Un plan pe zi link inchis

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Stare
Nu este deschis pentru r?spunsuri viitoare.

stageexp

Well-Known Member
Trenulist
14 Ianuarie 2008
1.260
2
Timisoara
LOCATION
Timisoara
Da este ok cu legea copyrightului.
Ar trebui insa un pic de discernamant in aplicarea ei, pentru ca oricat am vrea nu putem avea o atitudine "uniforma" fata de fenomen.
Adica una este sa copiezi niste desene pe care sa le utilizezi in scop comercial (de exemplu vanzarea ca atare sau productia de componente pe baza acestor desene) si alta este sa folosesti niste desene pentru uz propriu ca si hobby.

Daca exista firme de software care accepta utilizarea de programe mult mai scumpe decat niste biete imagini colorate, in scop personal, educativ, de exemplu pentru studenti, sub forma unor asa zise licente de student, care nu sunt platite, dar care determina ca singura utilizare a sofwareului respectiv pentru invatarea sau utilizarea in procesul didactic, nu cred ca ar trebui sa fim mai catolici decat papa.

Si acum sa fim seriosi, se poate copia una astfel de desen de pe net foarte usor, asa ca a-l interzice pe un forum unde macar ar fi folosit ca atare poate nu ar fi un pacat asa de mare.
 
buna stageexp,

as prefera sa asteptam o decizie a administratiei forumului in acest sens inainte de orice comentarii. Daca educatia si pana si modelismul se fac prin furt pur si simplu, nu e de mirare ca romanii sunt categorisiti de un continent intreg ca "hotii europei" si pot sa-ti spun ca ma lovesc zi de zi cu asta! :(
 
OK,
nu contest acest lucru, sunt perfect de acord cu legea copyrightului, nu doresc o polemica in domeniu.
Dar m-am gandit tocmai din acest punct de vedere, adica al posibilitatii utilizarii unor resurse de catre oameni care nu fac parte din categoria "hotii europei". Exista situatii concrete, asa cum am spus software de proiectare electronica ce se utilizeaza completamente "free" in scop educational si care costa foarte multi bani in momentul in care sunt utilizare pentru productie. Trebuie sa exista o linie de demarcatie, pentru ca la urma urmei aceasta serveste tocmai scopului in sine, adica achizitionarea unui produs pe care poate sa-l foloseasca cineva in cunostinta de cauza.

Cei care se grabesc a face consideratii de nivel general de tipul "hotii europei" cred ca mai intai ar trebui sa sa uite in ograda proprie, unde se gasesc de regula lucruri mult mai urate dar mai putin mediatizate, inainte de a aplica etichete altora.
Lucrand intr-o companie unde am contact cu adevaratii "capitalisti" m-am convins ca nici distributia de inteligenta nici cea de infractionalitate nu ne dezavantajeaza intotdeauna.

Exista fireste loc de mai bine, dar eu sunt adeptul caii de mijloc, nu din punct de vedere al conceptului de drept de autor, pentru ca fireste nu sunt de acord cu ideea ca unii lucreaza si altii iau de-a gata, ci cu linia directoare a fiecarei actiuni in parte. Adica nici sa nu fim complet nepasatori asupra fenomenului si nici absurzi, lucru care se petrece de fapt in tarile catalogate (pe buna dreptate) mai civilizate decat a noastra.
 
stageexp,

tocmai aceasta "cale de mijloc" ne-a atras povestea aceea de "hotii europei" de care ma lovesc in fiecare dimineata, mai intai la semafor in Mulhouse cand vin cativa puradei valahi sa-mi spele parbrizul si scuipa pe el daca nu li se dau bani si mai apoi cand ajung la granita elvetiana si cand dau pasaportul romanesc se schimba culoarea fetei vamesului elvetian si ma trage pe dreapta. Este o realitate si aceasta "cale de mijloc" toleranta pe care o invoci, tradusa in general de romani prin "las ca mere si asa si nu se supara nimeni" este una din cauze.

problema e ca nu merge asa si ca se supara cineva. legea e lege si unde e lege nu e tocmeala. nu-l pot impiedica pe Prognosis sa dea gratuit o copie electronica a unui document care se vinde in comert, care este aparat de legea copyrightului. nu-l pot impiedica pe Prognosis sa comita o infractiune, insa nu pot nici sa inchid ochii si sa las astfel forumul sa nu fie cu nimic mai bun decat cei care fura aici din curtile oamenilor. intelegi unde bat?

cu toata simpatia, legea e lege; una e un mail, alta e un forum public.
 
