Functionare motor de macaz Piko 55271 in DCC

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

altarius

New Member
1 Martie 2023
2
0
Romania, Baia Mare
Buna seara tuturor,
Desi am incercat sa caut raspunsul si aici pe forum si in alte locuri nu am reusit sa gasesc informatia pe care o caut...
Sunt nou in domeniu si am inceput cu un start set digital de la Piko(Smart control light) dupa care am reusit sa achizitionez o statie Roco z21 neagra. In euforia de a cumpara chestii ce mi se pareau interesante si utile am luat si un set de motoare de macaza Piko 55392 ce contine 4 motoare 55271 si o cutie de comanda 55262. Pe ambalaj scrie ca functioneaza AC/DC maxim 24V. Lucrez intr-un domeniu care foloseste curent si m-am gandit ca functioneaza si in curent cotinuu si in curent alternativ( adica si analog si digital). Dar bineinteles ca nu merge pe circuitul digital.

Intrebarea este : prin AC/DC se intelege ca merge defapt doar in analog dar si in 3 si in 2 sine? si practic in digital ai nevoie neaparat de decodor, deci nu le pot folosi direct?

Si daca raspunsul este da la intrebarea de mai sus, inseamna ca daca dau curent la cutia cu butoane dintr-un traf de 12-15v continuu am rezolvat problema?

Multumesc anticipat
 
AC/DC este tipul de curent cu care alimentezi cutia cu butoane, in analog, nu are de a face cu sistemul de sine folosit.
Pentru controlul digital, orice accesoriu are nevoie de un decodor.
 
AC/DC este tipul de curent cu care alimentezi cutia cu butoane, in analog, nu are de a face cu sistemul de sine folosit.
Pentru controlul digital, orice accesoriu are nevoie de un decodor.
Asta am inteles, doar ca eu credeam ca aceste actionari de macaze functioneaza si utilizand curentul pseudo alternativ ce vine in sistem DCC.
Concluzia este ca nu merg cu curent din DCC si practic le pot alimenta separat cu un transformator de 12v ca si cum le-as lega pe o statie analog. Da?