Craciun in Bucovina - Mocanita temporara in Gura Humorului

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

GeorgHocevar

Active Member
24 Decembrie 2009
129
0
"Tineti prietenii aproape si dusmanii si mai aproa
www.cfi.ro
WEBSITE
http://www.cfi.ro
LOCATION
"Tineti prietenii aproape si dusmanii si mai aproape".
Pe initiativa Consilului Judetean Suceava si a Primariei Gura Humorului se construieste anul aceasta in Gura Humorului o linie ferata temporara de ecartament ingust 760mm pentru Mocanita.

http://www.gurahumorului.info/blog/serbarile-zapezii/mocanita-se-muta-la-gura-humorului/.

Similar ca in anul 2008 in Suceava, locomotiva Krauss 762.209 va circula spre bucuria turistiilor, atat din tara cat si din strainatate, in cadru festivalului "Craciun in Bucovina".

Linia care se extinde pe aproximativ 2 km si incepe in centrul Gura Humorului, in zona podul CFR peste Voronet, pana la noua partie de schi. Zilnic se construieste aproximativ 100 de metri de linie, deschiderea oficiala va avea loc in data de 05.12.2010.

Georg Hocevar
www.cfi.ro

72763_141930222526547_100001287090361_247996_4741931_n.jpg


148700_141930839193152_100001287090361_248014_251927_n.jpg


72776_141931362526433_100001287090361_248021_7198987_n.jpg


73682_141932202526349_100001287090361_248029_4721925_n.jpg


149647_141933272526242_100001287090361_248046_4847260_n.jpg


148563_141933319192904_100001287090361_248048_3267109_n.jpg


73161_141933349192901_100001287090361_248049_1615577_n.jpg


76729_141933422526227_100001287090361_248051_2773073_n.jpg


73955_141933462526223_100001287090361_248053_8017794_n.jpg


76875_141933502526219_100001287090361_248054_5650624_n.jpg


76477_141933542526215_100001287090361_248055_718515_n.jpg


149600_141933625859540_100001287090361_248058_560169_n.jpg


150322_141933955859507_100001287090361_248062_7037339_n.jpg
 
In vremuri in care majoritatea nu mai stiu de unde si cum sa fure, mai exista oameni care construiesc! felicitari si sa mai auzim de asa initiative! :aplauze:
 
pe cand noi ne jucam la scara cu sinele,cei din poze se joaca la scara 1:1 :p
laudabila initiativa :aplauze: ...pacat ca linia este temporara :roll:
 
Pasajul "la nivel" pare destul de permanent... ce nu inteleg este de ce totul trebuie sa aiba un caracter temporar ???Chiar nu isi dau seama ca mocanita asta le/ar aduce turisti in orice sezon ???

Altii refac liniile de cale ferata ingusta cu bani europeni ( http://www.youtube.com/user/Eisenbahnromantikp/u/4/LYuKEpmt3Qc spre exemplu ) la noi... inventam "branduri de tara"... nu mai zic nimic nimic , minunata tara !

Felicitari D-le Hocevar!
Nu stiu daca se poate spune (banuiesc ca sunt date confidentiale ), dar as fi curios cam cat ar costa sa ramana liniile acolo permanent (evident cu refacere terasament )
 
Noroc cu strainii care vin si mai au grija de ograda noastra.
Felicitari!

p.s. E tare poza cu vagonul care transport camionul.

E.
 
Superb, e cum as monta eu un trenulet pe covor, dar la scara 1:1 :aplauze: . Abia astept sa ajung in zona sa le vad pe viu :evil:
 
o singura 'critica' am: mai bine il faceati si voi nu pe trotuar ci pe langa, poate aveam bucuria sa ramana sinele si dupa ce trece iarna (da, stiu, vrabia malai viteazu)
o initiativa de laudat, sa speram ca se repeta (si poate si prin alte parti) sau ca in vise devine oarecum permanenta ... un voios tot inainte
 
si s-a trezit si badea cu fata la cearsaf sa faca scandal ca de ce se baga mocanita prin parc sa sperie bietele ciori care n-au plecat prin tarile calde sau ce alte zburatoare si necuvantatoare or fi prin zona ... de fapt suntem in romania, normal ca la ceva care se face trebuie sa-i bagam cate bete in roate putem, ca altfel nu am avea mandrie nationala
si binenteles ca in ziarul lu peste (nu mai stiu care) a aparut fix poza cu locomotiva de manevra sau de test, ca uite cu asta o sa va plimbati fraierilor; sincer m-am speriat si eu putin in primele poze cand am vazut-o, dupa aia am vazut aburoasa si m-am linistit; nu de alta dar mocanita fara locomotiva cu aburi nu se cade ...
eu unul asa cum ziceam va felicit pe toti pentru initiativa, si visez ca poate ajung sa ma plimb si eu cu ea ... cam departe totusi si cam lung drumul, dar poate mai cuplez cu ceva chestii prin zona si reusesc sa ajung ...
 
