Colectia Obiwan

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Urmeaza garnitura de la rafinarie.Doua firme s-au aliniat pe sina: Liliput (unii vor spune: inevitabil, la asta e cv cotidian...) si Roco.
Cea mai scurta si scunda locomotiva diesel din colectie X631 015-5 . In acest model poti pune decodor de dimensiuni reduse.
 
Asta s-ar putea numi Garnitura PAPAGAL, atat e de colorata....
Si bineinteles, ar da bine intr-o rafinarie, sau rasturnata in parlament ,sa-mi arunc o tigara aprinsa... Abia astept sa nu ma duc anul asta de doua ori la vot!Bafta la toti trenulistii!
 
obiwan spune-mi ce cod are locomotiva liliput, ca nu stiam ca exista si una portocalie. am gasit doar alba, verde,rosie, galbena si mai trebuie sa apara anul acesta una rosie cu noua sigla OBB. imi place aceasta micuta locomotiva, si tot spun ca o cumpar de ceva vreme, dar inca nu am cumparat-o.
sint frumoare primele 3 vagoane. (ultimul pe boghiuri nu-mi place). vagonul aral parca tot liliput este, nu ?
 
pt BR 01 DB: este loko portocalie la Liliput hobby, eu de acolo am luat-o anul trecut.Vagonul ARAL este tot Liliput, de la acelasi furnizor. In ceea ce priveste ultimul vagon EVA, produs de ROCO si carator de gaz lichefiat (parca) , i-am facut loc in aceasta garnitura deoarece are acelasi diametru cu cisternele pe osii si sincer, mie nu-mi displace.
Pentru Shikanne: prima data sa rezolv un sound, apoi generam si fumul.Daca nu gasim bani de generator, cand fumam, suflam cu paiul in cazan si scoate aromat pe cos. :D
Bafta !
 
Recenta aparitie la colectie, locomotiva E 03 epoca III, inmatriculare DB.
Modelul apartine marcii Rivarossi, ruleaza bestial in analog. Pe DCC nu stiu inca cum se comporta pentru ca nu am desfacut-o.
Modelul real era capabil sa atinga 200 km/ h, dar la HO cred ca mananca mai multa sina / timp.
 
Modelul are doua randuri de manere aplicate, insa cred ca sunt un pic mai groase decat scara.
 
Alta jumatate de locomotiva, DR 234 -Ludmila, Brawa. Este un dummy, care va fi preparat cu ppiese pana o sa toarca ca o pisica:
 
Usile se deschid, ventilatoarele se invart, detalii ca la ma-sa acasa...
 
La unele modele de Brawa am vazut bandaj alb. Ca sa nu le incurcam, a mea e mai breaza, e cu rosu- caramiziu de rama avortata :D
 
Si acum, achizitia zilei de la Liliput Hobby, meine kleine diesel, V 16 DRG , Productie TRIX. Metal greu, calitate /pret convenabil, pentru cat de bine ruleaza si ce lumina Warm White arunca prin far.