar atât de simple pe cât (cred eu c?) le-am f?cut s? par?, din cauza frecventelor linkuri-miniatur? pe lâng? linkurile normale photobucket, pe care le-am folosit pe scar? larg? pân? la "schimbarea macazului" celor de la website-ul respectiv, deci algoritmul lui Crystyv trebuia s? recunoasc? ambele tipuri de linkuri ?i s? le înlocuiasc? f?r? gre?eal? cu noile linkuri normale c?tre storage, pe TOT forumul.
Astfel am reu?it împreun? s?-mi salvez imaginile ?i subiectele mele de pe acest forum, a?a c? îi mul?umesc foarte mult lui Crystyv pentru ajutor, idei, amabilitate, sprijin ?i în?elegere!
41.gif
 
  • Like
Reac?ii: felippe ?i SSL