Diorama mea la H0(C.F.W.R)

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Bine,scuze daca deranjeaza prescurtarile.Eu incerc mereu sa scriu normal,dar din obisnuita mai scapa cate ceva. :lol:
 
Buna,
Eu incerc mereu sa scriu normal,dar din obisnuita mai scapa cate ceva.

Atunci incearca sa scapi de acest obicei, pentru ca este unul prost. In viata, atat la scoala cat si in cea activa, este mai important sa poti forumula o propozitie corect de la inceput si pana la sfarsit decat sa pui trei litere impreuna care pentru o anumita categorie de populatie au un sens pe care restul nu-l intelege. :D
 
Wesley a spus:
Cum am mai spus si in alte postari,zic si acum Ideile noi sunt mereu binevenite,asa ca nu ezitati sa va dati pareri :lol:

totul este prea plan. Ai vopsit cladirile, dar ai lasat pe la usi suprafete neacoperite. Alta intrebare: unde ai vazut asa vegetatie ca in zona de promenada cu bolovani? Care bolovani au pete clar rotunjite de adeziv (presupun ca ai pozat "la crud"). Cum rezolvi imbinarile carosabilului? Care carosabil nu are deloc un pic da coama sau proeminenta de-a lungul axului.
 
Deci Obiwan sa-ti raspund la intrebarile puse de tine.Ferestrele si usiile asa am vrut eu sa le las sa dea un aspect de contur cu o culoare diferita,doi la mana niste bolovani intr-o campie sau intr-o zona de relaxare nu sunt deloc neobisnuiti,3 acei bolovani nu sunt gata,vor fi acoperiti foarte bine cu iarba fara sa se vada pete de aracet si 4 ce vezi tu in acea poza acea crapatura in asfalt a fost o mica eroare restul sun acoperite de vopseaua cu care le-am dat,unde va mai fi nevoie voi astupa cu fasa sau cu servetele cu aracet si vor vi vopsite. Poftim raspunsurile :) cam atat :)
 
EVOLUTIE!!


Dupa o perioada de ''odihna'',de 2 saptamani,in care diorama a stat pe loc,in ceea ce priveste avansarea,am revenit cu o veste noua.Am inceput inierbarea dioramei!Copaceii au fost pusi de forma deocamdata,urmand ca la urmatoarea vizita la diorama sa fie pusi definitiv,si sa continui cu inierbatul.Poze:











Dupa cum se vede in ultimele doua poze,a inceput si triajul sa prinda viata.A fost turnata ''placa'' de beton de pe care se vor face incarcaturile vagoanelor,a fost pus pietrisul din jurul acesteia cat si utilajele aduse si pregatite pentru incarcarea vagoanelor de pietris,ce vor stationa in triaj!

Inainte de a presara iarba,diorama a fost ''descoperita'' complet,au ramas pe ea doar soselele,asta pentru a acoperi crapaturile de la imbinarile placilor de polestiren.Dupa acest proces de acoperire/uscare au fost puse toate la loc,si apoi a inceput procesul de inierbare.

Atat deocamdata,voi revenii cu continuarea curand!SPOR


''Wesley''
 
@alex14: multumesc la fel!!


@adybr185:Am folosit granule de sol de la NOCH,sunt acele granule cumparate acum putin timp!In ceea ce priveste stropitul pe deasupra''NU'' nu am dat cu ''Fas-Fas'' deasupra....am sa vad care este starea ierbii dupa ce se usuca aracetul.Daca ramane cum trebuie dupa aspirare o voi continua asa,daca dupa aspirare se ia prea mult si nu sa facut cum trebuie,atat pe aceasta deja pusa cat si pe cea viitoare,voi da cu adeziv deasupra!!!SPOR



Wesley
 
Sallutare si bine v-am regasit!Dupa o perioada de timp,in care nu am mai postat nimic in ceea ce priveste evolutia dioramei mele,astazi ''ies la suprafata'' cu noutati!
Am avut ocazia weekendul trecut de a petrece ceva mai mult timp,alaturi de diorama mea si cu ocazia asta am reusit sa continui lucrarile la aceasta! Au fost mai multe schimbari.In primul rand am continuat inierbarea in diferite locuri,am confectionat 12 copacei ''foioase'' iar tufisurile au inceput a-si gasi loc pe ici pe colo.

Am sa va las deocamdata niste poze!Weekendul urmator,vineri pe data de 22.02.2013 voi sarbatorii ziua mea de nastere,cu mare bucurie pot spune ca o voi face alaturi de trenuletele mele :lautar: :D :D . Deocamdata pana vineri sper sa va multumiti cu pozele de data trecuta,dar,odata cu serbarea zilei de nastere va aparea un nou filmulet pe youtube special facut,si dece nu chiar si noi poze cu evolutii aici pe forum!!

Evolutii:




In penultima poza se pot observa 3 dintre copaceii confectionati de mine acum cateva zile!

Cam atat pentru astazi,foarte curand voi reveni cu noutati! Pana atunci numai bine!!

BAFTA!!!

''Wesley''
 
Sallut Adrian si mersi de apreciere.Da gurile tunelului vor fi facute cum trebuie,dar toate la timpu lor.Voi reveni cu evolutii duminica seara si tot atunci voi posta si o filmare in cinstea zilei mele de nastere!

BAFTA!!!

Wesley
 
EVOLUTIE

Va sallut prieteni.Vin cu vesti noi.Se pare ca diorama mea s-a obisnuit cu obiceiul de a o imbraca in iarba,tocmai de aceea chiar si de data asta am continuat cu inierbatul acesteia.Procesul este oarecum pe terminate,este cam la 75-80%. Mai sunt de rezolvat micile locuri pe ici pe colo care au scapat si dealul care va fi si el pe viitor definitivat.

Odata cu inierbatul,soselele au mai suferit un procesc de vopsire,acesta continuand pana cand vor arata cum trebuie.Trebuie sa specific ca,curatenia de primavara se apropie.Aceasta cuprinde atat curatatul sinelor cat si a osiilor locomotivelor si dece nu chiar si a unor parti ale dioramei care se pot curata,gen sosele si peroane!Cam atat cu vorba sa trecem la fapte!!!


POZE:










Cam atat :p ,se pare ca anul 2013 a inceput in forta pentru diorama mea,sa speram ca va fi asa tot timpul.La noi evolutii ma voi intoarce cu poze.Pana atunci sanatate si numai bine.

BAFTA!!

''Wesley''
 
Imi place cum a iesit. Dar am de facut o sigura obiectie totusi...
Incearca sa "ingropi" soeselele... diferenta de nivel este cam mare...
Si cladirile la fel, sa fie aprox. acelasi nivel...
In rest, SPOR la lucru. :D