De fapt badea e un pupincurist al trustului, el a trebuit sa ridice in slavi un articol de tot rahatul, de aici rezulta indepedenta lui in gandire, E UN SCLAV, aia e :-x
Jurnalul National a spus:
Sunt ambasadorii de la Bucure?ti ni?te primitivi?
Moto: ââ????Iat?? vin ambasadooori/ Floriile daaalbe etc.ââ??
Autor: NICOLAE R D?R?MU???ž 30 noiembrie 2010

Dup?? ce ââ??â?? medical vorbind ââ??â?? am p??storit ani mul?i la poala obcinelor, pot spune cu certitudine c?? prostia bucovinean?? ââ??â?? spre deosebire de cea banal-general??, integratoare ââ??â?? are o f??lo?enie aparte. Una sintetizat?? ââ??â?? la numero?i dintre pacien?ii mei ââ??â?? prin starea izmenelor, ce r??s??reau irevocabil învinse de sub impecabilele straie albe, imaculate, ornate cu nelipsitele bundi?e ââ????cu dihoriââ??. Dup?? îndelung?? ?i uneori acut?? folosin???, aceste ve?minte blânde se dovedeau foarte lesne de luat diminea?a: cu galbenul în fa??? ?i maroul în spate. Altcumva, oameni ?i ei, ca to?i românii: agita?i, hulpavi, b??utori, falnici, atoate?tiutori, pripi?i ?i gure?i, îns?? ââ??â?? o spun iar ââ??â?? extrem de f??lo?i.

Fire?te c?? ?i politicienii ?inutului sunt la fel de mândri. ???ži, de?i nu i-am consultat chiar pe to?i, apuc??turile unora îmi dau serioase b??nuieli în privin?a u?urin?ei cu care î?i orienteaz?? izmenele diminea?a. în rest, ?i ei sunt ca mai to?i coco?a?ii din politic??: au numai n??z??riri în loc de proiecte, iar închipuielile despre ei în?i?i ?in locul virtu?ilor ?i priceperilor moderne. Gra?ie opincii originare fac ââ????în directââ?? demonstra?ii de cosit, muls vaca, s??pat ?i cr??pat lemne, dând de în?eles c?? ââ??â?? de?i au ajuns ââ????domniââ??, de?i sunt ââ????altcevaââ??, se pricep ?i la astfel de lucr??ri ââ????populareââ??. Pe când, doar ni?te ???r??noi fiind, numai la astea se pricep cât de cât. Negustând marea cultur??, se dau drept ââ????oameni simpliââ?? ââ??â?? nici nu au încotro! ââ??â??, îns??, prea simpli fiind, fac mare caz de ââ????tradi?ii ?i obiceiuriââ??, elogiind ?i încurajând doar folclorul, autorul anonim ?i arti?tii din popor, singurii în fa?a c??rora nu au complexe.

La vanitatea lor faptul e de în?eles: nu ar mai putea ââ????str??luciââ?? nicidecum al??turi de un cineast consacrat, un scriitor bun, un virtuoz al harfei, un artist plastic de renume, un actor adulat ori lâng?? un savant erudit. Or, pe lâng?? badea Gheorghe care le zice din fluier, b??tând ???râna cu opincile, el, prima genera?ie cu pantofi ?i costum Armani ââ??â?? stând pe ?uncile turgescente ca aruncat cu furca ââ??â??, aproape c?? pare ââ????cinevaââ??...

în urm?? cu mul?i ani, un prieten francez care tr??ise ceva vreme în România, având adesea treab?? prin Bucovina, îmi spunea: ââ????Crezi c?? noi, francezii, nu avem obiceiuri, tradi?ii, folclor? Avem din bel?ug. îns?? suntem con?tien?i c?? nu prin aceast?? cultur??, pitoreasc?? oarecum, francezii pot însemna ceva în patrimoniul marii culturi universale. De aceea, Parisul a devenit simbolul afirm??rii oamenilor cu voca?ie. La voi v??d de atâ?ia ani: parc?? nimeni în contemporaneitate nu mai produce nimic notabil. Ie?i?i în fa???, pân?? la sa?ietatea oaspe?ilor, numai cu folclor, cu obiceiuri ââ??â?? unele destul de stranii ?i lipsite de virtu?i spirituale ?i estetice ââ??â??, v?? l??uda?i numai cu mân??stirile din nordul Moldovei... Ca ?i când nu ave?i mare cultur??, oameni moderni, talenta?i ?i de anvergur??. De aceea v?? p??r??sesc ?ara indivizii de valoare, validându-se aiurea, f??r?? dorin?a repatrierii. Dar pentru a schimba ceva, ar trebui s?? ave?i altfel de lideri, nu numai ???r??noi ?i ?oapeââ??.

