Vagon pentru carbuni de lemn

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Dupa cum zicea...
PDI a spus:
...mai are de lucrat la tampoane... sa aiba si ele o flansa...patru suruburi....



PDI a spus:
...sa faca ghidajul cuplei, ca daca vagonul are dupa el o garnitura grea, se intind arcurile ca gatul lui Dragomir dupa fundu' lu' Joana!


cosmin78 a spus:
...scarile de acces la cabina , scara de acces pe acoperis...



Scarile de acces la cabina de frana sunt in constructie. :)
 
Si cu "putintica rabdare" (Zaharia Trahanache din....scrisa de.... ) vagonul ar fi bun pentru vopsit.
Am fixat scara de acces la acoperis, am pus si o balustrada spre acoperis.Am terminat scarile de acces la cabina si am pus si "surubul" franei de mana.(Nu luati in seama surubul din cabina de frana, folosit pentru a fixa cutia de sasiu, trebuie redus la lungimea minima necesara :p)




Am optat pentru omiterea:

-barele de mana de la balustrada cabinei de frana, ar fi trebuit sa dau niste gauri de 0,3 in balustrada de 0,5 mm.sincer sa fiu, nu stiu cat o sa tina balustrada din plastic, cred ca am sa fac alta din sarma alama, (desi profilul real este patrat, cornier mai bine zis), cu tot cu bare.
-furtunele de aer,care ar fi trebuit prinse sub sasiu, insa cupla trebuie sa se plimbe in voie.
-reproducerea elementelor sasiului sub fusta (traverse, lonjeroane), m-am preocupat mai mult cu functionalitatea.

Vagonul o sa primeasca, sub sasiu, detaliile sistemului de frana, carlige la capetele vagonului si o pereche de tampoane la capatul opus, insa le voi aplica dupa vopsire.
 
Proaspat iesit de pe mana lu??´ nea Gica de la vopsitorie, dupa o mana de grund si ceva retusuri :)

 
Foarte fain unde se poate procura material pentru asaceva, adica a-si dori si eu sa incerc sa fac si eu niste carcase pt vagoane dar din carton nu iese prea stralucitor, si cu ce l-ai lipit?
 
wittman40 a spus:
Foarte fain unde se poate procura material pentru asaceva, adica a-si dori si eu sa incerc sa fac si eu niste carcase pt vagoane dar din carton nu iese prea stralucitor, si cu ce l-ai lipit?

Fara suparare dar am impresia ca nu ai citit subiectul, bineinteles, incepand cu pagina 1
 
Fara suparare dar am impresia ca nu ai citit subiectul, bineinteles, incepand cu pagina 1[/quote]

Mersi de indrumarile si indicatiile pretioase, (Exact ai pus punctul unde trebuia) Si eu am primit la fel intrebari de la colegii de pe site, dar in cazul respectiv nu mi-a fost greu sa raspund)

Mersi am primit raspunsul ca exista Forxul si alte materiale folosite in reclame de la altcineva.

Vagonul arata exceptional felicitari inca odata!
 
Multumesc pentru aprecieri!

Vopseaua , cat de curand. :)

Styrene-ul (Evergreen) se gaseste la magazinele de modelism si se lipeste foarte bine cu adezivi pe baza de toluen (Revell Contacta in cazul meu, Faller etc)
 
Salve maestre,
îmi place cum arat?? ?i a?tept cu ner??bdare, ca toat?? lumea de pe aici, s??-l dai mai departe pe mîna lui nea Gic?? vopsitoru'.
cosmin78 a spus:
Am optat pentru omiterea:

-barele de mana de la balustrada cabinei de frana, ar fi trebuit sa dau niste gauri de 0,3 in balustrada de 0,5 mm.sincer sa fiu, nu stiu cat o sa tina balustrada din plastic, cred ca am sa fac alta din sarma alama, (desi profilul real este patrat, cornier mai bine zis), cu tot cu bare.
Sper sincer c?? ai uitat de problem??. Cît e alama de alam??, un profil rotund care s?? reprezinte cornierul... :-? Mai bine las??-l a?a sau a?teapt?? s??-?i cad?? în mîn?? ceva cam a?a, din care s?? nu-?i fie mil?? s?? prelevezi o gref??.
 
Deh, puristul tot purist ramane. :p

Da, uite ca nu m-am uitat pe la alte vagoane.Am sa cercetez, multam de idee. :wink:
 
Mi-am facut timp si am vopsit vagonul , cu mici am nelamuriri...vagonul va fi epoca III, ca urmare ar trebui sa aibe acoperisul gri , sasiul si structura metalica neagra.
Macheta vagonului expus la Muzeul CFR din Bucuresti are cutia si acoperisul vopsite identic, sasiul si partile metalice negre. Inmatricularea este de epoca III, acoperisul nu trebuia sa fie gri?



 
Salut! Arata extraordinar de bine. Sincere felicitari! Sunt curios sa il vad cum va fi cand va fi inscriptionat. Inca odata spor la treaba si bravo!