Membri vechi si nu numai...

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

felippe

Mecanic de locomotiva
21 Ianuarie 2006
1.554
89
-
Salutare tuturor,

Nu stiu altii ce simt dar mie imi este dor de zilele in care intram pe forum si gaseam aproape intotdeauna parteneri de discutii de unde aflam intotdeauna ceva nou, unde puteam sa intreb si alti membrii ai forumului aduceau informatii de valoare. Imi e dor de discutiile in contradictoriu cu Horia, dar si de informatiile documentate in detalii aproape de necrezut, imi e dor de lectiile de istorie ale lui Catalin si Dorin, de documentarile in teren ale lui Dorel (LDH) si Cosmin (cosmin78), chair si de "traversa dansanta" ("batranii" stiu a ce ma refer) a unui membru al carui nume l-am uitat, expeditiile "de avarie" ale lui dantm. Cu exceptia lui Cosmin, unde sunt restul? SI multi alti membri vechi care au avut contributii atat de valoroase in trecut dar pe care nu i-am mentionat.

Din cauza unor anumite divergente avute cu administratia Lokomotiv, cu care nici pana azi nu sunt de acord (daca s-ar putea vota, primul vot de blam l-as da proprietarului acestui forum - bine macar ca nu a mai intervenit in ultima perioada), si eu am renuntat pentru o perioada de aproape patru ani sa mai contrinbui cu ceva; am revenit pentru ca sunt pasionat de istoria cailor ferate si de modelismul feroviar romanesc. Pentru o perioada mi-am luat "doza" de informare de pe alte forumuri din Romania dar nu am gasit aceeasi comunitate acea avuta de Lokomotiv acum multi ani.

La inceput a fost RailwayFan, primul meu contact cu comunitatea de pasionati feroviari din Romania; as numi acele zile de acum aproape 20 de ani. RailwayFan a disparut si aproape imediat a aparut Lokomotiv care a continuat cu succes trendul setat de RailwayFan. Dupa cativa ani, in opinia mea, calitatea a scazut, fiind mai importanta multumirea unui grup restrans de utilizatori si "pastrarea linistii". In acea perioada, incet, incet, multi din membrii valorosi vechi s-au retras.

In alta ordine de idei, nu inteleg ce s-a intamplat cu forumurile de modelism feroviar si de transport feroviar din Romania. Sunt membru activ pe un forum si in doua grupuri private de modelism si transport feroviar si, cu exceptia unor perioade scurte, informatii noi si valoroase apar continuu (as spune ca au explodat in perioada actuala cand pentru unii exista cu mult mai mult timp liber decat cineva si-ar dori).

RailwayFan nu mai exista, pe "Trenuri Mari si Mici" ultimul mesaj este din Septembrie anul trecut, Cartula e OK dar nu specific modelism feroviar. Un argument ar fi ca Facebook a "furat" utilizatorii forumurilor - eu nici macar nu am un cont Facebook.

Mi-ar face deosebita placere ca membrii vechi ai forumului sa revina dar in acelasi timp refuz sa cred ca nu exista si membrii noi care au de impartasit informatii de valoare.

Ce e de facut?... Sau sunt eu picat de pe alta planeta si ce se intampla acum pe forum este "noul normal" si ar trebui sa nu imi mai bat capul si sa iau lucrurile asa cum sunt.

S-auzim numai de bine,

Vali
 
  • Like
Reac?ii: ICRA
Salutare!

Da, mul?i au migrat pe facebook. Acolo este o oarecare libertate de exprimare, fiecare spunne ce il doare, ce il taie capul, etc.. Aici regulile sunt mai stricte, pentru unii prea rigide. ?sta a fost ?i unul din motivele, in opinia mea, care a dus la aparitia a tot felul de forumuri ?i formulete, unele cu liste negre ?i "loc de dat cu capul", îns? niciunul cu informa?iile ?i calitatea lokomotiv.ro.

Cât despre membrii vechi, unii s-au retras si se ocup? de alte hobby-uri, al?ii activeaz? pe diferite "canale", unii mai suntem ?i pe aici, e drept, mai rar îns? "aici am crescut", cum imi spunea cineva mai demult. Mai sunt si membri noi...dar totu?i, declinul forumurilor a fost unul general, in favoarea altor platforme de socializare, mai rapide, mai u?or de utilizat, de?i noua varianta a forumului este net superioara a ceea ce a fost forumul Lokomotiv. ?i eu sper la o eventuala revenire, îns? nu prea vad mari sanse in fa?? principalului concurent, Facebook.
 
