Fundal diorama

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

Radu161

Moderator
Super Moderator
Trenulist
25 Mai 2007
1.858
227
Bucuresti/Arad
r161trains.wordpress.com
WEBSITE
http://r161trains.wordpress.com/
YAHOO
radu161
LOCATION
Bucuresti/Arad
De-a lungul timpului am ajuns la concluzia ca o diorama reusita are nevoie si de un fundal bun, pentru a obtine poze realiste. De aceea deschid acest topic pentru a genera o discutie legat de posibilitatile de a realiza fundaluri pentrudiorame,dar in paralele putem aborda si subiectul iluminarii.
Incep cu exemplul propriu: in 2018 am prins la Arad un cer cu nori de primavara cum imi plac mie si am facut o serie de poze pentru un viitor fundal. Saptamana trecuta nu am fost multumit de cum au iesit pozele cu Ggs-urile fara un fundal adecvat si am hotarat sa rezolv problema. Astfel ca am selectat cateva poze din seria de atunci, le-am unit, amumblat un pic la contrast si iluminare si l-am dat la print pe foaie de roll-up. A iesit un banner de 2m lungime cu 45cm inaltime, ceea ce ar trebui sa fie suficient. Mai trebuie sa-i fac niste suporti,sa pot sa-l strang, sa-l intind,sa-l pun cumtrebuie pe pozitie,dar pana atunci am facut cateva poze de test. Si cel mai important, sa fac un segment de diorama dedicat pentru poze. Iluminarea nu e grozava, asta fiind un alt subiect de care sa ma ocup. Dar momentan vi-l arat asa, ca poate mai inspira pe cineva.
2020-04-29-20.59.19---Copy.md.jpg

2020-04-29-21.18.49.md.jpg
2020-04-29-21.11.02.md.jpg
 
Exemple ?i inspira?ie:
260ockies-1155783410698.jpg
115uburbs-6155783252233.jpg
a2156397467386.jpg
210_istr_epot_right155783380129.jpg
402interills15incheft155783416759.jpg

239ndustrial-2155783396184.jpg
235avaria-2155783393957.jpg
1562842403-255lanberis1156407579470.jpg
a1156397467369.jpg
201orestills-4155783258652.jpg


Materialul este vinil si dupa parerea mea trebuie sa fie mat.

Din toate fundalurile pe care le-am vazut cred ca cel mai bine un fundal de genu fuctioneaza cand diorama este ca intr-o cutie iar singura modalitatea de a o vedea este sa te uiti pe una din laterale ca si cum te-ai uita pe un geam. O sa incerc sa gasesc un exemplu pana atunci e cam ce a facut Luke Towan aici :



Ceva in genu asta numai ca exista si un capac unde sunt cerul si sursele de lumina, trebuie sa ridici diorama la nivelul ochilor. Nu stiu cum se numeste tipul asta de constructie, cred ca @felippe ne poate ajuta, el este familiarizat cu termenii englezesti:).
post-25708-0-06964300-1445629123.jpeg


PS: @Radu161 al tau arata foarte bine.
 
Ultima editare:
Show case se nume?te si, in opinia mea, este ideal pentru expozi?ii, prezentari material, fotografie. Pentru "joaca" de acasa, mi se pare destul de restrictiv.
 
  • Like
Reac?ii: ICRA
Uitati-v? la asta de mai jos e superb?. Lumin? perfect? când te ui?i intri cu capul în ea e?ti transpus în lumea aia nimic nu te distrage. Backgroundul e superb integrat lumina c? de soare. S? v? uita?i la pozele omului. Radu eu zic dac? faci o integrate de asta înc?rcat? la backgroundul t?u o s? fascinezi pe toat? lumea.

180814_Halden_Road_IMG_6946.jpg
 
Da, iluminarea e urmatorul pas de rezolvat.
In cazul meu, am nevoie de o varianta mai flexibila, intrucat segmentul de poze o sa fie practic un raft (cu o linie pe rambleu) pe care o sa-l scot de pe pozitie pentru pozat. Desi ar fi faina o astfel de cutie, momentan nu am loc...
Pe termen lung o sa am si diorama gata, si atunci o sa fac pozele pe ea.
 
  • Like
Reac?ii: ICRA
Fundalul meu preferat este unul pictat (Chris Eveleigh) si este parte din diorama "An Clar" realizata de Mark Fielder:



Am avut placerea sa operez aceasta diorama o zi intreaga la ExpoNG in 2018.
 
  • Like
Reac?ii: ICRA
@ICRA ,
Salut,
Modelele prezentate se mai numesc si "SHELF layout "...adica diorama de raft !
I se mai spune si micro-layout...
Este foarte populara in UK si US, se fac pentru a putea face poze sau...shunting/ manevra.
Pentru shunting, sunt scrise diverse carti si sunt si diverse siteuri pe internet sau grupuri pe FB, unde exista prezentate diverse combinatii de macazuri pentru a face shunting.
Aceste micro-layout-uri sunt foarte populare la toate scarile, dar cu predilectie la N, HO, HOn3, On30.
Marius.
 
  • Like
Reac?ii: ICRA
@ICRA ,
[...]
Modelele prezentate se mai numesc si "SHELF layout "...adica diorama de raft !
I se mai spune si micro-layout...
[...]

Shelf layouts pot fi foarte mari, in special in America unde casele au subsoluri uriase. Asa cum le-a definit Carl Arendt, "micro layouts" au, de obicei, suprafete nu mai mari de jumatate de metru patrat, indiferent de scara.

Cele mai cunoscute doua "shunting puzzles" sunt "Timesaver", intalnit mult mai des pe continentul american, si "Inglenook", concept dezvoltat de Alan Wright, foarte uzuale in Marea Britanie. Ambele optiuni ofera ore de actiune; am avut placerea sa imi incerc abilitatile cu un "Inglenook" la o expozitie.
 
Shelf layouts pot fi foarte mari, in special in America unde casele au subsoluri uriase. Asa cum le-a definit Carl Arendt, "micro layouts" au, de obicei, suprafete nu mai mari de jumatate de metru patrat, indiferent de scara.

Cele mai cunoscute doua "shunting puzzles" sunt "Timesaver", intalnit mult mai des pe continentul american, si "Inglenook", concept dezvoltat de Alan Wright, foarte uzuale in Marea Britanie. Ambele optiuni ofera ore de actiune; am avut placerea sa imi incerc abilitatile cu un "Inglenook" la o expozitie.
Salut,
Stiam cele 2 puzzle feroviare, dar le uitasem numele...foarte buna completarea !
Eu am vazut shelf-layout in diverse marimi, chestia tare e ca oamenii se axeaza foarte mult pe detalii si...au si unde sa isi ruleze si sa isi clateasca ochii cu propriile trenulete.
Marius.