HOe - exista un standard NEM aplicabil?

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

anghelson

Active Member
Trenulist
Ma bucur sa revin pe un forum adevarat. Acum ceva ani, am prezentat aici un model de L45H facut din alama. Modelul era un proiect propriu, dar se baza pe schitele si
datele publicate de dl. Marcin Wojda. Zilele trecute am gasit carcasa facuta atunci si m-am hotarat sa o finalizez. Numai ca am intampinat cateva probleme. Prima, si cea
mai acuta este aceea ca nu stiu la ce inaltime fata de sina se monteaza cuplele. Evident, as vrea ca modelul meu sa fie compatibil cu al altor producatori. Am cautat pe
net peste tot pe unde m-am priceput si din pacate nu am gasit nici o informatie relevanta despre acest subiect. In lista de standarde NEM nu este nimic aplicabil HOe (ma
refer strict la cuple). Asa ca va intreb:
- stie cineva cum se monteaza cuplele la HOe? La ce inaltime fata de sina este partea superioara a cuplei?
- daca aveti modele HOe de la Roco, Bemo, Liliput, Tillig ...etc, puteti sa masurati aceasta cota?
(de obicei se masoara de la sina la suprafata superioara a pisei carlig, nu a carligului in sine, sau a buclei, vedeti in desenul atasat)

Cu multumiri anticipate,
Sorin Anghel
 

Ata?amente

  • cupla.jpg
    cupla.jpg
    16 KB · Vizualiz?ri: 2
Salut Sorin,

In pline discutii refritoare la calitatea forumului, personal imi faci o surpriza deosebit de placuta prin revenirea ta pe forum. Astept cu nerabdare sa ne prezinti din noile tale lucrari. Iti urmaresc blog-ul dar am obvservat ca nu l-ai mai actualizat de 6 luni.

Cat priveste intrebarea ta referitoare la standarde, incearca sa contactezi Proto:87.