M? repet, Facebook e ap? de ploaie, nu are abilit??ile unui forum, nu are o structur?, nu se arhiveaz? informa?ia în mod organizat. Eu cred c? sunt din ce în ce mai pu?ini pasiona?i. Nu mai exist? multe cluburi iar genera?ia mic? nu este educat? spre modelism. Poate într-un fel e normal.
Eu ce pasiune s? fac pentru seria 230.000 când eu nu am reu?it s? c?l?toresc cu nici un P8. Ce ?tiu ?tiu din poze ?i de la relicva de la Sinaia.
Întradev?r discu?ie istorice pe care le am avut pe forum au fost incredibile.
Poate C?t?lin sau Victorian o s? zic?, b?i noi v am dat din cunoa?terea noastr? dar voi tot la nivelul de elevi a?i r?mas; ?i asta pe bun? dreptate, c? nu a mai avansat nici unul din noi la nivelul lor (bine e ?i foarte ridicat, recunosc).
Plus c? mai e înc? o chestie (Vali o ?tie bine) în UK (poate etalonul de modelism) din cauza spa?iului limitat se creaz? mini/micro diorame; mi se pare incredibil ce satisfac?ie rapid? î?i aduce ceva mic.
E mult de discutat pe subiect, dar eu zic s? ne obi?nuim cu ideea c? o s? se r?reasc? treaba ?i mai mult ?i nivelul o s? scad?.
 
  • Like
Reac?ii: Radu161
Pe langa faptul ca pe facebook e mai usor de postat/comentat din aplicatia de telefon, ceea ce permite oricui sa scrie ce-i trece prin cap in secunda respectiva, am mai observat un fenomen, de care ne-am lovit zilele trecute eu si Cosmin: "like"-ul. Sunt oameni care isi ghideaza viata dupa cate like-uri iau la postari si ca ar trebui sa dai like daca vrei sa comentezi la o postare (?!?!). Si atunci, pe un forum neavand satisfactia asta (desi mai nou este implementata functia) s-au lipit de facebook, care le satisface aceasta dorinta.
Si da, in general nivelul calitativ al postarilor de modelism pe grupurile de facebook e foarte jos, si daca vrei sa ai un grup cat de cat coerent trebuie sa selectezi la sange, atat postari cat si membri.
Eu zic ca totusi pentru cei cu adevarat pasionati, forumul ramane o referinta, si chiar daca nu se dau prea multe raspunsuri si like-uri, lumea inca se uita.
 
De acord cu Radu; pe FB sunt ?i b?ie?i care nu au nivelul de educa?ie care le ar fi u?or pentru a posta pe forum, dar acolo r?spund la diverse posturi f?r? a aduce vreo contribu?ie, de aceea poate par ?i mai mul?i. De obicei pe forum postezi când cau?i feedback sfaturi sau vrei s? î?i expui crea?iile, ?i e dificil :)).
 
M? repet, Facebook e ap? de ploaie, nu are abilit??ile unui forum, nu are o structur?, nu se arhiveaz? informa?ia în mod organizat. Eu cred c? sunt din ce în ce mai pu?ini pasiona?i. Nu mai exist? multe cluburi iar genera?ia mic? nu este educat? spre modelism. Poate într-un fel e normal.
.....

Apa de ploaie , pe la tara, se strange in vase, se foloseste la diferite treburi. Acelasi lucru cu info de pe facebook , trebuie selectionata, caci exista multe persoane bine informate , multe poze, multe documente, la fel ca aici. Da, nu este structurat, insa trecem peste asta, "pescuim" ce apare.

Pasionati sunt, multi descopera hobby-ul acum, unii la stadiul de colectionari, altii incearca ceva lucrari, insa se pare ca exista o team de un compromis de durata, cum este inscrierea intr-un club. Asta tine si de disciplina si de educatie...

Forumurile au fost "ajutate" sa decada si de faimosul photobucket, cu limitarea accesului la imagini si conditionarea prin planuri platite si alte cele.
 
  • Like
Reac?ii: ICRA
De cand sunt inscris, am descoperit ca aici, pe forum, se pot gasi informatii bine documentate comparativ cu o platforma sociala, cel putin pentru mine. Recunosc faptul ca postez foarte rar, in principal din cauza timpului, mai exact a lipsei lui, dar voi incerca sa remediez problema. Probabil va voi incepe prin a deschide un topic cu colectia actuala, in care voi prezenta si cateva operatii efectuate in perioada recenta (mai greu cu imaginile, ca am facut poze, dar nu atat de multe pe cat ar trebui).
 
