Sinaia Model Railway

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Buna seara! Asa cum bine s-a precizat mai devreme, intr-adevar nu este un castig imediat pentru Expozitie, dar tinand cont ca 82% dintre vizitatori sunt trimisi de prieteni, rude, cunostinte, am recurs si la aceasta forma de promovare care ar putea avea ecou pe termen lung. Oricum, multumim celor de pe forum care au vizitat si au postat aici, pe youtube, pe bloguri sau pe facebook!
 
Felicit??ri într-adev??r. Oricum forma aceasta de reclam?? este binevenit??. PeRsonal pe mine m -a sunat cumnata si vrea sa ne vedem acolo cu to?ii si cu nebunia mea. Hi hi
 
salutare!
am fost la Muzeu si primul lucru care m-a "izbit" a fost deosebita atentie a personalului care mi-a aratat ca intr-adevar isi doresc vizitatori.
Nu as putea spune ce m-a impresionat mai tare, mai ales ca venisem dupa vizita la Muzeul CFR de la Gara de Nord. Unde, intre paranteze, am intalnit o alta persoana care iubea ce facea - ma refer la dl Dorobantu
pe scurt: la Gara de Nord multa atentie pentru detaliul tehnic (automatizarea, sina H0e, etc...), la Sinaia multa aplecare catre alte elemente: povesti in fiecare colt al machetei, oameni care se uita la fustite scurte, sudori care repara locomotive, o nunta si o inmormantare, schiori care se dau peste cap...multe etc-uri din acestea care transforma spatiul machetei principale intr-o nebuneasca telenovela de 2 ore ;-)

M-a impresionat povestea dioramei lui Stefan... Stefan, un baietel care la 6 ani a primit o dorama dupa ce a vazut museul si-a dorit sa puna si diorama primita cadou ca si exponat sa se bucure mai multi de ea...

dragut, nu?

Exista potential si mai mult, dar sunt inceputuri. Iar faptul ca exista undeva o masa cu trenulete de lemn pentru copiii care vin pe acolo si ar dori sa puna si mana este o initiativa foarte buna.

Inca un element amuzant... Cred ca masinii-drezina Anei Pauker au incercat sa ii fure casetofonul... cel putin asta spunea parbrizul de jdemii de centrimetri grosime spart in dreptul soferului...
 
Multumim pentru vizita, domnule Bogdan & comp (oameni minunati, asa cum de fapt, sunt toti vizitatorii Expozitiei)! Pentru mine personal, a fost inca o lectie adaugata la Cursul de Modelism Feroviar. :( cate mai am de invatat!!!!!!
Mi-am permis sa pun pe pagina noastra de facebook link spre lokomotiv, daca este vreo problema rog administratorii site-ului sa ma anunte...

https://www.facebook.com/ExpozitiaDeTrenuleteSinaia
 
P??i de la mine chiar cred ca nu ati avut de înv???at ceva. Serios. Nu stiu sa fi fost altfel decat un ?colar avid de frumos.
Dar au fost clipe frumoase si Matei -b??iatul cel mare - s-a bucurat enorm
 
Stiti cumva daca mai functioneaza si magazinul de trenulete din incinta expozitiei si ce anume se poate cumpara de acolo. In august sper sa fac si eu o vizita.

O seara buna
 
Povestile sunt frumoase, andreiule... Marile Razboaie din povesti s-au nascut.
Glumesc acum...ai dreptate, multumesc de corectie.

@nelutu: nu am vazut asa ceva, spre norocul sotiei mele...
 
Cum sa nu, am fost...
Dar de unde sa stiu eu cine si cum este pe acolo?:))) Mai ales ca erati la masa in curte...

Vi l-am furat pe Doru care mi-a zis ca planul meu este simplu... asa ca am plecat si am creat alte doua proiecte... Pai nu?

Oricum l-am cunoscut in fuga pe sogard-u...

Bine, de data asta stau... promit:)
 
Si in aceasta vara am revenit cu placere la expozitia de trenulete din gara Sinaia.
Gazdele la fel de primitoare ca de fiecare data, placerea de a admira o macheta bine facuta a ramas de asemeena constanta.

parerea mea ca alaturi de vizitarea garii si a muzeului in aer liber, vizitarea acestei locatii la un pret modic este ceva care se considera in oaza de normalitate intr-o tara unde acest element cam lipseste.

Cateva filmulete cu macheta pe care nu va invit sa o vizitati, deoarece probabil ca deja ati facut acest lucru, deoarece sunteti pe un forum dedicat, dar pe care va invit a o revizita dupa ce veti chema si alti neinitiati in domeniu. Motivul este simplu: ce e frumos ramane frumos intotdeauna, iar un hobby educativ prin natura sa ramane o alternativa chiar in conditiile unor preturi care nu sunt intotdeauna pentru buzunarul fiecaruia din pacate. In acest caz insa, cu bani putini si cu multa pasiune, fiecare se poate bucura de aceste realizari la limita dintre tehnica si arta.

http://www.youtube.com/watch?v=m88MiFavnNg


http://www.youtube.com/watch?v=EiAf1rVJWpA


http://www.youtube.com/watch?v=Zm95ba1EiZM


http://www.youtube.com/watch?v=5FwfdZdL92I
 
Felicit??ri atât pentru (re)vizit??, cât ?i pentru film??ri!
41.gif

Neap??rat trebuie s?? aranjez ceva astfel încât s?? ajung ?i v??d ?i eu "live" toate aceste minun???ii
105.gif
 
De regula functioneaza mai multe garnituri simultan pe macheta mare fara nici un fel de probleme.
In paralel, pentru deliciul celor mai mici exista in functiune si garnituri pe alta macheta de dimensiuni mai reduse, astfel incat toata lumea sa fie multumita si sa aiba la ce privi.

Oricum merita facuta o vizita, chiar si integrata in alte planuri, pentru ca Sinaia are ce oferi per ansamblu ca statiune.

Referitor strict la machetele feroviare, prima vizitata a fost cea de la Cluj care m-a impresionat prin dimensiune si complexitate si prin gradul de detaliere. Ramane acum sa ajung la Muzeul din Bucuresti care anul trecut era inchis.