Rubrica de vanzari - discutii

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Stare
Nu este deschis pentru r?spunsuri viitoare.
Ma bag si eu in discutie cu riscul de a o "incasa" de la comerciantii cu state vechi pe forum :lol:
Daca tot sunt "pasionatii" de trenulete, dornici sa isi exercite si latura comerciala a pasiuni intr-un mod mai agresiv, s-ar putea crea o rubrica de gen tot sub Vanzari insa la care se plateste un abonament lunar cu pret variabil in baza caruia pot sa posteze un un numar de anunturi de asemenea in concordanta cu cat sa platit. (administratia forumului decide taxa.)
Accesul pentru postari sa se faca doar cu autentificare si numai 2 zile la inceputul lunii iar postarile sa se faca doar sub acelasi topic=nikname si in momentul in care a trecut luna de la momentul postarii daca nu sa actualizat financiar abonamentul,...topic=nikmane se sterge,...
Bineinteles ca vor fi suficienti cei ce vor fi de acord si in plus se mai si organizeaza putin situatia in sensul ca nu mai da nimeni "Up", s-au tot felul de reply-uri sa urce in top 10. De asemenea se vor rari genul de postari tip "felicitare=postare de nevoie" de pe la topicurile care intradevar aduc informatia utila (a nu se intelege ca nu mai trebuie sa felicitam colegii pentru realizare).
Cine-i "curat", sa dea primul ;-)
 
lokomoto a spus:
Cine-i "curat", sa dea primul ;-)

Eu pot sa dau fara grija si, sigur, mai sunt multi ca mine dar nu vad de ce s-o fac.
Ce propui tu este cam alambicat desi, la prima vedere, pare o procedura simpla.

Asteptam in continuare sugestii.
sogard_2003 a spus:
Un lucru la noi e clar, invatatul nu merge decat cu forta. Mare pacat.

Adevarat graiesti.
sogard_2003 a spus:
Totusi, ca si cumparator ocazional, recunosc ca imi place sa studiez piata inainte de a cumpara ceva, si mai tot ce am adunat pana acuma in materie de trenulete le-am luat de la utilizatorii forumului..... ce sa ii faci

Dragos, cine te opreste sa aplici sistemul "cerere de oferta" cu tot tacamul: fotografii, date tehnice si pret?
Cererile nu sunt ingradite.

Revenind putin la rubrica vanzari/cumparari, ca sa nu mai existe acel top de care se tot vorbeste, bine ar fi sa le disociem: vanzari la vanzari, cumparari la cumparari si ... ce facem cu schimburile?
 
Elef a spus:
Sincer Florin structura actuala mosteneste greselile defunctului rfr.Normal o structura pt administarea unui forum ar fi ceva de genul :
proprietar-administaratori-moderatori ,cu moderatori pusi pe o anumita sectiune sa o perieze si sa aiba grija de ea ;).Si in momentul cand ati fi numit un moderator pe sectiunea de vanzari cu drepturi de moderare numai in acea sectiune atunci ea ar fi putut fi mentinuta mult mai bine(evident ca aceasta idee se poate extinde si la celelate sectiuni din forum).

O impresie total gresita.
Structura actuala nu mosteneste nimic, nici macar structura fostului forum jucarii din care se trage actualul lokomotiv asa ca mi se pare exagerata comparatia.

Daca ai observat, cand ai citit pe la rubricile forumului, moderatorii si-au cam "ales" singuri ce rubrici sa modereze in functie de cunostintele pe care le au.
Unii reusesc sa modereze chiar mai multe.

Cat priveste numirea unui moderator pe sectiunea de vanzari, ideea nu este noua, a mai fost aplicata, lucrurile nu sunt asa de simple.
Chiar atunci cand a existat un astfel de moderator treaba o facea impreuna cu ceilalti.

