Intalnire la Iasi

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

Gam3

Moderator
Super Moderator
Trenulist
18 Iunie 2016
6.031
2.557
Ia?i
LOCATION
Iași
Salutare colegi trenulisti din Iasi.Ce spuneti de o intalnire,pentru inceput ,sa ne cunoastem (ca sa nu plec pe la Cluj/Oradea etc).Poate reusim sa facem si noi ceva,cred ca suntem ceva pasionati.Sper ca am sa vad ceva mesaje aici.
 
Salutare,
Nu , nu e singur , dar nu toata lumea intra pe forumuri...
Sau daca sunt, nu sunt activi,conform listei de membri,din cei ce au trecuta locatia suntem 3 din Iasi,dar nu a rspuns nimeni.Pana acum am reusit sa ma vad cu persoane din alte judete,dar nu disper, este timp.Chiar luna asta am in plan sa vizitez 2 orase. :D

Rally daca ai telefoane sau mailuri,astept.
 
salve,
Baieti,va tinem pumnii!Dar,va rog sa nu uitati ca nu toti pot sau vor sa se dea pe net.La Cluj,unii dintre cei mai grei trenulisti refuza cu indirjire sa foloseasca internetul,desi sint oameni tineri.Aceasta se intimpla,dupa spusele lor(la care subscriu si eu) din cauza faptului ca forumurile de gen sint sufocate de informatii reziduale si nesemnificative de genul"sal,ce faci" su "sint gagici pe-aici?" si atunci e firesc faptul ca oamenii de valoare si seriosi sa-si vada de treaba si de diorame in loc sa se bage in seama si sa scrie mesaje doar ca sa-si faca "norma".In general,daca am face mai multe si am discuta mai putin si mai eficient,ar fi mai bine pentru toti.Cer scuze daca am devenit off-topic.
s
 
Salutare,
........Aceasta se intimpla,dupa spusele lor(la care subscriu si eu) din cauza faptului ca forumurile de gen sint sufocate de informatii reziduale si nesemnificative de genul"sal,ce faci" su "sint gagici pe-aici?" si atunci e firesc faptul ca oamenii de valoare si seriosi sa-si vada de treaba si de diorame in loc sa se bage in seama si sa scrie mesaje doar ca sa-si faca "norma".

Asa este!!
 
subscriu la cele afirmate mai sus.
sunt destui care au postat chiar de sute de ori dar nu au spus nimic pina acum (sau aproape nimic)!
ar fi buna mai multa actiune.
 
Saptamana trecuta am descoperit la Cluj un nou mare colectionar de trenulete care desi e tanar si se da pe net nu stia de existenta acestui forum sau de railwayfan, a descoperit si el surprins ca nu e singurul din Cluj. .. poate incerci si cu un anunt la ziar :lol:
 
!!!

<r>Sa fii trenulist , sa te dai pe net si totusi niciodata sa nu dai o cautare pe Google : trenulete ?? <E>:?:</E> <E>:!:</E> <E>:idea:</E> doar suntem pe prima pagina <E>:wink:</E> <br/>
PROBLEMA e ca multi au oroare de forumuri , crezand ca sunt un fel de CHAT , unde gasesti numai dialoguri de genul celor enuntate de Sandy.<br/>
Desi , aici trebuie sa-l contrazic un poco pe Sandy , noi incercam sa fim o familie , in care mai vorbesti si de altele nu numai ce-ai facut la servici si cum te-a spetit seful ; sau cum ar fi un colectiv de munca care vorbeste numai de afaceri (probleme de servici), fara sa schimbe o gluma , un zambet... <E>:cry:</E> mi-as da demisia urgent , sau as face misto de toti si toate pana m-ar da ei afara... <E>:lol:</E> <br/>
rally</r>
 
Salut,
Multumesc Florinn pentru sfat.Ziarul cel mai citit din oras e la un etaj distanta de mine :lol: .
 
Salutare!

Vineri 18.Mai pe fuga,numai pentru 2 ore :( ,a ajuns pe la mine Mircea (Mpursu) din Oradea.Asa ca am facut repede o sedinta foto.
Mircea a venit cu BR 03 PIKO,eu am pus la bataie BR 01 PIKO si BR 18 LILIPUT.





