Detalii macheta feroviara

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
:idea:

Si daca tot l-am prins pe mecanno la inghesuiala :evil: , voia planuri cu Freya si el vine cu lucrarea gata pana sa-i trimit planurile :D , impreuna cu Doru ne-am apucat de ...

Sigur nu ati ghicit decat daca ati trecut direct la poze si nu ati citit :D

... ne-am apucat de drumuri.

Ziceam io ca or sa mai fie si iote ca mai sunt, unul chiar in micul depou al machetei.

Arata cam alb si zemos dar era in faza de constructie.
Traversari la nivel cu intrari din piatra cubica, mijloc din lemn fara contrasine ca se poarta si la scara 1/1, restul piatra cu oarece sleauri




Si ceva mai de aproape




Spoor la modelit!

:cafea:
 
da-mi voie sa-ti dau un sfat....in fata radarului sau pe linga el...cel putin eu cunosc realitatea radarelor de generatie noua...nu prea stai nici 2 minute caci te-ai ars....la propriu si nu la figurat...puterea radarului este atit de mare (cel putin la generatiiele noi) caci la o distanta mai mica de 200 de metrii este interzisa cu desavirsire,trecerea sau stationarea, din cauza microundelor....
deci vezi ce faci cu saracul acela de ostas ca nu il vad bine sau pune-i si citeva oua sa le faca in post,prajite sau fierte...ca altfel o sa-l :( :( :( mamica lui.
 
leon-gr a spus:
da-mi voie sa-ti dau un sfat....in fata radarului sau pe linga el...cel putin eu cunosc realitatea radarelor de generatie noua...nu prea stai nici 2 minute caci te-ai ars....la propriu si nu la figurat...puterea radarului este atit de mare (cel putin la generatiiele noi) caci la o distanta mai mica de 200 de metrii este interzisa cu desavirsire,trecerea sau stationarea, din cauza microundelor....
deci vezi ce faci cu saracul acela de ostas ca nu il vad bine sau pune-i si citeva oua sa le faca in post,prajite sau fierte...ca altfel o sa-l :( :( :( mamica lui.
Nu ai nimerit-o
Deci daca o ciora zboara in cerc timp de 2 minute in raza radarului cade gata prajita? :confused:
 
leon-gr a spus:
da-mi voie sa-ti dau un sfat....in fata radarului sau pe linga el...cel putin eu cunosc realitatea radarelor de generatie noua...nu prea stai nici 2 minute caci te-ai ars....la propriu si nu la figurat...puterea radarului este atit de mare (cel putin la generatiiele noi) caci la o distanta mai mica de 200 de metrii este interzisa cu desavirsire,trecerea sau stationarea, din cauza microundelor....
deci vezi ce faci cu saracul acela de ostas ca nu il vad bine sau pune-i si citeva oua sa le faca in post,prajite sau fierte...ca altfel o sa-l :( :( :( mamica lui.


:D :D

Da, am si io oarece idee despre radare, mai putina, e drept, asa ca ostasul o sa stea ceva mai departe.
Nu stiu ce o sa fac cu operatorii din cutie :D
 
Si daca tot incepuram cu radarul sa vedem ce mai este nou la Zeita Freya

Pai ce sa fie?

Catarg/pilon, inclusiv flansele de legatura, structura de rezistenta a retelei din plasa, macaraua pentru interventii si ... doua fotografii



Dupa cum se observa reteaua este "pusa" pentru fotografiere.
Dupa realizarea celorlalte detalii si vopsire o sa-i vina randul sa fie montata ... ultima. Asa-i trebuie daca da plase :D




Mecanno!

Nu mai sta "creanga" si da-i bataie :wink:
 
LDH a spus:
leon-gr a spus:
da-mi voie sa-ti dau un sfat....in fata radarului sau pe linga el...cel putin eu cunosc realitatea radarelor de generatie noua...nu prea stai nici 2 minute caci te-ai ars....la propriu si nu la figurat...puterea radarului este atit de mare (cel putin la generatiiele noi) caci la o distanta mai mica de 200 de metrii este interzisa cu desavirsire,trecerea sau stationarea, din cauza microundelor....
deci vezi ce faci cu saracul acela de ostas ca nu il vad bine sau pune-i si citeva oua sa le faca in post,prajite sau fierte...ca altfel o sa-l :( :( :( mamica lui.


:D :D

Da, am si io oarece idee despre radare, mai putina, e drept, asa ca ostasul o sa stea ceva mai departe.
Nu stiu ce o sa fac cu operatorii din cutie :D

Ii suim pe in spatele antenei cu sacara :fluierat:
 
Apropo LDH la ce a zis leon-gr antenele de radar emit microunde care provoaca "uscarea"
Recomandare : trebuie hidratati lucratori din zona cu eventual o bere
Tot eu raspund: la urmatoarea intilnire vine antidotul :lol:
 
Decovilu a spus:
Ceva noutati ptr.seara asta?

Te-ai invatat rau :D
Maine nu o sa fie nimic :evil:

chickengeorge a spus:
LDH a spus:
Nu stiu ce o sa fac cu operatorii din cutie :D
Sa le faci scara de acces in Lunahod :evil:

Scara o sa fie, chiar doua, dar nu spre Lunahod :mrgreen:

chickengeorge a spus:
Reper, vrem reper, plasa de gard, ptr ca doresti un raspuns pertinent! :D

Iote si reperele iar je astept opinii



:cafea:
 
Bonn, pana mai vin opinii, daca vin :D , mai facem un mic pasa, precum kinderii, desi cu fiecare pas ne apropiem de final si ... ce mai facem atunci?

Drumuri :D

Ei da, tot ele, de fapt tot el, adica cel ce serpuieste prin micul depou.

Normal ca au fost facute probe de traversare a trecerilor la nivel si parcurs

Onoarea a avut-o un Mini (1/72) ca sa nu stricam oarece pe dedesupt la un 1/87




Dupa care am facut o binemeritata pauza.
Nu, nu am stat ci am despachetat noile tractoare venite din USA.
Noi, stralucitoare, de epoca. Alta epoca nu mergeti cu gandul unde nu trebuie.

Noi, prea noi si curate pentru drum



S-au descurcat foarte bine la sedinta foto


Pauza
 
pai haideti sa vedem intr-un caz real ce se intimpla ...sistemul rusesc de rachete s-300...era pus la vreo 300 de metrii departare de orice alte constructii.cind se dadea drumul la radar nu numai ciorile cadeau gata prajite :lol: :lol: ...dar erau si servite cu cartofi prajiti :D :D :D ...la tv venea vreme rea :evil: ...cu multa ninsoare pe ecran, telefoanele mobile in zona erau egale cu zero...si numai dupa ce se inchidea radarul, treceau si ciorile...cite mai ramineau!!! :roll: :roll:
 
leon-gr a spus:
pai haideti sa vedem intr-un caz real ce se intimpla ...sistemul rusesc de rachete s-300...era pus la vreo 300 de metrii departare de orice alte constructii.cind se dadea drumul la radar nu numai ciorile cadeau gata prajite :lol: :lol: ...dar erau si servite cu cartofi prajiti :D :D :D ...la tv venea vreme rea :evil: ...cu multa ninsoare pe ecran, telefoanele mobile in zona erau egale cu zero...si numai dupa ce se inchidea radarul, treceau si ciorile...cite mai ramineau!!! :roll: :roll:
De unde ai scos-o pe asta? :x