Model 3D CFR 150.1

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

Lgz88

Active Member
4 Mai 2012
90
0
Cluj
LOCATION
Cluj
Probabil am nimerit categoria potrivita. Google Sketchup e un program genial, atata timp cat nu construiesti modele foarte complexe (sau organice). Am cateva screenshot-uri cu un CFR 150.1 la care am lucrat cu o luna/doua in urma. Inca n-am terminat-o. Si o locomotiva PX48, cunoscut la noi ca si cfr 764

Link pentru download
-----------------------
http://sketchup.google.com/3dwarehouse/details?mid=7345b535b54fa2a9fd8b28fbb9afebc3&prevstart=0





















PKP PX48




 
Felicit??ri! Locomotiva 150.1061 deja arat?? superb
41.gif

Ca s?? fie totul perfect, în imaginea urm??toare te rog s?? compari cu mult?? aten?ie osia motoare principal?? din schi?a real?? cu cea din proiectul t??u, compar?? pozi?iile mecanismelor aflate pe aceasta...

... ?i corecteaz?? micu?a gre?eal?? pe care eu o tot semnalez cu privire la bielele locomotivelor cu abur miniatur??, care s-a strecurat chiar ?i aici
3.gif
 
Cred ca am inteles. Te referi la biela culisei, cea atasata contramanivelei? in pozitia actuala ar trebui sa se indrepte in partea stanga, nu invers (adica nu inspre cabina)? acum am observat si eu :)
 
La locomotivele de acest tip, contramanivelele sunt înclinate înainte pe ambele p??r?i, atunci când bielele de cuplare respective se afl?? joooos de tot. Gre?eala pe care am semnalat-o se reg??se?te la aproape toate locomotivele cu abur miniatur??, deoarece fabrican?ii nu prea se ostenesc s?? construiasc?? dou?? matri?e simetrice pentru ro?ile motoare principale, una pentru partea stâng?? ?i cealalt?? pentru partea dreapt??, ci doar o singur?? matri??? pentru ambele ro?i. Datorit?? acestei comodit???i, ro?ile motoare principale sunt identice în loc s?? fie simetrice, pe care contramanivelele vin montate una înclinat?? înainte ?i cealalt?? înclinat?? înapoi, ceea ce este flagrant gre?it. Din p??cate, chiar ?i modelul H0 Roco al locomotivei BR52 este afectat de aceea?i problem??
10.gif
, dar cu pu?in?? aten?ie ?i îndemânare acest aspect poate fi rezolvat
16.gif
 
Link pentru download ( 9mb )

http://sketchup.google.com/3dwarehouse/details?mid=7345b535b54fa2a9fd8b28fbb9afebc3&prevstart=0
 
Felicit??ri pentru întregul model ?i pentru... corectura bucluca?ei contramanivele
41.gif

Pe partea dreapt?? mai ai de f??cut urm??toarele corecturi:
1) dac?? pe stânga biela de cuplare se afl?? joooos de tot ("cuadratur??"), atunci pe partea dreapt?? biela de cuplare acoper?? centrul ro?ii dinspre cabin?? ("punct mort dep??rtat"), respectiv exist?? un defazaj de 90grade între mecanismele de pe stânga ?i de pe dreapta;

2) nu ai plasat culisa, de?i biela culisei se afl?? în pozi?ia corect??;
3) mai ai de plasat mecanismul de comand??, respectiv bara care pleac?? din cabin?? ?i ajunge sub arborele de comand??, pe care îl poate roti prin intermediul unui bra? vertical montat pe acesta (poza aceasta, preluat?? de pe un site dedicat locomotivei BR52).
în ceea ce prive?te alte detalii (cazan, faruri, table, conducte, robinete etc), îi rog s?? se pronun?e pe speciali?tii din domeniile respective. în fond ?i la urma urmei, s?? nu uit??m c?? detaliu cu detaliu se face modelul perfect
16.gif
 
Mersi ! :D e drept, n-am lucrat la partea stanga a locomotivei. am copiat doar partea dreapta. lipsesc inca multe detalii (franele de ex)