Moderatorul, in acceptia mea si a celorlati moderatori si adinistratori ce incerca sa faca lucrurile sa mearga bine, nu este pe post de politist, pandar sau cum vreti sa-l definiti, moderator inseamna cu totul si cu totul altceva.

Pana la urma forumul ar putea functiona fara moderatori si administratori daca toti am intelege sa respectam regulamentele, bune sau rele, sa intelegem ca pe un forum democratie inseamna sa respecti regulamentul.
Cui nu-i convine exista variante, pentru el nu pentru forum.
 
Reguli trebuie sa existe in orice domeniu care nu se doreste a fi guvernat de haos.
Masuri coercitive de asemenea, pentru ca in caz contrar, majoritatea populatiei nu respecta regulile cu pricina.
In general pasionatii nu vand din obiectul pasiunii lor, decat daca sunt obligati de conditii financiare, sau doresc a schimba brusc scara sau modelul colectiei.
Oricum pentru vanzatorii amatori sau cei profesionisti exista multe siteuri de profil unde se pot desfasura in voie daca nu sunt multumiti de conditiile oferite de acest forum.
 
Din pacate romanul asa este conceput, sa se tiganeasca, sa negocieze, si sa "traga" de cineva ca sa i se dea toata mana, desi i s-a dat un deget.Pe cale amiabila nu se poate face nimic, asadar stiam ca la acest gen de discutie interminabila se va ajunge.

Eu daca stau bine sa ma gandesc, acest forum, desi este la dispozitia publicului, are totusi u caracter privat. Prin urmare, cred ca detinatorii forumului au tot dreptul sa decida, cat, cum si ce fel de activitati se desfasoara aici. Alteori cei neimpacati cu regulamentul, sunt la fel de liberi sa-si faca propriile forumuri si sa-si posteze acolo tot ceea ce vor sa vanda.

In calitate de simplu spectator, m-a deranjat atitudinea unora care au scris pe aici, insa asta e. As fi inteles aceasta atitudine a lor in cazul in care n-ar fi existat o sumedenie de saituri specializate pe vanzari online. In cazul de fata, chiar n-o inteleg...

In alta ordine de idei, eu cred ca cine chiar vrea sa vanda ceva, acea suma modica ceruta in cadrul acestei rubrici nu e un capat de tara. Haideti sa fim seriosi : daca ai bani sa-ti faci colectie de trenulete, cred ca ai bani sa achiti si acea suma.Este ?
 
Buna, parerea mea, care nu am vandut nimic pe forum ,dar care urmaresc postarile, este ca putina ingaduinta nu ar fi o dovada de slabiciune ci de intelepciune, spre exemplu chestia cu pozarea modelului exclusiv imi pare putin nefericita, spre exemplu daca as pune un link la modelul sa zic exemplu, la Rally cutare locomotiva, cu cea a vanzatorului, nu vad care ar fi problema, lucru interzis acum.repet, este doar o parere.
Ma rog , dvs, dispuneti ce ramane...
Personal tin la rubrica asta pentru ca inveti chestii ce nu le intelegi pe site-uri profesionale sa le zic de licitatii sau altele, aici suntem mai punctuali cu cele agreate de colectionarii din aria noastra geografica, poate conteaza si parerea noastra.
 
domnilor!!!
exista aici un consiliu de administrare a forumului,cu mai multi membrii si cu noi toti ceilalti,sper de buna credinta,care putem ajuta cu propuneri,idei s.a...
mie sincer mi se pare un site ce-mi aminteste de asa numitele "interactive",cu multa libertate de cuvint si tot ce inseamna drepturi.dar acolo unde sint drepturi trebuie sa existe si responsabilitati...
la cine nu ii place acest lucru...go home!!!otherwise stay here and keep your mouth shut!!!
si nu sint nici administrator nici altceva...imi place acest loc si oricare ar fi decizia celor de mai sus,o voi sustine...poate ca intr-o zi vorbind de vind-cumpar voi face uz de aceste rubrici...rules are rules and we have to play on the rules!!!
nu uitati un lucru important...la multe site-uri nimeni nu cunoste sau nu are posibilitatea reala sa cunoasca administratia...aici insa...!!!