Bun! De acord cu voi! Numai ca eu nu am comercializat nimic! Din ceea ce am cumparat si folosit eu, am publicat niste modele banale de perdele la geamuri, insemne si marcaje. Daca eu am platit pentru ele nu vad de ce nu le-as oferi gratuit amicilor mei! Poate ca unii nu le au, poate ca altii ar avea nevoie pentru constructiile lor home made! Daca re produceam in scopul comercializarii si obtinerii de profituri, mai inteleg suparea voastra. Nu am vrut decat sa ajut si pe altii. Daca am incalcat legea, inseamna ca trebuie sa le sterg de peste tot? Bun asa o sa fac. In acest caz le voi sterge si voi pune adresa mea de email pentru oricine are nevoie de astfel de adjuvante la lucrarile lor! Departe de mine gandul de a prejudicia cu ceva numele forumului! Nu stiu insa cata pierdere aduc companilor respective cateva foi cu imagini de ce aplica pe constructiile lor! Ei oricum daca vand imaginile respective, le fac in cutia cu produsul respectiv. Daca cineva le deterioreaza nu mai poate sa le recupereze daca in prealabil nu le-a scanat! Ei in situatia asta, le pot lua de la mine! Nu cred ca pot fi numit "hotul europei" pentru asa ceva!

Numai bine!
 
Este ok,
am inteles.
Eu ma refer la situatia in care LEGAL ar exista posibilitatea folosirii unor astfel de planuri sau a altui tip de documentatie, nu neaparat prin simpla scanare si postare, ci in alt mod, cu conditia ca documentatia respectiva sa fie folosita in scop personal deci excluzand complet orice forma de PROFIT.
Deci excluzand orice forma de ilegalitate, calea de mijloc fiind deci una agreeata de producator si nu inteleasa asa din punct de vedere al interpretarii legii.

P.S.
Sincer si fara vreo urma de rasism, pe cei care realizeaza "jobul" cu parbrizul eu nu ii numesc romani, ci cu totul altfel. :D

numai bine
stageexp
 
buna Arin,

problema este ca atunci cand le cumperi, nu cumperi imaginea ci o reprezentare unica pe hartie a imaginii respective, adica UN kit din carton unic!

daca il scanezi (si cred ca toti cei care le cumpara le scaneaza pentru uz personal) poti sa-l imprimi de cate ori vrei pentru tine sau sa-l trimiti la prieteni, insa daca il pui la download liber este distributia gratuita a unei copii a unui produs cu copyright si aici esti exact ca cel care vinde CD-uri din portbagajul masinii; ca ceri bani sau nu, nu conteaza... produsul nu are voie sa fie distribuit, cu sau fara bani!

imi pare bine ca intelegi unde e problema!
 
Stageexp,

Si in occident, la fel ca si in Romania, exista mici borfasi de duzina, oameni care iti fura masina fara sa clipeasca sau mari escroci specializati in a goli conturi cu multe zero-uri in coada. Insa faptul ca "si ei au hotii lor" nu inseamna ca noi am avea mai mult dreptul sa "taiem colturi" cand e vorba despre respectarea muncii unor persoane care nici nu stiu macar ca desenele lor le-au fost scanate si puse in mod gratuit la dispozitie oricui pe un forum.

In plus, mai exista si un aspect, sa zicem, economico-judiciar al problemei: Daca maine firma respectiva va constata scaderea cifrei de vanzari la cladirea respectiva cu 2%, chiar daca de fapt e din cu totul alte motive, echipa manageriala va putea spune pe buna dreptate ca "sunt de vina romanii cu forumul lor" si nu numai ca ne facem de pomina, dar proprietarii forumului s-ar putea trezi dati in judecata si ar putea sa piarda!

Din pacate, chiar nu prea stiu ce vrei sa spui cu "calea de mijloc" atunci cand este vorba despre dreptul de autor. As opina ca nu exista nici o cale de mijloc in asta. Ori respectam in mod riguros dreptul de autor si atunci cand publicam ceva, o facem mentionand numele autorului, adresa precisa de unde s-au obtinut informatiile respective si faptul ca s-a obtinut acceptul acestuia pentru publicare.

