Macaz scara N

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

gamitzu

Well-Known Member
Trenulist
8 Februarie 2010
1.397
475
galati
LOCATION
galati
Tipul arata cum se poate face un macaz scara N dupa un desen, fara scule ajutatoare, jig-uri si alte invatii. Pila, cleste,letcon. Daca i-a iesit la scara mica, la HO nu ar trebui sa existe probleme,doar ceva rabdare si perseverenta.
 
Free energy turnout:D:D:D.
Glumesc, mainile dibace din clip seamana la culoare cu cele ale indienilor care fac tot felul de masturbari tehnice care ar fi free energy si le posteaza pe youtube.
 
Ultima editare:
Nu te-a inselat vederea. Intradevar e un giale-giale. Da tinand cont ca in bucuresti deja sant 1k care lucreaza in constructii, nu mai conteaza. Acu m-am uitat si eu la cine a postat si intradevar, e un Bollywood, dupa numele de scena Invert Logic. Mai alaltaieri postase o diorama de 2x1 ft pe un forum de state.
:) aici il poti auzi in limba dulce a lui Shakespeare
 
Ultima editare:
Daca face o diorama cu specificul lor, al Indiei, cu deraieri peste tot, jos palaria. Acu poate sa fie si cu specific Ro, tinand cont ca si la noi s-a dus reteaua si acum avem la fiecare stire cate ceva care merge mai mult pe traverse uzate decat pe sina. Acum lasand gluma deoparte, eu zic ca i-a iesit, fara jig-uri de 50$ si fara traverse taiate laser. Eu am dat +200$ pe un kit din care pot face 5 macaze. Daca vrei macaze diferite si cumperi jig-uri pt fiecare, bleah.
 
La un moment dat cand aveam macazuri Mehano pe oval si toate locomotivele rulau ca naiba pe ele , ma cuprinsese si pe mine febra sa imi fac in casa, mi-am scos la imprimanta tot asa sabloane, m-am apucat sa imi tai traverse din sticlotextolit, si vroiam apoi sa scot sinele de pe traversele de plastic la sinele Piko, dar mi-a trecut repede si mi-am luat Peco electrofrog , la cat trebuia sa tai sa pilesc si sa lipesc am zis ca nu merita am iesit la pret pe macaz electrofrog la aprox. 60 lei cu transport cu tot , din Anglia .
 
Ultima editare:
La un moment dat cand aveam macazuri Mehano pe oval si toate locomotivele rulau ca naiba pe ele , ma cuprinsese si pe mine febra sa imi fac in casa, mi-am scos la imprimanta tot asa sabloane, m-am apucat sa imi tai traverse din sticlotextolit, si vroiam apoi sa scot sinele de pe traversele de plastic la sinele Piko, dar mi-a trecut repede si mi-am luat Peco electrofrog , la cat trebuia sa tai sa pilesc si sa lipesc am zis ca nu merita am iesit la pret pe macaz electrofrog la aprox. 60 lei cu transport cu tot , din Anglia .

E pacat ca "ti-a trecut repede". A avea pe o diorama un model (inlcusiv al unui macaz) functional construit de tine, nu numai peisaj static, ofera de departe o satisfactie cu mult mai mare decat simpla "plantare" a unui macaz cumparat de-a gata.

Ar trebui sa incerci, mai ales ca, asa cum sublinia si realizatorul clipului de mai sus, tolerantele la scara N standard nu necesita neaparat folosirea de unelte foarte precise (jigs, gauges, etc).
 
Stiu si inteleg cum este ,am avut satisfactia cand mi-a reusit conversia Borsig-ului din AC in DC, in cazul macazurilor am renuntat pentru ca eu nu am loc pentru o diorama propriu zisa si am zis ca nu se merita atatea resurse investite pentru moment.Ideea nu am abandonat-o complet , poate pe viitor am sa incerc sa imi fac cateva macazuri home made, mai ales ca am sculele necesare pentru asa ceva.