Lamp?? final?? la un vagon de marf??

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

Prognosis

Well-Known Member
Trenulist
21 Iulie 2007
1.345
1
Slobozia
trenulete.info
WEBSITE
http://trenulete.info/
LOCATION
Slobozia
YOUTUBE
Prognosis
Cre?terea num??rului de garnituri de marf?? ce ruleaz?? pe Diorama de la Slobozia a impus dotarea cu lamp?? final?? a inc?? unui vagon. Am folosit LED rosu puntctiform care are deja o form?? asem??n??toare unui felinar. Fa?a felinarului este f??cut?? din forez de 0,5 mm, gaurit la dimensiunea lentilei LED-ului ?i lipit pe acesta. Dup?? int??rire am decupat forexul pe conturul LED-ului.

Prin peretele vagonului am practicat doua g??uri de 0,5 mm prin care am trecut picioru?ele LED-ului în vagon, dup?? care le+am indoit la 90 grade ca ?? ?in?? felinarul lipit de perete dar f??r?? adeziv.

Pentru colectarea curentului am folosit la fiecare osie câte o lamel?? sub?ire de cupru elastic ob?inut?? de la un motor de macaz Piko defect pe care al lipit-o pe o bucat?? de forez pentru a o aduce la înaltimea axului osiei.

La interior am adus firele ce la colectoare ?i le-am conectat la o micro-punte redresoare.
Ie?irea + ââ??â?? am aplicat-o pe un condensator de 2200 micro înseriind un fir cu un becule? de 12 volti în loc de rezisten???. LED+ul este conectat direct la terminalele condensatorului astfel c?? în timpul rul??rii se alimenteaz?? prin becul de balast iar la intreruperi r??mâne alimentat prin condensator înl??turând în acest fel întreruperile sup??r??toare.

http://trenulete.info/lampa-finala-la-un-vagon-de-marfa/
 
Condensatorul ar trebui legat direct la iesirea puntii redresoare, inainte nu dupa beculet. Legat direct pe led, nu se va incarca mare lucru, ci doar la valoarea caderii de tensiune pe acesta (2V) si nu va compensa eficient intreruperile.

Si valoarea e cam mare, eu folosesc 470 uF pt iluminarea unui vagon de calatori !