Diorama Muzeu

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
nu este cam nelalocul ei linia bucla?cea care trece pe sub arcul de piatra al podului...



chiar daca o veti deghiza cu un tunel,podul se va sprijini pe acesta :roll:

mai degraba o bagati pe sub cele 2 linii din stanga,un portal de tunel cu mult inainte de pod si asa aveti si o bucla mai larga ,iar traseul ei "subteran" nu trece sau nu lasa sa se inteleaga ca trece pe sub suportii podului.
 
Eu ma gandesc cu groaza la mentenanta: paianjeni, praf si izopropilic...

arahnofobius
 
Salut,

Cosmin linia aceea care intra in bucla va fi ascunsa pe toata lungimea ei, deci nu vei sti nici o clipa pe unde merge pentru ca nu o vei vedea, ea intra intr-un tunel cu mai mult de 2 m inainte de viaduct, adica mult inainte de a face curba stanga spre viaduct.
In proiectul initial ea facea bucla inainte de pod dar am vrut sa prelungim lungimea triajului si de aceea a capatat aceasta forma, in plus in acelasi timp s-a micsorat si panta ei.

@Dac, se vor lasa zone de vizitare, inchise cu capac evident, astfel incat orice sectiune de sina sa poata fi curatata.
 
Imi plac podurile si mai ales cum sunt amplasate. Traseul e bestial!

Spor la travalii!
 
Cosmin nici o problema!, toate observatiile sunt bine venite.

Saptamana trecuta s-a avansat putin mai lent, mai mult cu chestii care nu se vad, asa ca mai putine poze.

Ustensile pentru pus pietrisul si betonat pietrisul:
- doar la gara mare + depou s-a lucrat 3 zile la pietris.


Si fac si o paranteza cu privire la hartia de teraformare Noch despre care s-a mai discutat pe forum,
ca sa va ilustrez doar una din proprietatile ei, priviti pozele de mai jos trase la 3 secunde distanta, pe o parte hartia udata abundent, pe cealalta parte perfect uscata. Acest lucru conteaza atunci cand intindem aracet pentru pus iarba, cand stropim cu solutie de aracet pentru a lipi diverse texturi, etc.

 
Daca am face si autostrazile pe ritmul cum lucrati voi, acum am avea si noi vreo 3000 de km de autostrada :D

Hai spor la lucru in continuare! :D
 
aici nu veneau mai bine niste macaze curbe sau cel putin ambele macaze drepte cu abatere pe dreapta? :roll:

 
Cosmin la peco nu sant macaze curbe eu am pus piko si cam injur,nu am avut de ales :(
SPOR FRATILOR :aplauze:
 
esti sigur ?

http://www.trains-addicted.ro/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.TA.tpl&product_id=672&category_id=45&option=com_virtuemart&Itemid=12&lang=ro


http://www.trains-addicted.ro/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.TA.tpl&product_id=673&category_id=45&option=com_virtuemart&Itemid=12&lang=ro
 
Salut,

macaze curbe la peco sunt, chiar foarte faine cu raze largi, nu sunt insa macaze curbe cu raze mici, ireale, asa cum gasim la alti producatori (exceptand gama peco setrack), daca privim 20 cm mai in spate avem chiar o pereche de macaze curbe :D,
de ce aici s-a optat pentru macaze drepte sincer nu pot sa va spun, nu eu am proiectat diorama dar cred ca motivul este raza mare a curbei de intrare, mai mare decat cea a macazelor curbe. (vorbim de liniile directe)
Cosmin cred ca nici ambele cu abatere spre dreapta nu ar fi mers din acelasi motiv.
 
Scuze ma refeream la raza ,mie i-mi trebuia raza mai mica :oops:
Nu se incadrau cele de le peco ,trebuia sa mai maresc diorama si nu aveam loc.
 
Salut Florin,

Dupa cum ai scris la inceput termenul lucrarii este de 3 luni de zile, stii cumva cand se va deschide muzeul pentru vizitare?


Spor!
 
Salutare,
vin si eu cu o idee similara cu a lui ICRA: am fost zilele trecute la bucuresti pentru expozitia de material rulant si printre altele am avut chef sa dau o tura si pe la muzeul cfr. Pe pagina web nici o informatie, doar programul, insa a constatat ca este in renovare.

Asa ca spor la munca, si rugamintea ca atunci cand e gata macheta promitatoare descrisa aici, poate aruncati o vorbulita cu data de deschidere 8) . Paznicul estima un decembrie.

stima
 
Cine vrea sa ne viziteze este binevenit dupa orele 18.00.
Va vom anunta din timp data cand va fi deschiderea.