Colectia personala de machete la scara 1/43

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
195) MERCEDES BENZ 1838 S
- an 1986
- producator
- bracheaza rotile
- se deschid usile la cabina si remorca
- cabina rabatabila








 
Sa facem incalzirea pentru prezentarile ce vor urma.

Pentru inceput, "suparatele" SALEEN S7 si McLAREN F1 G.T.R. LongTail











 
Incepand de acum, voi schimba modul de prezentare al machetelor. Am sa adaug mici comentarii referitoare la machetele prezentate si poze mai detaliate.

196) McLAREN F1 G.T.R. LongTail
- an 1996
- producator



Este o macheta aproape perfecta, cu foarte multe detalii constructive. Imi place mult si culoarea pe care o gasesc potrivita acestui model.
Cu aceasta macheta, IXO MODELS si-a depasit cu mult nivelul de constructie cu care ne-a obisnuit.
Interiorul este superb iar bordul este extrem de bine lucrat.

Va las sa "savurati" pozele cu aceasta bijuterie mecanica!

Masina la scara reala...

mclarenf1gtr_1.jpg


mclarenf1gtr_4.jpg


... si replica miniaturala



















Stergatorul de parbriz este foarte bine lucrat.



Sper ca v-a placut ceea ce ati vazut si v-ati facut cat de cat o idee despre aceasta macheta!
 
197) SALEEN S7
- an 1996
- producator



Iata o alta supersportiva, de data aceasta o "productie" VITESSE. Nu prea am ce reprosa acetei machete. Culoarea mi se pare ok pentru o super sportiva iar detaliile constructive sunt realizate exceptional. Totusi as reprosa un singur lucru si anume ca rotile nu bracheaza ;D.

Hai sa nu fiu carcotas... Va las sa urmariti pozele. :D

Mai intai poza cu o masina la scara reala.



Macheta la sedinta foto.

















 
198 ) B.M.W. M6 Coupe E63/E64
- an 2005
- producator
- se deschide capota motorului



Cu B.M.W.-urile nu ma prea omor dar am achizitionat aceasta macheta pentru simplul fapt ca nu aveam machete de la KYOSHO si eram curios de calitatea executiei. ::)
Acum pot sa afirm cu tarie ca am o macheta bengoasa, foarte detaliata atat la exterior cat si la interior.
La exterior ma uimesc jantele cromate care dau o nota de eleganta si agresivitate.
Interiorul respecta pana si cele mai mici detalii ale modelului la scara 1/1.

Unele poze nu au iesit chiar foarte reusite deoarece am facut pozele pe inserat, dar vroiam sa va arat cu orice pret, aceasta machetuta.



























 
199) DODGE Viper SRT 10
- an 2003
- producator



Prezint replica miniaturala a unui automobil celebru in America.
Machetei nu-i gasesc hibe fiind foarte bine realizata, cu multe detalii.























 
MACHETA CU NUMARUL 200

200) OPEL Blitz S 3T
- an 1939
- producator
- prelata detasabila



Prezint replica miniaturala a unui camion ce era destul de cunoscut prin anii '30-'40 in Germania si nu numai.
Macheta construita de SCHUCO este perfecta. Imi place cum este vopsit (rosu/negru) si faptul ca este foarte detaliat, cu piese fine si atent asamblate, imi intareste convingerea ca cei de la SCHUCO nu se joaca atunci cand construiesc machete.
Va las sa urmariti pozele.





































 
201) RENAULT 4 CV
- an 1956
- producator



Aceasta macheta nu ma impresioneaza in mod deosebit ca design, dar mi-a placut cum este vopsita si mai ales ca are destul de multe detalii. Cele 2 culori se combina perfect. De mentionat ca aerisirile laterale nu sunt vopsite ci decupate in caroserie.



















 
202) VOLKSWAGEN Golf Cross Plus
- an 2006
- producator



O macheta superba semnata de PAUL'S MODEL ART - MINICHAMPS. Abunda detaliile fine si imi place ca manerele pentru deschiderea usilor sunt aplicate, iar farurile si stopurile sunt reproduse cat se poate de corect.
Interiorul este foarte detaliat dar din pacate, nu am putut desface macheta pentru a-l poza in toata splendoarea sa. Plafonul este imbracat, avand parasolare, manere de sustinere pentru pasageri si lampa de veghe.
Va las sa-l admirati si daca gasiti ceva hibe, spuneti-le.





















o privire sub "fusta"

 
203) VOLKSWAGEN Touran Cross
- an 2007
- producator



In aceeasi nota binecunoscuta a celor de la PAUL'S MODEL ART - MINICHAMPS, prezint o alta macheta frumoasa. Detaliile sunt cat se poate de realiste, atat la exterior cat si la interior.
Plafonul este imbracat, avand parasolare, manere de sustinere pentru pasageri si boxe audio pentru locurile din spate.

















si o mica "caleasca"

 
204) VOLSWAGEN Fox
- an 2004
- producator
- bracheaza rotile



Prezint macheta unei "vulpitze" frumoase, marca SCHUCO.
Ca la majoritatea miniaturilor SCHUCO, detaliile sunt foarte bine evidentiate.
Stergatoarele de parbriz sunt aplicate si se misca usor (mi-e frica sa nu le rup la cat de fine sunt), iar prin trapa, se vede perfect in interior care la randu-i, este foarte frumos lucrat.
Eu zic ca este o macheta reusita.















 
205) MAN F8
- an 1953
- producator
- prelata detasabila



Iata un alt PAUL'S MODEL ART - MINICHAMPS care m-a lasat fara cuvinte.

Interior - crem, scaune rosii, bord lizibil, volan vopsit in crem (cu spitze), plafon de culoare crem, iar in mijlocul acestuia se afla un tzumburus (nu stiu la ce foloseste in realitate).

Exterior - Macheta are oglinzi, stergatoare si articulatii redate fidel, dispune si de numar de inmatriculare, iar copertina este detasabila.
Imi place foarte mult grila fatza, care este striata, iar pe capota se afla emblema cu profil stantzat. Camionul dispune de un set de triunghiuri care se pun pe cabina, iar Wheels mi-a spus ca se foloseau in doua pozitii cand camionul avea sau nu remorca.

Mie mi se pare o macheta foarte reusita, asa ca... vizionare placuta!