o seara placuta tuturos!!!
 
si inca ceva....din putina mea experienta si din citeva cuvinte schimbate cu citiva dintre noi,d-lor sintem printre putinii "forumisti" unde avem posibilatea de a invata ceva util,cu partile bune si rele,unde avem posibilatea sa conlucram,sa ne ajutam,sa ne cunoastem,sa contribuim s.a.,unde noi toti sintem o comunitate...si asta este cea mai importanta axa pe care putem conta...chiar daca o comunitate inseamna si idei contrare... evoluatia este rezultatul "contrei"!!!
 
daca voi ajunge in situatia de a posta un anunt de vinzare-cumparare,folosind acest forum sau prin intermediul acestui forum,atunci...va trebui sa platesc ceva...asa cum facem cu agentiile de curier...cum se va face aceasta plata si cit? inca o data, nu fac parte din administratie dar sint sigur ca acest forum plateste ceva,undeva pt. gazduire,are cheltuieli!!!
va multumesc pt atentie si pt intelegere!!!
 
O impresie total gresita.
Structura actuala nu mosteneste nimic, nici macar structura fostului forum jucarii din care se trage actualul lokomotiv asa ca mi se pare exagerata comparatia.

Avand in vedere ca toata lumea e adminsitrator si nici unul nu stie clar ce administreaza e cam situatia de la rfr(pe care o cunosc foarte bine).
Daca ai observat, cand ai citit pe la rubricile forumului, moderatorii si-au cam "ales" singuri ce rubrici sa modereze in functie de cunostintele pe care le au.
Unii reusesc sa modereze chiar mai multe.

Daca zici tu asa o fi da' sincer mie mi s-a parut ca fiecare se baga unde are chef asa ca si aici tot la rfr ajungem.
Cat priveste numirea unui moderator pe sectiunea de vanzari, ideea nu este noua, a mai fost aplicata, lucrurile nu sunt asa de simple.
Chiar atunci cand a existat un astfel de moderator treaba o facea impreuna cu ceilalti.

Treaba moderatorului e sa aplice regulamentul nimic mai mult .Cine e nemultumit se poate adresa unui administrator.DA' e mai bine cand ii stergi unuia un post e sa scrii si de ce o faci ;).
Moderatorul, in acceptia mea si a celorlati moderatori si adinistratori ce incerca sa faca lucrurile sa mearga bine, nu este pe post de politist, pandar sau cum vreti sa-l definiti, moderator inseamna cu totul si cu totul altceva.

In mod normal treaba unui moderator e sa fie si politist daca situatia o cere.
Pana la urma forumul ar putea functiona fara moderatori si administratori daca toti am intelege sa respectam regulamentele, bune sau rele, sa intelegem ca pe un forum democratie inseamna sa respecti regulamentul.
Cui nu-i convine exista variante, pentru el nu pentru forum.

Sincer nici in cele mai civilizate forumuri nu am vazut lipsa moderatorilor .Iar pentru ultima fraza sincer prefer prima varianta ;).Chiar nu are rost.
 
