Macara feroviara DB + vagon Ks + vagon Ggs [Roco]

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

AdyAero

Well-Known Member
Trenulist
9 Septembrie 2008
591
367
42
Bucuresti
LOCATION
Bucuresti
Macara feroviara de la Roco se gaseste in mai multe inmatriculari, OBB, DB, RENFE si in diefrite epoci (V sau VI). Eu am ales varianta DB din epoca V pentru ca merge cu tema colectiei (DB).

Descrierea modelului
Setul de la Roco vine cu o macara feroviara inscriptionata DB asezata pe un vagon cu 6 osii si un vagon suport tip Ks (?). Pe vagonul insotitor trebuie montata o capra de sprijin din 2 piese de plastic care are rolul de a nu permite miscarea bratului macaralei. La acest set marcat DB Netz (serviciul de intretinere cale ferata care apartine de DB) am adaugat un vagon tip Ggs inscriptionat tot DB Netz.
KranWag_01.JPGKranWag_02.JPGKranWag_03.JPGKranWag_04.JPGKranWag_05.JPG
Macaraua in sine are detalii foarte putine si nu are absolut nicio piesa aplicata, nu are geamuri, nu are interior. Sunt reprezentate 3 proiectoare, 2 in fata, unul in spate dar fara far ci direct turnate in plastic rosu. balustradele, scarile sunt turnate impreuna cu carcasa. Corpul macaralei se poate roti cu cate grade doriti, nu are un sistem de fixare in pozitie, doar daca sta pe capra vagonului insotitor. Bratul macaralei se poate inalta iar carligul se poate roti sau ridica, actionarea facandu-se manual cu o cheita care trebuie introdusa intr-una dintre cele 2 ferestre . Odata cu bratul macaralei se ridica si capacul dar in interior se gaseste doar un plastic negru fara detalii. Franghia metalica este confectionata dintr-o ata (sper eu!) rezistenta. Pe laterale se gasesc cateva inscriptii cu sarcina maxima admisa si ceva text in germana.
 
  • Like
Reac?ii: ICRA
KranWag_06.JPG
Vagonul de insotire este si el destul de simplut, totul dintr-un plastic rosu cu exceptia tampoanelor si a pardoselii.
KranWag_07.JPG
Vagonul tip Ggs este si el simplu cu toate detaliile turnate (un plastic destul de lucios) si inscriptii laterale.
KranWag_08.JPG

Functionarea modelului.
Vagoanele ruleaza OK fara probleme, bratul macaralei ramane pe pozitie in miscare in ciuda faptului ca vagonul suport pentru macara nu are cuple cinematice.

Similitudinile cu modelul real
Nu exista absolut niciuna!
Daca va uitati cu atentie in poza nr 2 din acest post puteti remarca o inscriptie pe bratul macaralei BUCYRUS ERIE. Cautand pe google am descoperit ca acesta este un producator american de echipamente de ridicat si de excavat si nu am dat de absolut nicio poza cu o astfel de macara in Europa!
In America insa exista astfel de macarale care apartin mai multor operatori.
showimage.jpg
Nesimtirea Roco este insa ca au vandut si inca vand acesta macara in livrea RENFE si marcaj Krupp desi nu s-au obosit sa modifce matrita si sa stearga inscriptia cu producatorul sau macar sa lipeasca ceva peste. Oare ca parere au cei de la Krupp despre asta? banuiesc ca au cerut totusi licenta pentru inscriptia macaralei...
Roco-51305.jpg
Eu vad 2 posibile motive pentru inscriptia de pe brat:
1) Macaraua a facut candva parte din seria de produse americane de la Roco (nu stiu daca au produs acesta macara inscriptionata cu numele vreunului operator din America), eu nu am gasit imagini cu asa ceva.
2) Au cumparat matrita de la un producator si nu s-au obosit sa stearga inscriptia (sau a scapat la controlul de calitate).

Concluzii
Un produs hobby pentru nepretetntiosi care da frumos pe diorama de la 1 m departare.

Planuri de viitor
Modelul se poate imbunatatii foarte mult cu destul de putin efort, cateva tuse de culoare pentru bare, clante, proiectoare, un mecanic in cabina...
Pe langa cele de mai sus, vreau insa sa merg mai departe cu modelul si anume:
- sa montez lamele culegatoare de curent, un decodor de functii si astfel sa fac proiectoarele functionale si sa ii adaug si un girofar si o goarna
- sa montez geamuri acolo unde se poate
- sa detaliez de asemenea si cele 2 vagoane de insotire.


Pentru cei foarte pretentiosi exista variantele Marklin pentru o macara Ardelt din epoca III cu motoare pentru miscarea macaralei, decodor cu sunet, luminite, etc sau o macara Goliath (epoca VI) pe la 900 euro :cool: Puti urmari aici modelul Goliath in actiune:
 
Ultima editare:
  • Like
Reac?ii: anvo5555 ?i ICRA