Vagon pentru carbuni de lemn

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
?i l-am terminat ?i pe ?sta.
A?a strâmb ?i cu detalii dispropor?ionate, "ro?ul CFR" (impropriu spus, mai cunosc o administra?ie unde se folose?te acela?i RAL), este destul de fotogenic in pozele nu prea reu?ite f?cute cu telefonul.

Am corectat ?i cel de-al doilea pivot, astfel încât vagonul ruleaz? bine ?i in curbe mai strânse 450-500 mm raz?. Acoperi?ul l-am l?sat de culoarea cutiei, in anii '60 existand destule imagini cu vagoane având acoperi?ul gri sau ro?u.Lac lucios, decaluri de la Radu ?i iar??i lac lucios. Cândva, î?i va primi por?ia de lac mat ?i mizerie.

IMG_20200920_140640.jpg

IMG_20200921_160158.jpg
IMG_20200921_160750.jpg
 
O intrebare care nu reduce cu nimic meritul vagonului tau realizare personala: nu a aparut intre timp un kit de alama al unui vagon asemanator sau chiar identic de la o firma care produce in serie mica din alama din Polonia?
 
O intrebare care nu reduce cu nimic meritul vagonului tau realizare personala: nu a aparut intre timp un kit de alama al unui vagon asemanator sau chiar identic de la o firma care produce in serie mica din alama din Polonia?

Nu , as fi vrut eu.

Este Gags-ul polonez in alama , aparut si la Piko si care era destul de prezent pe liniile CFR prin anii ´70-´80.

Insa da, vagonul in alama este mult mai aproape de realitate. Fiind conditionat de profilele Evergreen si limitarile tehnice , capacele au iesit asa cum se vad, profilele sunt cam mari.
 
  • Like
Reac?ii: Horia_Radulescu
Nu la Gags ma gandeam ci la ceva mai vechi, cu 2 osii.

Am gasit, il facea Tololoko, dupa aceea a ajuns la Ferro-Train in Austria.

De nenea asta e vorba, aici cu clapetele deschise:

LIS1031.jpg

(c) Reynaulds Imports
 
  • Like
Reac?ii: AdyAero
Foarte posibil Au existat ?i vagoane pentru cereale destul de asem?n?toare cu modelul din alam?.

De fapt, prima impresie pe care o am când m? uit la vagonul de carbune, este asem?narea cu vagoanele MAV, (pe 4 sau pe 2 osii), cu acoperi?uri in 2 ape.
 
Foarte posibil Au existat ?i vagoane pentru cereale destul de asem?n?toare cu modelul din alam?.

Da, numai ca acesta era destinat transportului de carbuni de lemn (Holzkohle). Insa prin morfologia cutiei este clar inrudit cu al tau, pana si clapetele sunt exact in aceleasi pozitii.

O sa iau contact cu Robert de la Ferro-Train sa vad ce-mi poate spune mai multe despre vagon.
 
  • Like
Reac?ii: cosmin78