vreau sa fac citeva propuneri concrete ca vad ca s-a deviat de la subiect.
propun citeva reguli si apoi voi incerca sa explic daca va mai fi nevoie:
1. doar simplul fapt ca esti membru al acestui forum nu iti da dreptul sa postezi la rubrica VINZARI sau SCHIMBURI dar poti posta la CUMPARARI.
2. poti posta la rubricile VINZARI sau SCHIMBURI daca indeplinesti urmatoarele conditii:
- te-ai prezentat pe forum si ti-ai dat locatia;
- ai postat un numar de articole (pe total sau lunar - vor stabili adminii)
- articolele tale spun ceva, ajuta cu ceva forumul (nu se vor numara - dar se accepta pe forum - mesajele de apreciere, de admiratie de multumire etc);
- daca mesajele (articolele) tale spun ceva, sunt utile - si asta vor stabili numai administratorii - atunci acestia din urma iti vor permite sa ai acces la rubricile cu pricina;
- administratorii nu sunt obligati sa iti dea explicatii privind faptul ca ,,inca" nu ai acces la aceste rubrici;
- cind administratorii vor hotari (in plen, in sedinta comuna, la sfat - vor stabili ei cum) ca ai devenit suficient de util si ai demonstrat acest lucru pe forum, te vor anunta ca ai acces la aceste rubrici;
- cind ai acces la rubrica vinzari poti pune o singura postare pe luna cu - sa zicem 4 articole;
- la acesta rubrica nu poti sterge si nu poti modifica niciodata nimic - ca sa existe tot timpul o evidenta a ceea ce vinzi si a continutului mesajelor tale;
- la aceasta rubrica ai acces doar tu (si adminii);
- daca vrei sa modifici sa zicem pretul, faci acest lucru adaugind mesaj cu postreply;
- poti modifica pretul si alte date din mesaj (cu postreply bineinteles) de cite ori vrei;
- daca ai pus la vinzare doar 1-2 articole, poti adauga oricind altele pina la 4;
- chiar daca nu s-au vindut primele piese postate, luna urmatoare mai poti scoate la vinzare inca 4 articole;
- cei care doresc alte amanunte despre produsele scoase la vinzare vor intreba doar cu mesaj ,,pm";
pentru moment acestea sunt propunerile mele. daca imi mai aduc aminte ceva voi completa acest ,,regulamentel". accept pareri, propuneri si critici si pot da oricind explicatii - daca mai este nevoie.
toate cele bune!
 
elef!!!!
scuza-ma ca intervin!!!
si eu am avut de a face cu CFR-ul...imi pare rau ca incerci sa faci o comparatie...site-ul acesta nu este "gara" domniei voastre,dar trebuie inteles ca este a acelor care l-au infiintat si apoi a nostra a "forumistilor".de aceea,eu cel putin,nu as admite o asemenea comparatie!!!de aceea avem dreptul dar si responsabilitatea sa respectam ce ne este dat...
si daca domnia voastra nu o faceti in mod regulat atunci "dupa fapta si rasplata"...si inca ceva!!!daca nu ma insel acest site,nu este "mica publicitate".pt asa ceva poate aveti placerea sa mergeti prin alte locuri!!!
este un forum care cred eu,este greu de intretinut si greu de administrat...pt aceste 2 ultime lucruri trebuie sa multumim administratiei si bineinteles tuturor ce inteleg sa respecte ceea ce este dat,fiindca este un bun dat,celor ce doresc si iubesc modelismul,pina la urma de ce nu?,modelism de orice fel!!!
cu respect!
 
Salut.
elef a spus:
Sincer Florin structura actuala mosteneste greselile defunctului rfr.Normal o structura pt administarea unui forum ar fi ceva de genul :
proprietar-administaratori-moderatori ,cu moderatori pusi pe o anumita sectiune sa o perieze si sa aiba grija de ea .Si in momentul cand ati fi numit un moderator pe sectiunea de vanzari cu drepturi de moderare numai in acea sectiune atunci ea ar fi putut fi mentinuta mult mai bine(evident ca aceasta idee se poate extinde si la celelate sectiuni din forum).

