Liliput BR 95 cod 9500

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

GFN

Guest
14 Octombrie 2010
694
1.094
LOCATION
Bucuresti
Pentru ca nu am gasit pe nicaieri o locomotiva Fleischmann BR 95 m-am orientat si am achizitionat o astfel de locomotiva Liliput cod 9500 . Intrebarea mea este , daca are cineva o astfel de locomotiva si cum ruleaza? Pe Youtube am gasit cateva filmulete dar nu prea concludente.
M-am tot ferit de marca aceasta pentru ca nu sta tocmai bine la capitolul rulaj si as dori sa stiu daca va fi o excelenta locomotiva de vitrina sau va fi o placere sa o vad ruland din cand in cand.
 
Salut,
Ca sa fim CLARI de la bun inceput, odata si pentru totdeauna ( AMIN ! ) :D:
Este vorba de o locomotiva produsa de vechiul Liliput in Austria si are acelasi motor Buhler "antic si de demult " care zornaie si paraie si caraie...si si ....si....

@PDI a povestit de mult , cand se potcoveau caii cu 99999 de oca de fier, cum a reusit el sa "imblanzeasca " cat de cat un asemenea motor , dar nu dupa multe lupte grele...cu Zmeii cei rai ai motoarelor Buhler :p...

La fel, pe cand traia regretatul domn Ioan Mihalcea ( nea Ion pentru prieteni ) ( ...si mare meserias in reparat locomotive / vagoane in miniatura ), apoi acesta mi-a zis o vorba :
" De locomotive Liliput si de femei sa te feresti !"
De femei nu m-am ferit, dar locomotive Liliput tot nu am in colectie :D...si raman credincios acestei vorbe...

...si DA, singura data cand am avut o BR 214 Liliput pe mana a fost...cand am gasit-o cu ...motorizare Faulhaber montata de-a gata, locomotiva ce toarce ca o pisica ce tocmai a mancat multumita ...pestele stapanului :D !

In concluzie, NU ! ...daca vrei sa fii multumit de ea, dara daca vrei sa traiesti cu INDOIALA ....:D:D:D
Marius.


.
 
  • Like
Reac?ii: GFN