Diorama 2010 (H0)

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
24may a spus:
Cred ca sunt campion la daramat diorame

Mestere, lasa modestia...esti campion la construit diorame, ca la daramat ne pricepem toti. :aplauze:
Cu construitul e oleaca mai greu, "ca sa zic asa"... :lol:
Mie mi-e teama de alta chestie...la ritmul pe care stiu ca-l ai, e posibil sa ne-o prezinti deja pe urmatoarea pana la iarna. :D
 
Dane, tie iti place sa lucrezi la metru liniar. Sper ca odata ce folosesti material PECO sa nu o zgaltii si pe-asta, finalizeaza cumva, ca prea le incepi des. Ai lucrat suprafete insemnate, trebuie sa iasa cum vrei tu, sa nu mai avem SUPRIZE ;-)
Spor in treburi!
 
In asteptarea materialului de la Peco,am lucrat la relief,portalele si zidurile de sprijin sunt de la Faller.Relieful este facut din polistiren ca zid de sprijin si ziare impaturite dupa care am folosit servetele cu aracet.In acest weekend am avut si un ajutor care mi-a dat batai de cap.





si ajutorul care lucreaza la tunele si la terasament

 
nu prea am avut somn si am inceput sa vopsesc un pic relieful,am executat 2 poduri peste o mlastina,am pus iarba si iedera



[

si ajutorul care doarme dupa o zi de munca,l-am poreclit stapanul tunelurilor

 
ce sa mai, experienta acumulata se vede in viteza de "rasarire" a dioramei.... deja arata foarte interesant, imi place relieful! sunt reprezentate anumite zone inspirate 1:1 sau totul e din imaginatie?
 
Ti-ai luat pisica diesel, ca vad ca n-are pantograf...? la culoare merge, totusi recomand un tigrat GRI :D

Pe deal incearca sa pui ceva piatra sfaramata, relieful e prea-ntr-o bucata. Ar mai incape si gramezi de busteni gata de furat pentru la iarna, ca vine vremuri grele care este ;-)
Daca tot ti-ai tras felina, ai rezolvat si stersul sinelor ;-)
 
A trcut ceva timp de cand nu am mai postat nimic in legatura cu diorama mea,dar s-a lucrat si am reusit sa fac si niste poze











Am plantat niste pomi made in china dar ajutorul meu nu a fost de acord si am ajuns ca mesterul manole ,ce faceam ziua,noapte se darama
 
este in forma de U,este simpla ,stiu ca puteam sa fac ceva si mai spectaculos dar criza se cunoaste si la mine,dimensiunile sunt pe laterale 5/5 metri.Am folosit 100m de sina Peco_O sa fac poze cu marimea ei
 
Eu sant obsedat sa fie traseul lung,si eu sant in recesiune noroc ca am cumparat o parte din
materialele anu trecut asa ca am ce face anul asta.
Si a mea e tot in forma U ,3,40/1,55-0;70/0,90-4/1,25m.mo
Ce e rau ca nu prea am timp de mesterit la ea momentan.
Arata super spor la modelit.