Diorama ByOnu

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Nenea, nenea...

Sa nu ne spui ca ala e prototipul 060-DA BZD de la Tillig !!! C-um l-ai procurat?
O mica intrebare: unde lucrezi la diorama ta, la vre-un club ceva caci se mai vad in fundal niste diorame?

Spor!
 
nelutu a spus:
... Sa nu ne spui ca ala e prototipul 060-DA BZD de la Tillig !!! Cum l-ai procurat? ...

Acela este intradevar xyz! :D Insa este doar imprumutat. Pot sa spun ca ruleaza foarte ok, insa se cam balangane, este un model foarte interesant. Cat despre locatie din motive de "persoane incordate" pe acest forum, este de preferat sa nu spun, unii poate si-au dat seama deja... insa nu doresc publicarea locului pt. a nu face mai mult scandal. ;)

Salut si multumesc foarte mult pt incurajari!! :)
 
Prognosis a spus:
Bun inceput! Succes si spor!

Multumesc foarte mult, sincer m-am inspirat si din pozele dvs. din timpul constructiei! Felicitari triple din partea mea si succes deasemenea!! ;)
 
Ai pus iarba inainte, cred ca nu mai ramane nimic din ea pana termini diorama.O sa replantezi?
 
obiwan a spus:
Ai pus iarba inainte, cred ca nu mai ramane nimic din ea pana termini diorama.O sa replantezi?

La inceputul subiectului am mentionat ca masa provine de la o diorama casata. Am incercat sa pastrez iarba, pentru a mai "economisii" cateva grame :D de iarba cand dau mana finala. ;)

Salut! :mrgreen:
 
lasa ca-i buna locatia,altfel unde lucrai la diorama?acasa,in camera sau pe balcon? :p

obi,

cred ca iarba aceea este o ramasita de pe vechea diorama... :roll:
 
Pentru diorama de 3m/1.5m sper sa-mi pot procura: VOLLMER 5758: (il detine cineva? :))

 
Pozele de azi (21 iun) ... :) ... M-am apucat de relief... ziare, aracet, dezordine... etc... Din pacate, am fost nevoit sa intrerup totul brusc din pricina unor probleme de sanatate. :(

 
E frumoasa lucrarea ta pana acum!
imi palce! astept sa vad finalul!



P.S. Insanatosire gravnica!(daca esti tu acela cu problemele de sanatate :( )
 
Hachez a spus:
E frumoasa lucrarea ta pana acum!
imi palce! astept sa vad finalul!

P.S. Insanatosire gravnica!(daca esti tu acela cu problemele de sanatate :( )

Multumec foarte mult! :D Eu sunt cel cu problemele, am avut nevoie de o ambulanta... asta e, canicula... :(

Sincer sa fiu si eu deabia astept sa o vad finalizata, mi-am facut o idee in mare cum o sa arate. :p Din pacate tot am piedici (ex. cea de azi) ... sper sa o termin in August.


Salut si ms din nou pt urari. ;)
 
Poze 22 IUL:

Azi am lucrat putin la relief, cele 2 pante pe care o sa se urce la "etaj", si zidurile/peretii tunelului de la "parter". Deoarece n-am avut decat maro, cartonul peretilor l-am vopsit asa, ... desi as fi preferat griul ..., oricum o sa-i fac o innegrire. Am facut probele cu un vagon CFR cuseta, pentru a vedea daca trece ok. In spatele multelui, in tunel, am lasat o intrare in caz de-mi deraiaza vreun tren sau se blocheaza vreo locomotiva. Acea intrare o voi acoperii cu un capac, pentru a nu-mi intra lumina nedorita in intunericul tunelului. Daca as fi avut azi aparatul de taiat OSB-ul as fi putut monta si fixa placa de la etaj deja. M-am mai apucat si de munte. Oricum, desi as mai fi putut lucra o ora, a venit o pana de curent care mi-a sctricat planurile... :)


 
Salut
Am obs. in pozele tale ca ai un DKW ROCO . Sfatul meu este sa renunti la acel tip de macaz deoarece o sa ai probleme cu fiabilitatea lui in timp.
In rest spor la treaba
PS. Seamana cu un anumit stil de lucru constructia modulelor si materialele folosite :p :roll: :twisted:
 
@bogdan: zici ca dkw-ul de la roco sucks, despre cel de la piko ce parere ai ?
stiu ca in general dkw-urile creeaza probleme dupa un timp, dar totusi sunt foarte bune pe diorama pentru ca fac o economie destul de mare de spatiu atunci cand este cazul
 
Piko :D roco e ok cand e nou dar in timp o sa ai probleme cu el , Piko il cumperi, il montezi pe diorama, il reglezi de foarte multe ori pana cedezi si renunti la el.
Din ce DKW-uri am folosit doar Peco sunt ok, daca vrei unul functional :D
 
Da, Peco e calitate, dar si Fleischmann sau Trix trebuie sa mearga pe diorama lui By Onu.
 
Eu am doar sine Fleischmann (+ macazele). Imi cer scuze, ce este acela un "DKW"? :?:

Multumesc! ;)
 
Pozele de azi - 23 IUL. Am inceput sa pun terasamentul prin tunel; m-am si apucat de vopsit ziarele (am ales o culoare mai "vesela" verde+orange in loc de maro, pentru ca dupa ce pun iarba, totul sa para mai vesel ... e ok?); am facut rost de putin gri si am vopsit peste maroul cel "nepotrivit" al peretilor; am facut capacul de urgenta; am mai dezlipit o sina pentru a o repune calumea; din lipsa de money mi-am facut singur gurile de intrare in tunel (momentan poate arata urat, insa nu-s finisate)... ;etc. :D


 
Poze 24 IUL
Din cauza ca nu imi treceau vagoanele lungi prin gura tunelului + alte probleme de proiectare, am renuntat total la munte, inlocuindu-l cu o vale. :) Again, din lipsa de money mi-am confectionat singur zidul de sprijin, eu spun ca a iesit super ... insa ramane de vazut la sfarsit! :D ;)