 
Felicitari !!! :aplauze:
Diorama aranjata, material rulant deosebit, se vede ca s-a pus suflet acolo.
:!: Si 2 cataroaie :D :
- In spatele Garii se vede OSB-ul... :-? Solutia: Placa 50x20 cm, imitatie drum roman, NOCH 93055, costa doar 19 ron, si e gandita pt piete, parcari etc.
- cred ca poti monta deja un poster peisaj, cer, nori etc pe fundal, efect garantat
(uitate la diorama lui pcg)
rally
 
Rally,Multumesc!

Piatra nr.1:

Unde se vede OSB-ul va fi construit un satuc,acum nu am decat o casa si un restaurant cu terasa.La capitolul cladiri stau ff.prost,nu vreua sa ma grabesc in a cumpara numai sa am de pus acolo.

Si piatra nr. 2:

Am vorbit la o tipografie pentru un poster,trebuie numai sa duc poza,dar la fel,nu vreau sa ma grabesc.
Toate la timpul lor.
 
Sambata pe la ora 22.30 apare si Mitica (Mity).Asa ca am bagat repede curent in sine (carbunii erau terminati de vineri).Cum cu o ora mai devreme ajunsese din nou Mircea,am scos repede aparatele foto.Si iata ce a iesit:

Mitica a venit cu 2 locomotive,BR 03 Roco si BR 211 PIKO.

BR 03 Roco


BR 18 si BR 03



BR 03 Roco & BR 03 PIKO



2 OZN-uri





Poze facute de Mircea,oare de ce? :D

BR 03 PIKO


BR 03 Roco



Si BR 211 PIKO




Dupa cum se vede,mai am mult de munca.

Gata,asta a fost tot.
 
Si un filnulet,BR 03 Roco cu sunet.



 
@GAM 3
Nu este usor sa faceti un club la Iasi dar nu este nici imposibil poate trebuie doar sa fie mai mult mediatizat acest lucru si in presa si apoi sigur se vor gasi mai multi amatori.
Daca imi dai niste date o sa incerc sa vorbesc cu colegi mei de la radio Iasi sa faca o emisiune cu acesta pasiune pe care o avem cu toti.
 
frumoasa macheta ai GAM 3. nu mai vorbesc de locomotive. numai una si una. aburoase cum imi plac mie. e tare bine ca ai un loc al tau pentru macheta. tare bine. am si eu vise multe...dar cine stie....
daca aveam spatiu mai mult faceam si eu macar un deal.....
oricum bine lucrat.
SUCCES !!!
 
Salutare!

@radu

Multumesc pentru faza cu radioul,dar nu acum.Prin toamana-iarna sper ca eu si alt trenulist din oras sa avem terminat totul,plus material rulant mai deosebit.Atunci....poate.
Si cu internetul se misca lucrurile..Eu asa am dat de www.jucarii.com.ro

@Dorin

Asa cum am scris si mai sus,sper sa fie gata prin toamna-iarna.Cu locul pentru macheta ce sa zic,ocupa jumatate din camera.Dar cum am vrut sa avansez de la parchet nu am ce face,trebuie sa suport.Vise am si eu.Cum stau la casa am posibilitatea de a face o "nebunie in mansarda".....dar pentru moment...vise
Cum eu sunt nascut in V.Dornei si nu este an sa nu merg in zona,nu am conceput macheta fara un deal...munte..tunele.Asa ca la mine 95% din "munte" e gata.Daca imi place la urma cum a iesit pun si poze..asa ca pregatiti pietrele!
 
Salutare,

mity
A fost frumos, dar pacat ca afost pe fuga.
Speram data viitoare sa fie mai in liniste.

A fost o intalnire in liniste si indelungata.Din pacate fara prea multe de aratat.Totusi Mitica a venit cu BR 78 si niste vagoane cisterna.Poze numai cu locomotiva pentru ca am ramas fara acumulatori la camera.



 
Salutare,
Nu credeam ca am sa scriu asa de curand aici.
Dar iata ca Michael a vent din nou prin Iasi.Dupa o pizza si o bere pe terasa unde am studiat vagonul CFR si locomotiva BR 03 Fleischmann,am fugit acasa ca se racise bine si nu mai aveam rabdare.
Va prezint cateva poze:
Au raspuns prezent si locomotivele BR 01 Piko si BR 18 Liliput (care e la atelier,a primit decodor de sunet si generator de fum dar nu vrea sa mearga :-x :-x :-x :-x :-x )



Daca sunt probleme anumite poze cu BR 03 se pot sterge.

Vagonul Rils si Kils CFR