Digitalizare si sunet BR290 Trix

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

mpursu

Well-Known Member
Trenulist
25 August 2007
3.673
643
Oradea
railcrisana.wordpress.com
WEBSITE
https://railcrisana.wordpress.com/
LOCATION
Oradea
YOUTUBE
mpursu
Simpatica locomotiv? BR290 Trix este foarte reu?it?, dar... interven?iile în interiorul ei sunt cam dificil de realizat
4.gif

Din cauza propor?iilor locomotivei reale, în modelul 1:87 nu încap difuzoarele de 23mm diametru livrate împreun? cu decodoarele ESU LokSound V4.0, ci unul sau dou? difuzoare de 16mm diametru. Deci am comandat & primit cele necesare:

Cele dou? difuzoare de 16mm au fiecare impedan?a de 8 ohmi, deci trebuie conectate în paralel pentru a se ob?ine impedan?a de 4 ohmi cerut? de decodorul cu sunet. Deci... cositorim conductoare diferit colorate pe terminalele difuzoarelor, conform conven?iei "culoare mai deschis? = plus / culoare mai închis? = minus"...

... ?i... surpriz?, pe unde anume s? introducem difuzoarele în loca?urile de pe ?asiu?!
(imagine preluat? de pe http://www.info-trenulete.ro/Br290.html)
Nu (prea) putem demonta suportul fiindc? 1) sârmele deja lipite sunt foarte scurte, 2) dac? se sl?be?te suportul sare de la loc motorul. Hmmm...
Pân? la urm?, am sl?bit u?or ?uruburile care ?in suportul respectiv ?i, cu ?urubelni?e & pensete & foarte mult? r?bdare etc., am reu?it (greu) s? strecor difuzoarele printre suport ?i mecanismul boghiului ?i s? le plasez la locurile lor:

Dup? ce le-am v?zut în sfâr?it a?ezate (ouf...), le-am conectat în paralel.
 
Ultima editare:
Bineîn?eles c? prospectul locomotivei nu spune absolut nimic despre montarea difuzoarelor
10.gif
, a?a c? m-am descurcat v?zând ?i f?când.
Buuuun, difuzoarele sunt acum fixate la locurile lor, dar... parc? nuuuu ne place s? mai întindem dou? sârme pân? la decodorul plasat pe conectorul cu 21 de pini din cel?lalt cap?t al locomotivei
33.gif
. Dar... din nou prospectul locomotivei tace mâlc
45.gif

Idee n?stru?nic?: ia s? vedem dac? pinii corespunz?tori conexiunii difuzorului au cumva ni?te trasee spre ni?te pad-uri de la cap?tul cablajului. Deci d?m jos decodorul (evident), lu?m frumos un ohmmetru cu semnalizare sonor?, c?ut?m ?i... g?siiiiiim
36.gif


A?a c? dezlipim de la decodor cele dou? fire sub?iri maro ?i le lipim (cât se poate de) frumos pe pad-urile identificate...

... ?i facem (tot cât se poate de) frumos conexiunile la difuzoare:

Apoi strecur?m carcasa peste ?asiul astfel ornat, mont?m ?i strângem ?uruburile de fixare ?i... voila, locomotiva este gata
41.gif
 
Ultima editare:
Despre decodor n-am povestit prea multe, fiindc?... el se plaseaz? pe conectorul cu 21 de pini ?i cam asta-i tot în ceea ce-l prive?te. Sau... înc? nu
71.gif

Deoarece decodorul NU a venit gata montat ?i reglat în locomotiv?, a urmat reglarea (cre?terea) timpilor de accelerare ?i de frânare. Desigur, tare bine ne-ar prinde s? regl?m ?i parametrii compens?rii la sarcin?, dar asta este tAAAre dificil
40.gif

DAR... s? nu uit?m c? avem de-a face cu un ESU LokPilot V4.0
15.gif

Ce crede?i c? am g?sit în prospectul acestuia? Nici mai mult, nici mai pu?in decât o sec?iune despre ajustarea AUTOMAT? a parametrilor sus-men?iona?i!!! Am procedat conform sec?iunii respective, deci acum decodorul este perfect reglat, în concordan?? cu caracteristicile mecano-electrice ale locomotivei.
Abia acum pot declara locomotiva digitalizat? & sonorizat?
36.gif
 
Ultima editare: