Muzeul feroviar DEJ

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

lapuseanul

Active Member
14 Februarie 2008
108
0
Baia Mare
LOCATION
Baia Mare
Preluare de pe Facebook, pagina Cornel Itu

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=1511951662193305&id=100001354564908

Sunt bucuros s? anun? c? jude?ul Cluj se va îmbog??i cu un nou muzeu, dup? ce Camera Deputa?ilor a adoptat astazi, 22 decembrie, Proiectul de lege pentru înfiin?area Centrului Muzeal al Locomotivelor, act normativ pe care l-am ini?iat ?i l-am sus?inut în comisiile de specialitate ale Parlamentului, precum ?i în faza dezbaterii în ?edin?a de plen a Camerei. Astfel, începând cu 1 martie 2018, se înfiin?eaz?, ca organism cu statut juridic, Centrul Muzeal al Locomotivelor, în municipiul Dej. Centrul Muzeal va fi în subordinea Muzeului C?ilor Ferate aflat în structura Centrului National de Calificare ?i Instruire Feroviar?, ?i va expune material rulant de cale ferat?, de promovare a istoriei ?i tehnicii feroviare, de importan?? na?ional?.
Am ini?iat aceast? lege având în vedere faptul c? Depoul Dej-Triaj, aflat la o distan?? de 60 de km de municipiul Cluj-Napoca, g?zduie?te 25 de exponate, respectiv locomotive cu aburi, cea mai veche având 105 ani, locomotive electrice, precum ?i vagoane, adev?rate bijuterii ale transportului feroviar care au f?cut istorie în România. Expozi?ia a fost înfiin?at? în urm? cu 23 de ani de câ?iva ceferi?ti pasiona?i din Dej, care s-au zb?tut s? aduc? noi exponate pe care le-au recondi?ionat în speran?a c? num?rul celor care vor veni s? le vad? va cre?te de la an la an.
Conservarea exponatelor este f?cut? prin grija ?i d?ruirea unei echipe de angaja?i din domeniul feroviar, ?i prin implicarea unui om inimos ?i pasionat de istoria feroviar?, domnul Florin Nan, îns? acest spa?iu cu poten?ial turistic ?i cultural nu avea statut juridic ?i nu beneficia de o minim? finan?are din partea statului român, drept urmare risca s? se degradeze ?i s? cad? în uitare.
Prin aportul pe care l-am adus, unii prin activitatea de conservare a acestor bijuterii ale istoriei feroviare române?ti, iar al?ii prin demersurile f?cute pentru a da un statut juridic adecvat acestei expozi?ii, am reu?it s? d?m Dejului, Clujului ?i întregii ??ri un cadou de Cr?ciun, prin înfiin?area acestui nou muzeu. Legea a fost trimis? spre promulgare, iar din prim?var? vom avea un nou obiectiv cultural ?i turistic în jude?ul Cluj!