Lista tunelelor feroviare din Romania

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

ClaudiuBadita

New Member
12 Octombrie 2010
1
4
Bucuresti
LOCATION
Bucuresti
Lista complet? a tunelor din Romania.

- lista tunelelor totale pe judete
- lista tunelelor in functie de lungime
- lista tunelelor in functie de P.I.F.

Atentie!!! Nu toate denumirile, lungimile sau anii prezentati sunt in versiunea oficiala:
- la denumiri, acolo unde nu am gasit suficiente date am dat denumirea localitatilor sau a formelor de relief apropiate.
- la lungimi pot exista oscilatii datorita masuratorilor empirice realizate (acolo unde nu am avut info oficiale). Sunt si tuneluri cu date oficiale care nu corespund cu realitatea din teren.
- la ani, pot fi diferiti de datele reale, am aproximat in functie de anul de inaugurare al tronsoanelor feroviare.

https://romania594.blogspot.com/2019/03 ... mania.html

Dac? mai cunoa?teti si alte tuneluri ce nu sunt prezentate în list? v? rog s? l?sa?i mesaje pentru a completa lista.
 
Desi este in afara subiectului, pe celalalt forum feroviar(mai generalist) un pasionat a postat poze din INTERIORUL tunelelor incepute si abandonate pe linia propusa Seciuri-Alunu.

A gasit inclusiv ramasitele unui scut de sapat care -cel mai probabil- a fost furat pentru fier.