Ame?it de succesul caligrafiei cu oi pe dealuri ?i plin de bucovinean?? mândrie, pre?edintele Consiliului Jude?ean Suceava, pedelistul Gheorghe Flutur, a anun?at presa c?? de Cr??ciun va invita 75 de ambasadori la Gura Humorului, s?? îi delecteze cu t??ierea porcului în Bucovina, dup?? datinile locale, faptul urmând s?? se întâmple ââ????în ograda unui gospodarââ??. Dar, pe lâng?? aceast?? rafinat?? ofert??, institu?ia pomenit?? mai este autoarea câtorva ini?iative ce merit?? cânt??rite ?i apreciate la adev??rata lor valoare, cât?? o fi ea.

Dup?? ce la etajul cl??dirii CJ ?i-a ornat intrarea în propriul birou cu o ââ????poart?? bucovinean??ââ?? (cu stâlpi prismatici l??cui?i ?i drani???, dând direct în holul cu covoare persane) ?i cu o vitrin?? cu port popular, Gheorghe Flutur a decis ca de Cr??ciun s?? întâmpine ambasadorii cu o variat?? ofert?? de ââ????por?i bucovineneââ??, diverse modele ?i din diverse materiale, dup?? cum li s-a n??z??rit tâmplarilor: f??r?? acoperi? (asemenea unor por?i de fotbal), cu stâlpi din lemn rotund ?i motive orientale sculptate din topor, altele cu acoperi? din drani??? uns??, dar cu stâlpi piramidali cu ââ????solzi?oriââ?? vopsi?i, unele cu îndemnuri scrise, gama fiind în cre?tere. Toate vorbind, prin dimensiunile ciclopice, despre ââ????unitateaââ?? stilului ââ????bucovinean-paranoicââ??.

ââ????Der Bauer isst nur was er weissââ?? (ââ??????Â???ranul m??nânc?? numai ce cunoa?teââ??) zice un proverb german, pentru ???ran faptul fiind unul normal ?i onorabil. Când îns?? aplica?ia figurativ?? a zicalei îl prive?te pe ???r??noiul ajuns la demnit???i publice, ea devine ap??s??toare, dac?? nu chiar periculoas??. Fiindc?? ???r??noiul ajuns ?ef serve?te tuturor, vor-nu vor, unicul fel de ââ????mâncareââ?? pe care îl ?tie.

în parcul dendrologic ââ????Arini?ââ??, cu tihnitele sale alei pietonale, la ini?iativa CJ Suceava ââ??â?? f??r?? consultarea cet???enilor ââ??â?? s-au montat ?ine de cale ferat??. Nu delicatele ?ine de ââ????moc??ni???ââ??, cum pretinde Gheorghe Flutur, ci ditamai ?inele normale, pe traverse ghiolbane de stejar. Motivul e simplu: lipsesc ambele componente ale ââ????sistemuluiââ??: atât locomotiva ââ????moc??ni???ââ??, cât ?i ?inele acesteia. Drept care, pe grosolana cale ferat??, ocupând strident asfaltul aleilor pietonale, s-a montat ?i o urât?? fier??tanie puf??itoare.

Umbl?? vorba c??, spre a proteja urechile ambasadorilor de amarnicul gui?at al porcului înjunghiat, precum ?i ochii acestora de kitschurile cu preten?ii de autenticitate, CJ Suceava va servi acestora cantit???i apreciabile de ?uic?? fiart??. în acest fel, ambasadorii nu-?i vor da seama de multe realit???i jenante. Cum, din acela?i motiv, nu ?i-a dat seama nici pre?edintele B??sescu (aflat în vizit?? în Bucovina) c?? ââ????gospodarulââ?? îmbr??cat în neao? strai, servindu-l la mas??, nu era ââ????badeaââ?? Gheorghe Ni??? (cum fusese prezentat), ci domnul Ni???. Pre?edintele filialei locale a PDL, patron al firmei de lactate ââ????NIROââ?? ?i director al întreprinderii de Drumuri, numit pe func?ie de guvernarea portocalie. Veterinar de profesie. Priceput, din acest ultim motiv, mai ales la t??ierea porcului. A?adar, Doamnelor ?i Domnilor Ambasadori, ââ????A bon entendeur, salut!ââ??.
Asteptam comentarii pro mocanita la http://www.jurnalul.ro/special/special/sunt-ambasadorii-de-la-bucuresti-niste-primitivi-561308.html :mrgreen: