Produse Arnold - scara N

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

brcosminp

Well-Known Member
Trenulist
4 Septembrie 2009
541
1
Bucuresti
YAHOO
brcosminp
LOCATION
Bucuresti
Va solicit ajutorul in sensul exprimarii parerilor despre produsele Arnold fabricate in perioada 1995-2002 daca aveti prin colectie sau daca ati tinut sau vazut pe viu modele. Va intreb deoarece tot ce am tinut in mana de la Arnold au fost modele mai vechi de o calitate modesta si am fugit de aceasta firma ca de Piko la N. Intamplator insa am intrat in posesia a 2 vagoane ceva mai noi produse intre anii 1996-2002 care dpdv calitativ se bat cu Roco, Trix sau FLM. Pe partea de locomotive insa n-am vazut live nici un model - nu stiu cat de groase sunt bielele, cat de complete, cum stau cu motorizarile, culegerea curentului, detaliile, calitatea plasticului, a inscriptiilor, in sfarsit, chestii care iti pot forma o impresie generala despre un producator.
 
Salut Cosmin,

Am eu mai multe modele de locomotive Arnold in colectia mea si pot sa-ti spun ca astea mai noi se bat linistit la calitate cu produsele Roco, Trix sau Flm. Bielele sunt complete, sunt realizate la fel de finut ca si cele Minitrix si superioare Roco. Modelele mai recente au si faruri cu iluminare si schimbarea directiei de mers etc. Singura cu care nu suporta comparatii este locomotiva bavareza Ptl2/3 realizata de Fleischmann acum doi ani, care a beneficiat de cele mai avansate tehnologii si are un ambielaj extrem de fin. Pe ala nu-l poti compara cu nimic, insa pare sa fi fost "cantecul de lebada" al lui Fleischmann la N.

Motorizarile de la Arnold sunt un pic deficitare in sensul ca motoarele lor cele mai mici sunt cunoscute a se "praji" usor daca le fortezi. Asta se intampla mai ales la modelele mici, unde motoarele trebuie sa fie pe masura. Si intr-adevar, Arnold au facut printre cele mai mici modele disponibile la scara N. Am de la ei un Kof II si o locomotiva prusaca T3, care, din cate stiu eu, este singurul model cu distributie Allan realizat la scara N. Aceste modele mici sunt si cele mai greu de dotat cu decodor, desi ocazional am putut vedea si Kof Arnold cu decodor si faruri cu lumini (initial modelul respectiv era strict analogic si fara lumini la faruri)

Culegerea curentului este OK, calitatea plasticului este buna, iar calitatea inscriptiilor spre exemplu la locomotiva BR 89 DRG din colectia mea este excelenta. Nu in ultimul rand, avand de ales intre modelul S3/6 produs de Minitrix si modelul similar produs de Arnold, l-am preferat pe cel din urma care are in plus si generator de fum! :D

In final, atentie mare la modelele recente, de cand Arnold a fost preluat sub "palaria" Hornby. Au facut spre exemplu acum vreo patru ani o "minunatie" de garnitura Orient Express in culori incorecte: acoperis bej, vagoane violet cu inscriptii galben cu umbre rosii in stil englezesc, care n-au nici o legatura cu realitatea. Deci uneori, cand managerii scapa liberi la cascaval isi mai dau in petic. (Chestie care in principiu e valabila la orice producator).

Dar totusi exista sanse ca lucrurile sa mearga bine. Aud vesti despre re-editarea unor modele mai vechi in variante mult imbunatatite, cu iluminat cu LED-uri etc. Asa ca, nu te arunca sa cumperi orice fara sa fi vazut modelul inainte, dar altfel poti cumpara cu incredere! Succes!
 
Salut!
Eu am ceva vagoane Arnold fabricate mai recent (cred ca dupa 2002) dar tot ce pot spune este ca nu se compara calitativ cu FLM sau Minitrix. Au preturi mai mici intr-adevar, dar parca plasticul si inscriptionarile sunt mult mai bune la concurenta.
 
Din ce am vazut pe piata eu am impresia ca Arnold nu mai produce nimic. Cred ca vor sa scape de stocurile ramase si atat. Ar fi interesante totusi unele chestii de la ei..sunt tare curios ce se intalmpla exact cu ei.
 
Sigur, nu mai produc nimic in 2011! :D

http://www.hornby.de/ftp/Arnold_Neuheiten_2011.pdf

Intr-adevar insa, Arnold au mers in jos odata cu preluarea lor de catre Hornby si acum merg spre desfiintare totala, la fel cum face o mare parte a producatorilor europeni de N consacrati. De fapt s-ar putea observa ca la scara N se produce o reorientare a pietei, producatorii consacrati, cu unele exceptii, nu mai fac modele noi, in schimb apar producatori semi-artizanali, de nisa, cu modele foarte interesante!

Cea mai buna perioada a lui Arnold ramane cea de dinaintea preluarii, cand aveau deja o tehnologie moderna si o investeau in modele interesante si deosebite, care acum se mai gasesc numai pe eBay, de unde le-am achizitionat si eu pe ale mele!
 
Salut, vad ca pe siteul www.1zu160.net se aduce in discutie la noutati urmatorul document: http://www.1zu160.net/neues/neu11/ARNOLD-10-2011.pdf cu germana stau mai prost dar din ce vad vagoanele sunt aceleasi cu cele din documentul postat de tine... sunt in ceata. :D