Absolut corect @elef, teoria e buna, dar practica ne omoara, cum sunt administrator de ceva vreme(am fost inclusiv pe rwf), cred ca stiu ce vorbesc... pe scurt sunt curios cati sunt dispusi sa dea cu matura si farasul zi de zi la rubrica de vanzari si sa piarda de multe ori ore facand asta, bineinteles gratis si de buna voie.
Cum spunea si LDH, moderatorii nu trebuie sa fie "politzai", ei trebuie sa aiba alt rol pe un forum.
Si eu imi doresc moderatori specializati pe sectiuni, etc, sa fie totul frumos si curat, din pacate cei care cunosc nu vor sau nu sunt dispusi sa-si piarda timpul pe un forum, iar noi cei care suntem moderatori ne straduim cum putem si cum stim mai bine, atotstiutori nu suntem nici noi.

Tin sa va amintesc ca discutam despre rubrica de vanzari, nu despre moderatori sau despre cum se modereaza un forum, asa ca va rog incetati cu discutiile off-topic, ele se vor sterge, inclusiv prima parte din acest mesaj.
Nu am deshis aceasta discutie ca sa purtam polemici, ci sa discutam la obiect despre rubrica de vanzari.

Acum, revenind la subiect, si citind propunerile lui @DORIN, ii raspund:
DORIN a spus:
2. poti posta la rubricile VINZARI sau SCHIMBURI daca indeplinesti urmatoarele conditii:
- te-ai prezentat pe forum si ti-ai dat locatia;

Asta este deja inclusa in regulament
DORIN a spus:
ai postat un numar de articole (pe total sau lunar - vor stabili adminii)
- articolele tale spun ceva, ajuta cu ceva forumul (nu se vor numara - dar se accepta pe forum - mesajele de apreciere, de admiratie de multumire etc);
- daca mesajele (articolele) tale spun ceva, sunt utile - si asta vor stabili numai administratorii - atunci acestia din urma iti vor permite sa ai acces la rubricile cu pricina;
Din pacate acestea nu se pot implementa, sunt niste reguli care nu pot fi aplicate fara sa nasca discutii.
Am spus-o si inainte, se pierde mult timp cu numarat mesaje, interpretat, etc, nu e nimeni dispus sa faca asta si nici nu vad de ce ar trebui sa fie.
Noi am incercat asta inainte si nu s-a putut, nu ii poti explica la fiecare "batut in cap" ca "felicitari!" nu e contributie la forum, imediat iti arata cu degetul pe altul, "ala de ce are voie?", te acuza, iti aduce amenintari, "ai tu ceva cu el", te suna si te tine la telefon, incerci sa ii explici, nu intelege pentru ca lui "nu i se pare normal", etc.
Sincer eu am obosit sa fac pe politaiul zi de zi si sa tot explic la fiecare "care e diferenta intre bine si rau", ca la un copil de 7 ani si nu vad nici de ce ar trebui colegii mei sa o faca. Nu asta e scopul acestui forum si nu asta e rolul nostru aici.
Ca sa concluzionez, desi regulile sunt bune (asemanator erau si in regulamentul vechi), ele nu se pot aplica pentru ca lasa loc de interpretare si de discutii.
DORIN a spus:
administratorii nu sunt obligati sa iti dea explicatii privind faptul ca ,,inca" nu ai acces la aceste rubrici;
Si asta functioneaza, da si nu, de multe ori nu pot fi 100% indiferent, nu ii dai explicatii, te acuza pe la spate sau pe fata prin alte parti, iar unii ajung sa nu stie ce sa creada.
DORIN a spus:
cind administratorii vor hotari (in plen, in sedinta comuna, la sfat - vor stabili ei cum) ca ai devenit suficient de util si ai demonstrat acest lucru pe forum, te vor anunta ca ai acces la aceste rubrici;
Acelasi lucru pe care l-am spus si mai sus, greu de "cuantificat", @Dorin nu suntem aici pe post de "pluton de executie" (nu e tocmai bun termenul, dar intelegi ce vreau sa zic). Sunt foarte multi membri care nu au cunostintele necesare sa fie neaparat utili forumului, dar totusi de multe ori o intrebare naste subiecte/discutii interesante, nu cred ca e corect ca cei mai putin priceputi sa nu aiba dreptul la rubrica de vanzari.
DORIN a spus:
- la acesta rubrica nu poti sterge si nu poti modifica niciodata nimic - ca sa existe tot timpul o evidenta a ceea ce vinzi si a continutului mesajelor tale;
Valabil si acum, si in viitor.
DORIN a spus:
- daca vrei sa modifici sa zicem pretul, faci acest lucru adaugind mesaj cu postreply;
- poti modifica pretul si alte date din mesaj (cu postreply bineinteles) de cite ori vrei;
Nu merge, isi va modifica pretul de 2 ori pe zi doar ca anuntul lui sa apara in "top".
Va exista o limita in privinta adaugarii de mesaje noi.
24may a spus:
eu stric diorama pe care o am si o sa pun la vanzare aproape tot ce nu o sa mai folosesc la urmatoare,nu s-ar putea ca anuntul meu sa aiba ,de ex.
5 produse x2lei=10lei,cred ca ar fi mai bine asa,binenteles sa fie valabil pt tot cei care au de vanzare mai multe produse.Banii cum se trimit la inceput sau la sfarsitul luni se face o notificare cu anunturile date in luna respectiva

