Colectie personala Santa Fe

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Salut ,
DD40AX (an de fabr. 1969-71 ,parca 47 buc. pentru UP ).
Lungime 30m
Latime 3,15m
Inaltime 4,56m
Greutate 244tone
Capacitate rezervor diesel 31,150 litri
Putere 6600hp (2 motoare 16V turbodiesel).
 
Astept si eu de ceva vreme DD40AX-ul corect de Bachmann. As avea o intrebare, deoarece inca nu l-am comandat, la ce sa ma astept in privinta dertaliilor. Desi ar putea fi subiectiva, as dori sa imi spui cum se prezinta fata de un RTR de la Athearn ... Merci anticipat...
 
Salut,
Acasta locomotiva a fost si in programul Spectrum Bachmann .Dar nu face fatza la Spectrum ,de aceea este iarasi in programul normal (hobby) Bachmann .Un Dash9 Athearn RTR este superior ....
Dar trebuie sa te gandesti ca singura firma care produce aceasta locomotiva DD40 este Bachmann .Daca ai bani multi poti cumpara si una din "brass" de la Overland .Dar este cu totul alta liga....
locomotiva este OK la banii acestia ,ceea ce ma deranjeaza am sa remediez .Aceastea sunt gaurile imense acolo unde sunt cuplele .Eu am sa inchid sorturile si am sa montez cuplele fix (body mount) .Acum sunt prinse de boghiu ,din cauza ca trebuie sa mearga si prin radii mai mici ,22 inch.Gravurile sunt OK ,are ceva manere aplicate de sarma .Eu am sa montez si niste stergatoare .
Ceea ce ma deranjeaza inca este decodorul mizerabil :produce un bazait puternic :eek: fie el diesel ,dar nici in halul acesta :D
Am sa fac in zilele urmatoare niste poze de interior si am sa revin .
Lumina este pe LEDuri....prea albastre .....la timpul respectiv nu erau halogene .
Are doua motoare si 4 volante ( 8 osii angrenate ).
Are cateva chestii mici ce se pot imbunatatii......si cum am spus : daca vrei aceasta loco ,numai Bachmann o are .....
 
Inseamna ca forta de tractiune e impresionanta. Sunt curios pe la cate grade plan inclinat incepe sa patineze. Faci o proba?
Multumim pentru detalii, sper sa-ti iasa OK micile modificari.
 
Merci de descriere. Cu decodorul "bazaitor" al celor de la Bachmann m-am lovit si eu la GP40-le de la ei. Intr-adevar este cam "singurul" DD pe care mi-l pot permite momentan. Ce airhorn are ? ca nu imi inchipui UN DD fara un Nathan M5...poate pe un Soundtraxx Tsunami...sau doua...
 
Salut,
Iata cateva poze cu DD40AX......

Am uitat sa mentionez : in rezervor este loc pentru doua difuzoare .....
 
SantaFeFan a spus:
Ceea ce ma deranjeaza inca este decodorul mizerabil :produce un bazait puternic :eek: fie el diesel ,dar nici in halul acesta :D
....

Vad ca Bachmann nu au renuntat la decodorul ala primitiv... M-am lovit si eu de el acum vreo doi ani, intr-o GP-35... numai ca la 40CAD cat am dat eu atunci, nu poti avea pretnetii...
 
Salut,
Iata un FP45 SantaFe (culori freight) .Aceste locomotive au urmat dupa celebrele F3 ....F7....F9 .Au fost construite pentru trenuri de calatori ,dar repede au ajuns sa tracteze si trenuri de marfa (dupa ce trenurile de calatori au pierdut clienti ....din cauza autoturismelor si avioanelor).
Modelul este Athearn Genesis cu sound.....
 
Salut,
Iata un "repaint"......modelul a fost un Santa Fe vechi ,depasit din punct de vedere optic(model de la firma Mantua ) .Deoarece intre timp am achizitionat cateva modele mai bune Santa Fe (Genesis ) am hoatarat sa-l revopsesc......
 
poti te rog sa imi spui cum ai desfacut automotorul Spectrum "Doodlebug"? care sunt chichitele? ca eu nu am reusit....
interesant si Budd RDC asta al tau.....
chiar esti fan SANTA FE. mie nu prea imi place argintiul ala al lor. dar pentru caldurile alea de la ei ii inteleg cind aleg aceasta varianta de vopsire.
 
@Dorin,trebuie sa tragi spre lateral peretii ....acolo unde sunt rezervoarele de aer dar si in fatza si spate....dar cu mare grija ,sa nu se rupa ceva :D .Stiu ca merge nasol ,si pe mine m-a cam suparat :-x ....daca l-ai desfacut poti da jos si acoperisul .Desfaci din interior cu o surubelnita mica ,se vede cand l-ai desfacut .
 
sa sti ca in lateral reusesc sa trag dar nu se clinteste nici un pic din fata si spate. tare dificil mai e. mi-e si teama sa mai trag sa nu se rupa ceva.
 
Dorin ,incearca sa introduci ceva subtire intre sasiu si carcasa .....incepand din fatza pana in spate.....
Acest Doodlebug m-a suparat si pe mine cel mai mult .Cu nici o locomotiva nu am avut atatea probleme la desfacut ....
 
Salut,
Iata un "repaint"....initial a fost verde (Burlington Northern) dar acum a fost vandut in sud (Southern Pacific....).Este un model Bachmann Spectrum