  • Like
Reac?ii: ICRA
Adevarul este ca si eu tot pentru informatii dar si pentru dialoguri intru aici.
Am mai avut expeditii chiar si la avarie, e adevarat mai putine, am avut chiar 3 expeditii prin Italia, desi acolo e greu de pozat chiar si din personal la ce viteza au. Mi s-a parut insa ca postarile poze4lor din expeditii nu mai genereaza interes aici pe forum, interesul fiind mutat pe modelism.

E ciudat sa aud ca si aici sint probleme intre membrii forumului, am crezut ca aici e un pic mai multa disciplina decit pe https://trenuletz.forumz.ro/ unde contrele se tin lant aproape zilnic.

Raportat la photobucket, ce sanse sint sa fie recuperate pozele de acolo? in caz contrar multe arti8cole sint lipsite de continut.
 
  • Like
Reac?ii: ICRA
Pe langa faptul ca pe facebook e mai usor de postat/comentat din aplicatia de telefon, ceea ce permite oricui sa scrie ce-i trece prin cap in secunda respectiva, am mai observat un fenomen, de care ne-am lovit zilele trecute eu si Cosmin: "like"-ul. Sunt oameni care isi ghideaza viata dupa cate like-uri iau la postari si ca ar trebui sa dai like daca vrei sa comentezi la o postare (?!?!). Si atunci, pe un forum neavand satisfactia asta (desi mai nou este implementata functia) s-au lipit de facebook, care le satisface aceasta dorinta.
Si da, in general nivelul calitativ al postarilor de modelism pe grupurile de facebook e foarte jos, si daca vrei sa ai un grup cat de cat coerent trebuie sa selectezi la sange, atat postari cat si membri.
Eu zic ca totusi pentru cei cu adevarat pasionati, forumul ramane o referinta, si chiar daca nu se dau prea multe raspunsuri si like-uri, lumea inca se uita.

@Radu161 se poate posta foarte usor pe forum de pe mobil, platforma este mult schimbata
 
crystyv a spus:
Salutare

Din pacate postez cu intarziere....

Sunt nevoit sa-i mustrez pe Horia_Radulescu, ICRA, catalin, pentru-ca s-au suparat unul pe altul cu recomandarea sa se vada la un pahar de tarie, sunt convins ca nici unul dintre ei nu a vrut sa-l supere pe celalalt.

Divergentele se rezolva mult mai usor la un pahar de orice, pe viitor recomand aceasta modalitate de-a va rezolva divergentele.

Unele vorbe mai mult ca sigur au fost spuse la suparare si nu reflecta realitatea, sunt convins ca exista mustrari de constiinta datorita acestor cuvinte.

Drept "pedeapsa" timp de 30 zile le-am modificat titlurile la toti trei in : Mecanic locomotiva.

De ce Mecanic locomotiva? Pentru-ca mecanicii de locomotiva impreuna cu ceilalti muncitori din industria cailor ferate duc greul pe umeri. La fel ca si mecanicii de locomotiva si cei trei colegi de forum au adus mari contributii acestei comunitati.

Acest forum se bazeaza pe contributie colectiva, toti membrii sunt importanti, prin urmare oricarui membru, la cererea sa, ii pot modifica titlul.

Cum topicul unde a fost postat initial mesajul de mai sus este inchis, nu pot raspunde acolo asa ca improvizez si citez aici mesajul lui @crystyv.

In primul rand, mai mult decat continutul, inchiderea acelui thread imi confirma ca nimic nu s-a schimbat in mentalitatea administratiei de acum cativa ani; poate putini au observat dar titlul initial in care a fost desprins mesajul dintr-un alt topic a fost, in linii mari, "Nemultumiri legate de adminsitratie". La scurta vreme un moderator l-a schimbat in cel actual: "Intrebare legata de statusul unui utilizator". Schimbarea titlului si inchiderea topicului m-au dus imediat cu gandul la practicile liderilor autoritari ai lumii care, decat sa recunoasca ca au o problema si sa incerce macar sa o rezolve, prefera sa inabuse orice inceput de "razmerita".