Ori nu facem acest lucru, si atunci cadem sub "cutitul" legii, expunandu-ne la fel de fel de repecursiuni inclusiv etichetari precum cea sus-mentionata!
 
Prognosis a spus:
Bun! De acord cu voi! Numai ca eu nu am comercializat nimic! Din ceea ce am cumparat si folosit eu, am publicat niste modele banale de perdele la geamuri, insemne si marcaje. Daca eu am platit pentru ele nu vad de ce nu le-as oferi gratuit amicilor mei! Poate ca unii nu le au, poate ca altii ar avea nevoie pentru constructiile lor home made! Daca re produceam in scopul comercializarii si obtinerii de profituri, mai inteleg suparea voastra. Nu am vrut decat sa ajut si pe altii. Daca am incalcat legea, inseamna ca trebuie sa le sterg de peste tot? Bun asa o sa fac. In acest caz le voi sterge si voi pune adresa mea de email pentru oricine are nevoie de astfel de adjuvante la lucrarile lor! Departe de mine gandul de a prejudicia cu ceva numele forumului! Nu stiu insa cata pierdere aduc companilor respective cateva foi cu imagini de ce aplica pe constructiile lor! Ei oricum daca vand imaginile respective, le fac in cutia cu produsul respectiv. Daca cineva le deterioreaza nu mai poate sa le recupereze daca in prealabil nu le-a scanat! Ei in situatia asta, le pot lua de la mine! Nu cred ca pot fi numit "hotul europei" pentru asa ceva!

Numai bine!

Prognosis,legea spune ca "aducerea la cunostinta publica(adica peste 22 de persoane" reprezinta o violare a copyrightului,partial sau integral,daca nu ai acordul scris al proprietarului.In acest forum sint inserate si bannere cu caracter publicitar ceea ce inseamna ca se desfasoara si activitati cu caracter comercial.
Nu contesta nimeni buna ta credinta dar trebuie sa ne pazim de neplaceri si sa nu sfidam legea.Daca de exemplu cumperi un DVD se spune la inceput ca,copyrightul este cesionat persoanei care da banul pe el si nu are voie sa il proiecteze in cinematografe,mijloace de transport,SPITALE,SCOLI,INCHISORI etc.Acestea din urma nu desfasoara o activitate comerciala directa,dupa cite stim cu totii insa au capacitatea de a facilita adunarea a mai mult de 22 de persoane astfel incit sa se numeasca"aducere la cunostinta publica"
Sfatul meu este sa nu folosesti astfel de imagini sau lucrari nici pe site-ul tau personal deoarece poti avea neplaceri.
Sper ca intelegi situatia si ca sa vezi ca nu bat cimpii citeste aici,cind ai timp:
http://www.iziare.info/legea-8-1996-legea-dreptului-de-autor.asp
 
Salut victorian
ai perfecta dreptate ca si Horia Radulescu cu privire la aspectul legal al problemei. De altfel am fost cred primul care a atras atentia asupra aspectului de copyright cand au aparut planurile respective, tocmai pentru ca stiu ca exista o diferenta intre manipularea "particulara" a unor produse pirat si cea oficiala pe un forum unde exista criterii riguroase.

Cred ca termenul de "cale de mijloc" a fost prost ales, pentru ca duce cu gandul la altceva. Eu chiar ma gandesc la posibilitatile oficiale de utilizare ale unui produs, posibilitati absolut LEGALE, ce se pot imparti la un moment dat in doua directii, in functie de domeniul de utilizare: am dat exemplul cu softwareul respectiv.
Nu sustin nici o forma de infractiune fie ea marunta sau de mare nivel, ci doar caut o modalitate de a arata ca exista o diferenta intre utilizarea privata si ce comerciala, pe care multe firme au adoptat-o deja.
 
Ok! Am inteles!