Sunt de accord cu tine, de aceea am si zis ca produsele similare din categoria "accesorii" (de exemplu sine sau alte elemente de machetare) pot fi puse in acelasi anunt (este deja prevazut in regulament), ex: "Vand sine HO", iar daca sunt nelamuriri se poate intreba oricand un admin inainte de a posta anuntul.

Cam asta ar fi.
 
stiu ca unele din regulile trecute de mine mai sus, erau valabile dar am vrut sa scriu un regulament complet ca sa nu lase loc de discutii.
referitor la faptul ca modificarile de mesaje de la vinzari s-ar face foarte des, ca sa tina anuntul in top - nu e asa. setezi rubrica vinzari ca sa nu aduca mesajul in top la completarea cu POSTREPLY. regula asta ar trebui analizata mai mult. ar face munca adminilor mai simpla. ar avea mai clar evidenta a ceea ce se vinde si nici nu ar putea fi pacaliti daca utilizatorul nu poate modifica mesajele si sa puna sa zicem, alt produs la vinzare in locul unuia abia vindut.
 
Foarte multa vehementa din partea unor persoane :D .
Putin temperament vulcanian pentru o discutie in limite decente nu ar strica :D .
 
dorin!!!
mi se pare destul de buna ideea ta...dar poate ca ,spre exemplu,eu care nu am o asa mare "vechime" in modelism,nu sint un "profesionist" ca sa spun asa si pun doar intrebari sau citesc articolele de pe forum,cum as putea vinde ceva?...de exemplu stau prost din pct de vedere financiar si printre altele,casa masina,mobila pe care le vind,doresc sa vind si colectia mea de trenulete,anunt pe care il postez aici pe forum..este o stare critica dar reala...poate ma poti ajuta cu un raspuns!!!
 
Salut,

legat de problema asta,
tocmai de aceea s-a introdus regula cu 2 anunturi gratuite (singura conditie fiind aceea de a te prezenta si una suplimentara introdusa acum, si anume "sa ai vechime 1 luna pe forum") ca sa aiba si cei mai putin priceputi dreptul de a scrie la vanzari si sa nu mai existe scuze de genul "eu nu stiu", "eu nu am timp", "eu nu am aparat foto", "eu sunt necajit" si asa mai departe.

Deci propun sa nu o mai lungim si eventual daca sunt alte idei/propuneri ce nu au fost discutate deja.

Multumesc. :)

@Dorin, referitor la intrebarea ta, am spus in prima faza ca noul regulament nu va afecta mesajele deja postate, totusi as vrea sa le separam cumva de cele publicate incepand de maine, deci vom reveni cu detalii in acest sens.
 
Stare
Nu este deschis pentru r?spunsuri viitoare.