O noua diorama (H0)

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
dupa o mare pauza am reusit si am pus placa turnanta pe diorama in viitorul depou care va avea o remiza pentru 3 locomotive.
a se viziona al doilea film:
http://picasaweb.google.com/113020897298823313999/Diorama02?authkey=Gv1sRgCJ7Xzvfu-pT8LQ
liniile sant legate la firele de la podul turnantei.
a venit si anul asta mosul la mine 8)
 
am reusit si eu anul acesta sa termin cu terasamentul,deacuma construim cladirile si restul..... 8)
 
e cam dura urcarea spre pod.
Daca bagi aburoase cu tractiune (impingere) tender, o sa cam ai problemuri.
 
am revazut cu mare placere toate comenturile de la inceput si pana acuma si m-am distrat de minune. va multumesc tuturor pentru ajutorul acordat in privinta dioramei si sper sa fac pauze mai scurte ca s-o termin aproximativ repede :D
 
Foarte interesanta diorama.Incerc si eu sa proiectez ceva de genul, ma gandesc de cateva saptamani citind si vazand multe site-uri cu poze si explicatii.numai k linia de sus o voi face dreapta si va trece printr-o halta, apoi va cobora pana in gara centrala.
Intrebarea mea ar fi urmatoarea: nu e cam brusca intoarcerea liniei din jurul placii turnante? adik vagoanele de calatori nu "smucesc" in curba aia: ar fi cam un r1.
Oricum, arata foarte bine.
Personal voi incerca si eu sa aduc diorama cat mai aproape de realitate, poate cine stie...la un 90%?am vazut multe idei pe web, si le voi pune in aplicare.
Voi introduce o mica sosea de centura, iar la urcarea liniei, va incepe o zona muntoasa cu niste serpentine spre o pensiune.
dar mai am pana acolo.momentan urmeaza o locomotiva, sper un 060DA a CFR Marfa, desi e cam costisitoare.
Plus ca macazele, la proiectul la care m-am gandit eu, vor costa o avere.am cateva incrucisari cu macaze, vreo 8-9 macaze....


Oricum, spor la treaba si astept sa vad cum va evolua si diorama ta.

O seara cat mai placuta!

Adi
 
la curba aceea,care intradevar este foarte brusca am muncit vreo 4-5 ore s-o fac ca sa poata si vagoanele de pasageri sa circule calumea.acum se poate circula bine dar la o viteza respectabila,altfel vagoanele sar de pe linie daca mergi foarte tare.multumesc si ma bucur ca-ti place diorama mea :D
 
eventual trebuia sina inclinata cateva grade spre interior, astfel nu mai sareau de pe sina la viteze sa zicem putin mai mari. ;-)
 
ai inclinat-o spre exterior?normal se inclina spre interior,pentru a contracara efectele fortei centrifuge...patit fiind,nu recomand inclinarea .lasati sina plana,sunt destule vagoane ce nu se "pupa" cu sinele inclinate.
 
asa este cosmin,mi-au iesit plamanii pe nas pana am facut curba aia calumea.
si sa va prezint cel mai grav accident de la CFTz:

controloru de trafic a confundat telecomanda tv-ului cu telecomanda piko :D
 
pare un fel de spuma izolanta...asemanatoare cu aceea utilizata pentru izolarea tevilor la instalatiile sanitare... :roll: