"Mini diorama" CFZ (Caile Ferate "de la Zoli&

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

oberleitung

Member
5 Decembrie 2007
41
0
Oradea
www.obbhegyivasutak.atw.hu
WEBSITE
http://www.obbhegyivasutak.atw.hu
YAHOO
zolesz2002
LOCATION
Oradea
Bun? tuturor! Vin cu un reportaj nou... De data aceast? v? prezint construirea "mini dioramei" CFZ, adic? C?ile Ferate de la Zoli. Lucr?rile proiectului "grandios" au început cu achizi?žionarea materialului de construc?žie, adic?: Â?ine, material pentru terasament, stâlpuri pentru catenare Â?i sârme pentru sistemul de sus?žinere a catenarei Â?i pentru firele de catenare.


1. Â?inele sunt de marca Piko "A" Gleis. Aceste Â?ine le-am cump?rat din magazinul online. Am f?cut comanda prin E-mail, iar coletul am primit la mân?, în mai pu?žin de 24 de ore, cu plata pe loc (ramburs).


2. Terasamentele pentru Â?inele Piko, sunt confec?žionate dintr-un tub de izola?žie (pentru conducte de ap?). Am desf?cut tubul, am t?iat în fâÂ?ii sub?žiri. L??žimea a fiec?rei fâÂ?ie este de aproximativ 4-5 cm. Materialul tubului este un fel de burete, de culoare gri, iar suprafa?ža acestei burete seam?na mult cu textura de pietriÂ?. Ini?žial tubul avea o lungime de aproximativ 1 metru. Feliile rezultate din t?ierea tubului, erau îndoite în form? de semilun?. Câteva zile am presat aceste felii (sub covoare). Dar tot se îndoiau înapoi, din acest motiv am recurs la o metod? mai sever?. Prima dat? am t?iat la m?rime feliile, în aÂ?a fel, înc?t s? se potriveze la fiecare bucat? de Â?in? în parte. Apoi a urmat o procedur? indelungat?. Fiecare bucat? de "terasament" a primit o Â?in? si am pus la presat (împreun?), printr-un sistem de "menghin?". Pentru fixare, am folosit niÂ?te piese de fixare, care în mod normal deservesc la fixarea volanului pentru jocurile de calculator (PC Racing Wheel). Sub presiune, traversele Â?inelor s-au imprimat în materialul moale (deci în "burete"). Rezultatul m-a surprins Â?i pe mine! Urmele traverselor au r?mas imprimate în burete, exact ca într-o bucat? de plastelin?. Dup? prototipul reuÂ?it, am început fabricarea in "mas?". Pentru un rezultat Â?i mai bun, Â?inele am lipit de terasament cu lipici alb, care dupa uscare devine (semi-)transparent?. Faza de lipire arat? cam aÂ?a:

11-Terasament.jpg


Dup? r?spândirea lipiciului în "g?urile" l?sate de traverse, pun Â?ina la loc si îl presez timp de 12-16 ore:

12-Menghina.jpg


Lipiciul se usuc?, devine aproape transparent. Piesele scot din "menghin?" Â?i astfel ob?žin rezultatul dorit:

131-Sinedrepte.jpg


Cu terasamentele pentru macaze procedez tot aÂ?a. Buretele trebuie ins? t?iate dup? forma macazelor:

13-Macazecuterasamente.jpg



3. Placa de baz?, pe care urmeaz? s? fie montate Â?inele Â?i sistemul catenar, este dintr-o plac? de PoliStiren? (PS), cu o dimensiune de aproximativ 100x50 cm. Placa de PS este fixat? pe o masu?ž? mic?:

14-Placadebaza.jpg


Ca s? nu alunece pe m?su?ž?, sau s? nu cad? jos, sub plac? am montat buca?ži tot din PS, care impiedic? miÂ?carea pl?cii de baz?. Pentru int?rirea pl?cii de baz?, în partea inferioar? a pl?cii am mai pus niÂ?te fâÂ?ii din PS. Faza de lipire:

15-Placadebazalipire.jpg



4. ??n final, pe placa de baz? am montat Â?inele cu terasamente, proasp?t confec?žionate. Fixarea este rezolvat? cu ace de g?malie:

16-Sinecuterasamentemontate.jpg



Sper c? am fost clar Â?i a-?ži în?želes ce am vrut s? v? prezint... :oops:

zOLi :roll:

P.S. Prezentarea Â?i montarea sistemului catenar este în sec?žiunea "Atelier". :fluierat: