Vagoane de marfa pentru muzeul din Dej

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

Florin-Dej

Well-Known Member
7 Mai 2011
390
3
Dej
LOCATION
Dej
Dragi prieteni, avand in vedere ca avem doua LDM-uri dintre care 193 este momentan expusa, dorim sa realizam un tren format din LDM-ul 022 si trei vagoane de marfa. Momentan avem vagonul de la Teius la care am inceput sa lucram iar saptamana trecuta am avut o instruire la Depoul Palas, ocazie cu care am facut o evaluare a vagoanelor de aici. Am hotarat in cele din urma sa luam cisterna de mai jos care se afla intr-o stare tehnica buna.


Mai avem nevoie de inca unul pe care speram sa-l putem lua de la Pascani, insa starea lui tehnica este destul de precara. Iata si cateva poze:


Ar fi foarte bun un G pe doua osii insa nu cred ca la CFR Marfa s-ar mai gasi asa ceva. Din ce am mai auzit, ceva vagoane s-ar mai gasi pe la Titu in remiza. Unul in stare buna l-am vazut in gara la Campulung-Est pe post de magazie de lemne iar unul in stare foarte buna era in statie la Mestecanis.


Acesta este vagonul la care lucram
 
Venind de la Bucuresti cu trenul 1641 am vazut pe la Busteni un G pe la trenul de lucru in stare perfecta insa nu stiu al cui este. noapte fiind parca am vazut pe el o inscriptionare cu M de la inventariere, insa nu cred sa fie al marfii.
 
G-ul de la Busteni e din primavara garat acolo si nu l-am mai vazut sa se miste. E drept nu am mai fost de o luna si ceva in Busteni. Vagonul apartine ISAF Bucuresti, scrie chiar pe el.

Florin un vagon foarte interesant se afla in Sighisoara . Acela nu poate fi recuperat ? Zace in acelasi loc de ani de zile si cred ca se degradeaza constant.
 
Florin singura poza pe care o am este facuta cu telefonul, stiu ca in luna iulie anul curent vagonul era acolo ins anu l-am putut poza pentru ca era o ploaie de nu puteai sa scoti aparatul...



vagonul este langa remiza de locomotive, spre iesirea spre Brasov.
 
Azi am primit aprobarea pentru a aduce la Dej in vedrea restaurarii a vagonului cisterna de la Depoul Palas. Plecarea din Dej va fi luni 24.10.2011 cu trenul 1641 si speram sa rezolvam problema saptamana viitoare . Detalii si poze de la desfasurarea actiunii in curand.
 
A sosit in sfarsit cisterna de la Depoul Palas. A venit in tren direct de marfa cu viteza de 60 km/h pe linie directa si curenta si 20 km/h in abatere si peste inimile de incrucisare. Calatoria a decurs fara probleme.
 
sogard_2003 a spus:
Florin singura poza pe care o am este facuta cu telefonul, stiu ca in luna iulie anul curent vagonul era acolo ins anu l-am putut poza pentru ca era o ploaie de nu puteai sa scoti aparatul...



vagonul este langa remiza de locomotive, spre iesirea spre Brasov.
Vin eu cu cateva poze in completare. Pozele au fost facute in 2009 cand mergeam la expo Brasov!