In al doilea rand, in ultimele cateva zile am discutat si cu Catalin, am aflat si versiunea lui referitoare la discutiile care au dus la retragerea lui de pe forum si, cu unele retineri, aprob gestul lui. Acum cinci ani, in urma unor discutii publice avute cu un alt membru al acestui forum, luasem si eu aceeasi decizie care insa nu a ramas definitiva. Am revenit, incercand sa contribui cu ceva la reconstruirea comunitatii de pasionati de alta data dar se pare ca nu am reusit. Nu spun ca esecul acestei incercari este din vina administratiei - este probabil ca cei care spun ca Facebook a atras pe multi din cei care odata aveau contributii aici sa aiba dreptate, sau poate nimic nu este de reconstruit - aceasta imagine nostalgica a vremurilor de alta data este numai in inchipuirea mea si, in fapt, o schimbare nu este necesara. Dezamagirea mea si pasivitatea administratiei atunci cand este expusa la problemele comunitatii au dus la decizia definitiva de a ma retrage din aceasta comunitate.

Raman activ pentru cateva zile in cazul in care vreun alt membru al forumului ar avea comentarii la cele de mai sus desi stiu ca sunt unii care ma vad ca pe un agitator si care ma vor plecat de aici cat mai curand, sa nu mai tulbur apele in "coltisorul lor de rai". Voi reveni probabil doar pentru referinta pentru ca, la urma urmei, Lokomotiv este o baza de date cu multe informatii valoroase.
 
  • Like
Reac?ii: ICRA
Si eu is de pe la inceputuri pe acest forum, desi am avut contradictii cu "unii" , am ramas de dragul pasiunii, recunosc ca si mie imi e uneori dor de discutiile ce erau prin 2006-2007.
 
@felippe oricand se pot posta nemultumirile in sectiunea probleme forum sau in PM, de exemplu catre mine....
Observ ca doresti si tu titlul Mecanic de locomotiva dar nu sti cum sa faci sa-l obti.

Sa sti ca este foarte greu sa impaci pe toata lumea, fiecare are parerea lui, aici pe forum toti fac parte dintr-un grup, fiecare membru are simpatiile lui...dar si antipatii, prin urmare daca cearta devine un sir lung de discutii contradictorii, ce sens are sa fie deschis topicul?

Diversele neintelegeri nu fac parte din scopul si tema forumului prin urmare rugamintea mea e sa va rezolvati neintelegerile prin PM sau la un pahar de bere.


Cat il priveste pe Catalin, atata timp cat versiunea lui nu o impartaseste public, nu ne putem face o parere, nu pot sa ghicesc motivele care l-au facut sa-si suspende contul.


Iar cat despre stilul dictatorial cu care este administrat forumul.....nici nu stiu ce sa spun, mai ales cand e vorba despre actiunile mele.
 
Oh come on guys... Am ?i uitat de câte ori m-am "contrat" cu membri valoro?i ai acestui forum, fiecare foarte buni speciali?ti în domeniile lor de competen??, r?mânând totu?i prieteni ?i ajungând pân? la urm? cu to?ii la aceea?i concluzie: "detaliu cu detaliu se face modelul perfect". Punând împreun? cap-la--cap detaliile pe care le cunoa?tem (epoci, inscrip?ii, faruri, ro?i, biele, sunete, func?ionalit??i, vopsiri, posibilit??i tehnologice etc) putem optimiza modelele din colec?iile noastre, îi putem înv??a pe colegii no?tri mai multe despre modelele feroviare corecte sau chiar putem s? aten?ion?m produc?torii s?-?i mai corecteze din gre?elile cu-voie-sau-f?r?-de-voie ale modelelor de fabric?. Principalul ingredient a fost, este ?i va fi buna în?elegere dintre noi, pasiona?ii feroviari de pe acest forum ?i nu numai. Este drept c? drumul cunoa?terii ?i al perfec?ion?rii nu este totdeauna lin ?i neted, dar... aminti?i-v? o superb? zicere "it's not the destination, it's the journey".
 
Ultima editare:
Eu as lasa un singur topic complet ne-moderat si fara reguli si acolo sa isi expuna fiecare problemele ce le are cu celalat (NEAPARAT cu un pop-up care sa te alerteze ca tre sa ai peste 18ani). Asa am afla lucruri noi cu totii unii despre ceilalti, mai bune sau mai rele, de asemenea si-ar elibera multi frustrarile suprimate de viata zi cu zi atat in lumea modelistica cat si cea personala...:D
 
Nu trebuie s? se justifice nimeni fa?? de voi. P?i voi închide?i topicul c? s? nu se mai comenteze ?i tot voi c? moderatori comenta?i in continuare?