Noi carti feroviare

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Buna seara
Cunoasteti cumva daca in luna august 1962 a avut loc un accident feroviar in jurul orasului Rosiorii de Vede?
Va multumesc
 
de urmarit :

23722359_149231679167810_536418585618436328_n.jpg
 
?i eu o a?tept.... O a?tept de câ?iva ani, de când am aflat de ea direct de la Gruia... ?i am avut ocazia de-a vedea ?i poze ce vor ap?rea în premier? în lucrare.... Mult nu ai este....
 
Eu cred ca am gasit un trenulet asemnator.
https://www.youtube.com/watch?v=KbDrPWWb-CE&t=1361s
 
DIN 21.12.2018........ A ap?rut Monografia ”CALEA FERAT? SUBURBAN? BRA?OV - SATULUNG”
Volumul, în format foarte mare, 240 x 340 mm, 275 de pagini, lucioase, cu diagrame, scheme, h?r?i, poze, tabele de personal, grafice, orare de circula?ie, tip?rit? în limba român? ?i maghiar?.
Structurat? pe capitole: 1. Începuturile C?ii Ferate Bra?ov-Satulung (1889-1897)
2. Perioada de dezvoltare (1897-1919)
3. O modernizare ratat? (1919-1046)
4. Na?ionalizarea ?i desfiin?area (1946-1960)
5. Doar amintiri (1960-2017)
6. Anexe
7. rezumat în limba englez? ?i german?
Pre? 270 lei.... Am achizi?ionat-o deja ?i merit? din plin..... Cu marca ISBN, nu se dezminte !!!Calea Ferat? Suburban? Bartolomeu-Satulung.jpg
 
  • Like
Reac?ii: cosmin78
Pentru a v? ispiti............................ Bra?ovenii get-beget nici ei nu-?i pot aduce aminte din povestirile bunicilor/st?bunicilor, c? odat?, cândva în timp, Bra?ovul a avut Po?ta la parterul cl?dirii ”Palatului Institutului de Pensii” (partea de vest, spre Warthe) a actualului ”RECTORAT”.... Între ”Rectorat” ?i Vila B?iulescu exista cap?tul unui racord de cale ferat? ce se ramifica în triunghiul de la RUDOLFSRING (fosta Poart? a V?mii, intersec?ie cu Promenada ?i str. Lung?)..... Acest racord în lungime de cca. 250 m se ramifica printr-un macaz al liniei ce era deja desp?r?it? de linia spre str. Lung? ?i care cotea spre str. V?mii pentru a urca spre ”Pia??” (Pia?a Ora?ului)/actuala Pia?a Sfatului.... Din acest macaz, linia o lua u?or ?erpuit spre vest/Warthe, întret?ia linia ce venea din Pia?a Ora?ului direct spre str. Lung?/ Bartolomeu ?i din dreptul zonei pietonale din apropierea fântânii arteziene (fântâna de azi de la Casa Armatei) cotea spre sud ( inspre centrul vechiului ora?, asta ca orientare ”grosier?”) intrând între cl?diri unde avea capul de linie moart?......
În imaginea urm?toare, (de mai jos) avem harta acestui racord al Po?tei (cu variantele propuse), la care NUMAI VARIANTA GALBEN? a fost construit? ?i utilizat? între 1892-1897, dup? care a fost desfiin?at?... S-a construit apoi actuala cl?dire a Po?tei Bra?ov, de azi.....P1380129-1.jpg
 
Ca s? v? înt?rât ?i mai tare........ Racordul Po?tei dintre 1892-1897.....
Se vede primul macaz dinspre Promenad?, curba liniei spre str. V?mii ?i la acea linie dreapt? de zon? verde macazul racordului Po?tei, ce prin col?ul umbrei din imagine, intr? între cl?diri......
De privi?i atent la ceea ce a mai r?mas din fostul corp de cl?dire al Por?ii V?mii, unde sunt ni?te schele, este ceea ce a fost atunci cl?direa ”cafenelei” în curs de etajare.....

P1380122-1.jpg
 
Din aceea?i lucrare..... Racordul Po?tei v?zut de pe ”Cet??uie”, parte din triunghiul RUDOLFSRING....................
Din stânga spre mijloc partea de jos a pozei este linia deja ramificat? la ”Rudolfsring” ce merge direct c?tre macazul din str. Lung? ?i aici linia pare c? se pierde în partea superioar? a cortului din imagine.
La limita din dreapta cl?dirii ”Institutului de Pensii”/ actualul ”Rectorat” se vede bine un vagon aflat între cele dou? cl?diri
P1380121-1.jpg
 
Pân? azi nu am intrat de mai mult timp pe forum...... Azi am v?zut noua lui form?..... Am pus poze mari fiindc? nu ?tiu cum lucreaz? forumul pe noua platform?.... Rog s? fiu contactat sau s? ne auzim cumva dac? trebuie modificat ceva.....
Mul?umesc pentru în?elegere !!!!
 
La Mul?i Ani ”Radu 161” ?i toate cele bune cu s?n?tate maxim? în acest nou 2019......
Am luat cartea, împreun? cu ”Drumul Poienii Bra?ovului”, direct de la unul din autori, Griu Hilohi.... L-am sunat acum, dar v?d c? nu r?spunde momentan; voi reveni cu date de contact, imediat ce primesc un r?spuns
Ca idee ?i-a? putea-o cump?ra ?i când trec spre Giurgiu sau chiar pe la M.T în Bucure?ti s-o las la careva din cuno?tiin?ele de la Muzeul CFR.....
 
Daca sunteti interesati de carte, ma puteti contacta in privat. Trimit numai in tara.