Roller stand homemade

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

cheluIS

Active Member
Trenulist
9 Decembrie 2014
233
94
Iasi
LOCATION
Iasi
Pentru ca am avut de modificat un "Big Boy" m-am hotarat sa-mi iau un roller stand .
Am cautat pe net si ce am gasit prin magazinele on-line nu m-a incantat deloc . Cam scurte , fragile sau imprecise .
Conform principiului : " ce-si face omul cu mana lui ..." :) m-am hotarat sa fac un roller stand ( de fapt doua , unul pentru un coleg de forum) .
L-am facut lung , sa incapa "Big Boy" (10 roti + tender + osie alergatoare) si DM3 (12 roti) .

Deci :

Profil de aluminiu :
RS-01.jpg


RS-02.jpg


RS-03.jpg


Roller block
RS-04.jpg


Proba
RS-05.jpg


Primul set de 12 buc.
RS-07.jpg


Suport sina pentru tender si osie alergatoare .
RS-08.jpg


Dimensiuni .
RS-09.jpg


Conectoare pe ambele capete .
RS-10.jpg


Proba cu "Big Boy" .
RS-11.jpg


RS-12.jpg
 
Si pun pariu ca a costat o fractie din pretul unuia cumparat de-a gata. Cat despre satisfactia construirii lui de la zero: "priceless!..."

Great job!
 
Multumesc pentru aprecieri .
Este adevarat , satisfactia este imensa . In opinia mea (si a colegului care se va bucura de al doilea exemplar) a iesit "factory made".
In privinta pretului nu e chiar departe de cele de pe net . Profilele de aluminiu si plexiglasul costa mult . Rulmentii 5 RON bucata .
Peste toate astea diferenta o fac sculele : burghiile si frezele profi costa o gramada de bani . Volumul de munca este imens . La block rollere am lucrat cu tolerante de sutime (0,01mm) .