Gandul meu nu a fost acela de a sabota productia mondiala de machete din carton sau de altfel. Am vrut doar sa ajut modelistii!
Datorita controverselor iscate pe forumuri cu privire la legea copierilor, linkurile catre aceste desene nu mai sunt active. Cei ce sunt interesati pot sa ma contacteze pe email
gmail.gif
(pentru "sfaturi") - cine vrea sa inteleaga, intelege ce vreau sa zic!! Vreau doar sa reamintesc colegilor ca am lucrat si adunat multe astfel de lucrari si pot sa-i indrum si sa-i sfatuiesc cu privire la imaginiler respective! Scuze daca prin prostia mea am prejudiciat forumul!

Numai bine!
 
Arin,

Cred ca nimeni nu s-a gandit sa te acuze pentru faptul ca ai vrut sa faci prietenilor un serviciu postand acele planuri. Din contra, iti multumim cu totii ca ai facut acest efort, ca ti-ai pus pasiunea la dispozitie pentru a ne oferi ceva ce ar putea sa ne fie efectiv util.

Problema este doar ca, atunci cand facem ceva, trebuie sa o realizm in asa fel incat sa nu oferim unui eventual rechin de avocat posibilitatea sa ne "muste" de undeva. In cazul de fata, te expui atat pe tine, cat si pe acesti prieteni minunati de la Transylvania Railway Club, care ne asigura accesul pe acest forum. Iar rechinii de avocati sunt binecunoscuti pentru rapacitatea lor, mai ales in tari precum Statele Unite, unde exista numeroase glume (bine documentate) pe seama acestei categorii profesionale.

Dar exemplele postate de tine aduc in atentie un alt aspect al problemei, care a ramas discutat numai tangential pana acum. Faptul ca pe langa cladirile scumpe, din plastic, produse de firme renumite din Germania, exista si varianta cladirilor din hartie, care sunt mult mai ieftine.

Exemplul prezentat ceva mai demult de Horia pe forum, facut din carton taiat cu laserul, este un exemplu "extrem" de precizie modelistica, iar acel model duce deja arta constructiilor din hartie la cu totul alt nivel, depasind net in precizie si finete orice constructie din plastic, mai ales la scarile mici precum scara N.

Insa constructiile din hartie raman o alternativa absolut valabila pentru un pasionat feroviar care nu are la dispozitie mii de euro pentru a-si popula propria diorama. Cu materiale practic la dispozitia oricui azi, cu putina imaginatie si inventivitate, cu un pic de pricepere, putem sa ne facem propriile constructii feroviare care nu-s cu nimic mai prejos de cele produse industrial de firme cu renume.

Si ar avea un avantaj enorm: ar putea sa fie constructii ROMANESTI, specifice zonei geografice unde traim!

De aceea va invit inca o data, haide sa punem mana de la mana si sa incepem sa ne creem propriile modele, folosind drept ghid cele prezentate aici de Arin, precum si multe alte modele care se pot gasi pe net in ziua de azi.

Iata, LDH a facut deja acest pas, punand la dispozitie cu generozitate propriile planuri. Aici nu mai este vorba despre nici o problema de copyright, intrucat chiar autorul este cel care isi pune la dispozitie opera.

Va promit, intr-un viitor mai apropiat sau mai indepartat, in functie de timpul meu liber -sau, cum zice arabul "Insh'Allah" adica dupa vrerea bunului Dumnezeu, sa incep sa va prezint aici pe forum propriile mele modele de cladiri CFR realizate din hartie!

Salutari din Constanta,
Dorin
 
victorian a spus:
Iata, LDH a facut deja acest pas, punand la dispozitie cu generozitate propriile planuri. Aici nu mai este vorba despre nici o problema de copyright, intrucat chiar autorul este cel care isi pune la dispozitie opera.

Corect, le pun la dispozitie tuturor celor care au nevoie de ele cu cea mai mare placere dar am scris, e drept marunt, pe prima pagina, deasupra lui Jimmy :D

"Textele, fotografiile si planurile din aceste pagini sunt rezultatul a foarte multe ore de munca. Pot fi utilizate exclusiv pentru uz personal iar pentru folosirea in alte scopuri va rog sa ma contactati. "

cu atat mai mult cu cat nu sunt numai lucrari personale ci ale unei intregi echipe, mult mai numeroase decat semnatarii articolelor.

pentru conformitate

http://modelism-feroviar.blogspot.com/

p.s. Textul apare in partea de sus a paginii indiferent ce articol este deschis

:cafea:
 
