060 - EA - NMJ

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
La Craciun o sa apara EA-ul de NMJ fara ca NMJ sa stie ceva. Asa ca, inghesuiti-va sa dati avans ca acolo abia v-asteapta; se va deschide si o sucursala pentru a optimiza afacerea. Apoi o sa-l sune pe Dl Corodescu sa le inchirieze matrita :D , ca ei au deja vopselele :D
 
Oameni buni, dincolo de caterinca pe care, la limita, trenulete.ro si-o cam merita, cred ca peste o luna vom sti aproape sigur care va fi soarta proiectului EA NMJ. Ma gindesc desigur la expozitia de la Nürnberg. S-ar putea ca NMJ, analizand cu cifrele vanzarilor EA ACME in fata, sa renunte la proiect. Dupa cum s-ar putea ca NMJ sa fi regandit pana acum proiectul (apropo de "ferestre negre fara interioare, nu multumim !") si sa ne trezim cu un EA de iti taie rasuflarea la pret fara concurenta. Sa avem putina rabdare.
 
leon-gr a spus:
@obi
apropos de numele ce l-ai folosit...
coro(i)devo= pacalesc (lb. greaca) -koroidesco, romanizat... pe aproape esti!!!...hi hi hi hi!!!

Leon, o sugestie, daca permiti: Corodescu a scos EA-ul in versiunile care sunt acum la trenulisti. Craciun e cel care crede ca NMJ o sa-l faca fericit, atunci cand piata e deja saturata de ACME prin AF.
 
Salut,

imi permit sa imi dau si eu cu parerea,
piata inghite tot mai greu noile modele scoase AF deoarece este putin saturata si coincidenta sau nu, este si criza in buzunarul romanului.

Ca un model nou de EA sa nu fie achizitionat doar de cei cativa care isi doresc si isi permit orice model iasa pe piata, el trebuie sa fie mai ieftin si nu doar superior, ar conta foarte mult sa faca si cafea :D
 
In mai putin de o luna vom vedea cum sta treaba, daca la NMJ in vitrina este tot o revista sau modelul. Posibil sa nu mai fie nimic CFR.

In acelasi timp eu sunt curios de ce model nou de EA va fi in vitrina la ACME.
Mult nu mai avem...
 
sunt curios ce mai scoate af-ul in curand
promiteau ca vor scoate delfinul 'bun' (nu ca asta ar fi rau), ar fi o idee si ar fi cel mai usor de facut, deoarece matrita deja exista (inclusiv culoarea asa cum trebuie si cum era pe prototip)
ar merge usor facut si un cfr marfa, ca deja la da-uri inca nu ne putem gandi ...
stie cineva ceva mai mult decat zvonuri si dat cu parerea ?
 
NU mie, ai incurcat ceva persoane cu personalitati. :D

Toate bune si asteapta eau' de NMJ, ca apare dupa 2081.
 
A venit si targul asteptat, deja stiti cam ceea ce s-a vazut pe la standul NMJ. Sau mai corect, cu parere de rau, ceea ce nu s-a vazut.
Pe scurt:
0. Proiectul EA al NMJ este, citez, inghetat.
1. Se pare ca exista si oarece "suparari" intre NMJ si contactul/reprezentantul lor din RO. Important ca informatie.
2. Firma NMJ ar fi tentata, cu jumatate de gura, de a scoate un model concurent lui ACME care sa fie "mai ieftin sau mai bun". Am folosit "sau" nu "si".
3. Din pacate piata din RO inghite oricum greu modelele de EA al ACME (si nu din cauza ca ar fi proaste, ci ca astia suntem deocamdata), iar ca NMJ sa aiba vreo sansa ar trebui sa vina intr-adevar cu ceva ALTFEL.
4. Cum ALTFEL pana acum a insemnat acel "ferestre negre fara interioare, nu multumim" (deh East European Line, dar nu ma auzea nimeni cand semnalam), NMJ se vede pusa pe o piata mica cu pretentii mari. Deci IEFTIN cade. Ramane MAI BUN, implicit MAI SCUMP.
5. Cum numaratori de nituri, spire etc. sunt si mai putini si mai e si criza, NMJ cu ochii pe ACME/AF "vede" un numar estimat de bucati vandute si mai mic decat acestia. Adica oarece deranj inutil.

Asadar pentru mine 1+2+3+4+5=99,99% sanse ca modelul 060EA NMJ sa NU apara.
 
Pretul pentru EA-ul norvegian(EL15) pe siteul NMJ este enorm cam 5000RON(9250NOK)si nu vad cine ar plati atat pe un EA ...oricat de bine ar fi facut .Pe siteul lor EA-ul apare in planurile 2011/12 si pretul nu se cunoaste inca...
:-?
 
Cred ca se pregateste o supriza cu NMJ-ul www.trenulete.ro www.railwayfan.eu

"Pagina web de la http://trenulete.ro/ poate fi temporar nefunc?ional?? sau a fost mutat?? definitiv la o nou?? adres?? web.
Eroare 101 (net::ERR_CONNECTION_RESET): Eroare necunoscut??."

Sincer imi pare rau dupa baza de date cu poze, asa cum era mai vedeai chestii vechi si misto.
 
Din cate vad pointeaza catre o adresa web din reteaua ilink, din zona unirii (daca isi tin aia de la ilink bine datele de ip-uri). Nu stiu pe unde era inainte, deci nu pot sa trag concluzii. Oare n-are bani sa-si tina hostat pe undeva ca vorba aia, mai complicat e sa-ti hostezi la tine in gradina, mai ales cand nu te pricepi.
Oricum, nu mai pot eu de site-ul ala, si asa ma enervam de fiecare daca ca ori vedeam juma de produse, ori aveam noroc si nu era nimic pe stoc in categoria respectiva si atunci puteam sa vad toate produsele din categorie. Ca oricum de cumparat ... niciodata de la el dupa tot ce-am auzit prin preajma.
Iar legat de nmj, nu cred ca sunt ei atat de prosti ca sa faca o locomotiva pentru romania la 5000 ron (si erau vreo 10 planificate). Am un deja vu ca s-a mai discutat acest lucru, si parca atunci a fost concluzia ca nu erau locomotive chiar de top, astfel incat sa iasa pe undeva pe la maxim 1000 de ron, deci oarecum comparabil cu af-ul.
Acuma, om trai si om vedea ce se mai intampla, deocamdata mai bine batem saua cu DA, poate se prinde AF-ul si ne face o surpriza :D
 
Si siteu oare o disparut cu tot cu avansurile oamenilor? :confused:
 
Pe propria piele pot sa spun ca da. Si pot sa spun ca nu sunt putini bani. (de vreo 2 EA-uri AF si un vagon doua)
 
Nu stiu daca e bine sa postez ceea ce voi posta, dar ...

Am martori care pot confirma cele spuse...

Un amic de-al meu, din Buc, a venit la TrainFest 2010 cu 3-4 zile inainte de deschidere. Nu putea sa ajunga in timp util. I-a placut mult expozitia, e pasionat, dar... citat din memorie:
" prietenu' - I-am gasit pe unii, undeva pe Dorobanti, care se ocupa cu asa ceva, le-am platit in avans 8 mii si ceva de lei.
eu - Si ti-ai luat produsele?
prietenu' -Luat pe dracu. Dupa 8 luni, si amenintari cu procese si faliment, am primit 2.000 de euro inapoi! Niste tepari, care va strica numele."

Amu normal ca al meu prieten e undercover, dar va propun o ghicitoare:

Cine sta pe langa Dorobanti?

E.