Colectia ICEfan (H0)

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Salutare tuturor,

Acum va pot prezenta colectia mea completa, deoarece m-am oprit la 16 garnituri.


1. Garnitura tren regional Ep. V

Revin cu completari la aceasta garnitura. Acum este compusa din aceeasi loco BR 111 Rosie, de la ROCO, digitala, silentioasa, lumini alb/rosii pe sens, cauciucuri de tractiune pe 2 osii, o bijuterie de locomotiva, + 4 vagoane de navetisti. Un vagon cls 1/2, 2 vagoane cls. 2, si mult asteptatul vagon cls 2+Steuerwagen, care va primi lumini pe capete si in interior+decodor, dar asta in timp. Toate vagoanele sunt produse de ROCO

Iata poze cu garnitura completa:



Cateva imagini suplimentare:

 
2. Garnitura ICE 1 Ep. V

Este compusa din: Locomotiva 1 + Vagon cls. 1 + Vagon cls. 2 + Vagon Restaurant + Vagon cls 1 + Vagon cls 1 + Locomotiva 2 Dummy.
Poze:



Alte poze:




Cateva date tehnice:

Garnitura este produsa de ROCO (Cu exceptia vagonului restaurant)

Loco este digitala, lumini alb rosii in functie de sensul de mers, ruleaza excelent. Loco 2 dummy, necesita un decodor pt lumini, deocamdata se aprind ambele leduri (ALB ROSU) in acelasi timp si se vede un portocaliu.
Epoca V, culoare ALB cu dunga ROSIE.


Vagonul restaurant este produs de Fleischmann, si are o dunga mov suplimentara, sub cea rosie.
 
3. Garnitura ICE 2 EP. V

Urmeaza garnitura de ICE 2 produsa in intregime de ROCO, si este compusa din: Locomotiva + Vagon cls 1 + Vagon cls 2 + Vagon cls 1 + Vagon Restaurant + Vagon cls 1 + Vagon cls 2 + Steuerwagen.





Date tehnice. Garnitura complet fabricata de ROCO, locomotiva are decodor digital, lumini alb/rosii pe sens. Vagonul cu post de condcere are decodor digital cu sunet. (Are 2 sunete, cand sta pe loc face bip bip sunetul produs de inchiderea usilor, iar cand se afla in mers "suiera" :D), avand decodor de functii, functioneaza corect si luminile alb/rosu pe sens. Trebuie doar programat pe aceeasi adresa ca si loco.

Ruleaza excelent.
 
FOARTE aerodinamice garniturile, mai greu cu razele sinei. Dupa parerea mea, pentru ICE trebuie raza f mare, de la R 9 in sus. Altfel arata rau, cand treci cu Ice peste R2-3-4 ramane sina in parti. Viteza nu e de neglijat, poti omora mustele prin camera, deci trebuie si lungime considerabila traseu. Ceva nituri? :D
 
@Obi, uite pentru tine o garnitura si mai aerodinamica :)

Acum, asta este trebuie sa facem compromisuri, dar pe R3 si R4 nu se vede chiar asa nasol ca pe R2 dar nici nu pot face traseul numai cu R9.

Traseul va ava in total cam 35 m deci vre-un minut va merge in continuu... am sa iti trimit poze cu cimitirul de mushte :D

Sa revenim:

4. Garnitura ICE 3 Ep. V

Garnitura este formata din Vagon CLS 1 cu post conducere + vagon cls 2 + vagon bordbistro + vagon cls 2 cu pantograf + vagon cls 2 cu post de conducere.




Poze de grup :)



Date tehnice: Produsa integral de PIKO. Ruleaza silentios., are motorul in vagonul bord bistro, face parte din start set 57194 la care am achizitionat separa vagonul cls 2 simplu. Are cuple electrice, astfel incat functioneaza luminile alb/rosu in functie de sensul de mers chiar si in analog, la ambele capete. Are mufa pentru decodor cu 8 pini, si urmeaza sa primeasca si decodor. Raportul calitate / pret este foarte bun.
 
Cam asta a fost epoca V.

Urmeaza epoca IV.

5. Garnitura TEE

Compusa din celebra locomotiva BR 103 + vagon cls 1 + vagon cls 1 PANORAMIC (rheingold) + Vagon cls 1 + Vagon cls 1 + Vagon Restaurant + Vagon cls 1.





Poze cu garnitura intrega:



Date tehnice: Locomotiva este produsa de Fleischmann, ruleaza silentios, lumini albe, are lumini si in tavan, nu are nici mufa nici decodor, dar urmeaza sa primeasca decodor. Vagoanele sunt productie LIMA gold colection, toate, fiind insa modele mai vechi nu se pot pune cuple scurte.
 
incearca mai multa lumina la foto, pls, ca nu distingem mare lucru. E 103 este Roco?
 
E 103 e fleischmann, dar inca nu am apucat sa termin prezentarea garniturii.

o lasam pe luni, ca in weekend is plecat.

Numa' bine.
 
obi, BR103 sau BR103.1 te rog, E 103 nu exista... a existat doar E03 pana pe 01.01.1969, de cand cu numerele UIC E a devenit 1, V a devenit 2 si asa mai departe...

doar pe 120 002 s-a scris la Hamburg la IVA'79 "E120" ca sa inteleaga oamenii ca e electrica ;)
 
nici asa...

sau zicem BR 103.1 sau zicem 103 155-9, cand dam numarul complet nu mai punem BR in fata, dixit EBA (Eisenbahnbetriebsanordnung) ;)
 
salut!!!
o intrebare...luminile de pe ICE3 PIKO de unde le-ai tras?eu am pus niste kit-uri de iluminat pe led si fiindca imi iau alimentarea direct de la sina stau mereu aprinse.deci de unde pot lua alimentarea asa incit sa pot sa o comand separat?
ICE-urile mele sint digitale!
merci cu anticipatie!!!
 
Alimenteaza luminile de la iesirile corespunzatoare ale decodorului digital: fir alb pentru luminile din fatza (minus), fir galben pentru luminile din spate (minus), fir albastru pentru alimentare comuna (plus).
Daca ai lumini bicolore, atunci:
alb - lumini albe din fatza si rosii din spate (minusuri)
galben - lumini rosii din fatza si albe in spate (minusuri)
albastru - comun (plus)
Daca luminile sunt formate din siruri de LED-uri inseriate cu rezistentele de balast adecvate, atunci se tine cont de mentiunile "minus" / "plus"; daca sunt becuri, atunci nu e cazul.
Mult succes!
 
Iesirea AUX1 este numa'buna in acest scop 8):
fir verde - lumini vagon (minus)
fir albastru - comun (plus)
Astfel lumina poate fi aprinsa/stinsa cu tasta F1, daca nu s-a umblat intre timp prin setarile decodorului :D
Daca iesirea AUX1 este deja alocata pentru altceva, atunci iesirea AUX2 (daca exista) este la fel de utila:
fir violet - lumini vagon (minus)
fir albastru - comun (plus)
caz in care lumina se comanda cu tasta F2, cu acelasi "amendament" ca mai sus :)
 
uite ce am eu...modelul are un decodor motorola cu 8 pini
culorile de la stg la drt sint:
portocaliu
gri
negru
rosu
albastru
galben
alb
deci am numai 7 cabluri ce merg la modulul ce se pune pe circuitul motorului
adevarul este ca ultimul loc de conectare este liber
ce fac in acest caz?