Exact la asta am facut referire cand am vorbit despre separarea utilizarii personale de cea aducatoare de profit. Evident ca autorul unei lucrari sau al unui produs este justificat intotdeauna in a primi o compoensatie materiala pentru munca depusa, care se traduce atat in numarul de ore petrecute in acest scops cat si in valoarea mijloacelor logistice utilizate.
Exista insa situatii, cand din diferite motive, pasiunea celui care realizeaza un lucru (cazul lui LDH) sau unele calcule bine gandite (cum procedeaza firmele mari de soft al carui exemplu l-am tot dat) determina ca utilizarea produsului in speta in scop strict educational sau personal sa fie acceptata.

Ideea lui victorian este buna, ar fi remarcabila construirea de infrastructura romaneasca, dupa ce clubul din timisoara se va pune pe picioare vom incerca abordarea acestui aspect, considerand ca sansele de reusita sunt mai mari daca se actioneaza in grup (vorbim de abordarea personalului cfr in scopul permiterii fotografierii si masuratorilor)> :D
 
O mica disertatie cu privire la toate acestea aici. Asta pentru a nu periclita si mai mult imaginea forumului.

De acord cu toate acestea! In ceea ce ma priveste pe mine, eu voi expune pe situl meu miniaturile adjuvantelor ce le-am folosit in constructiile dioramei mele, iar daca cineva este interesat de "sfaturi" pentru utilizarea lor, ma poate contacta prin email si garantez ca voi "sfatui" pe toata lumea fara sa cer vreo taxa de sfat.
In paralel trebuie sa va spun ca lucrez acum la realizarea mai multor planuri in Corel Draw, inclusiv cel al Garii noi din Slobozia!

Multumesc celor ce mi-au aratat unde am gresit!
 
Intrebare retorica: oare cati dintre cei care au scris la acest subiect cumpara 100% muzica pe care o asculta si cati download-eaza macar o melodie?!?!?
Hm... evident, pentru a 'utiliza' muzica in interes propriu, nu pentru a o comercializa....
 
stageexp a spus:
..... considerand ca sansele de reusita sunt mai mari daca se actioneaza in grup (vorbim de abordarea personalului cfr in scopul permiterii fotografierii si masuratorilor)> :D

Abordam personalul CFR ca sa ne permita fotografierea si masurarea a...ce?
Cladirile? Adica garile? materialul rulant?
Nu inteleg la ce te referi. Din cate imi amintesc, CFR este o Societate NATIONALA, cu actionar Statul Roman, adica noi, cetatenii romani. Sunt bunuri publice!
Deci, cred ca nu trebuie sa cerem voie nimanui, sunt bunuri publice. Asta cu exceptia situatiei cand este infrastructura militara si atunci este afisat semnul cu 'fotografiatul interzis'.

Credeti ca trebuie sa cerem voie ca sa fotografiem Palatul Parlamentului?

Cu stima
 
Salut europeanul,
este posibil sa ai dreptate (mai mult ca sigur de altfel) nu am studiat ce spune legea in domeniu.
Nu cred ca ar trebuie sa cerem voie, dar din pacate asta nu ajunge. :D

Problema consta insa in trecerea de la teorie la fapte, adica in situatia in care esti vazut cu camera in mana in gara esti luat la intrebari, chiar daca nejustificat. Eu unul nu am nervi sa le explic celor care ma agaseaza din acest motiv (personal cfr sau politie tf) ca legea ar permite in principu acest lucru.
De aia cred ca cea mai buna solutie este capatarea de aprobare prelabila.
Am reusit vineri sa fotografiez pe dinafara si pe dinauntru o loko diesel electrica (am reusit de altfel in premiera sa urc la bordul ei) ca urmare a ajutorului pe care l-am dat unui reprezentant cfr care mi-a intors astfel serviciul.

De aia eu caut doua solutii, fie mergem in grup organizat cu perimisunea sefului de statie, fie ma duc cu un "spate" asigurat din partea cfr astfel incat sa ma pot concentra doar asupra fotografiilor, fara alte batai de cap, pentru ca la urma urmei este un hobby si eu vreau sa ma simt bine nu sa ma enervez. 8)

numai bine
 
Stare
Nu este deschis pentru r?spunsuri viitoare.