Diorama TT

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Da frumos,nu am cuvinte, ce asi vrea eu sa vad mai de aproape este ultimul nivel ,acela cu turnul de apa .Poti sa ii faci o poza mai de aproape
:aplauze:
 
Sa ne faci si noua un scan la factura de curent :D

Doi la mana : relieful e regulat pe toate partile, incearca sa rupi ceva acolo, sa completezi cu alte unghiuri (pante)

Daca pui si lumini rosii vei primi legitimatie de la Clubul Funar :D :D :D

Pentru asta ar trebui sa anulezi luminile verzi ca nu suporta :mrgreen:

Si daca accepti , fa un dig acolo unde se termina apa-n iarba (asta e indicatie pretioasa).

Spor la disco!
 
Salut obiwan.
Un beculet consuma 50mA, iar un led 20mA. Insumate nu stiu daca ajung la 150 watti.
Nu stiu cum ai observat ca relieful este regulat, nu am inteles la ce te referi.
Lumini rosii exista la semafoare.
Intr-adevar lumini verzi nu am decat tot la semafoare.
Iar daca nu ai observat, apa nu se opreste in iarba.
Oricum multumesc de sfaturi.
:(
 
Cand spuneam de regulatul reliefului, ma refeream la faptu' ca ai foarte mult plan, al dracului de orizontal si elemente la 90 grade ce rasar brusc din iarba.
Nu tin sa te contrazic, dar daca tu sustii ca apa nu se termina-n iarba atunci trebuie sa te cred si sa nu ma uit la poza.
Daca tie iti place ce ai scos, e OK, io am intervenit pentru a-ti sugera ca trecerile de la orizontal le vertical nu se fac peste tot cu vinclul, daca ma intelegi. Nu insist, e opera ta, sper ca functioneaza, asta e cel mai important. Spor!
 
obiwan, eu tot nu în?eleg treaba cu relieful. M?? tot uit la dioram?? ?i m?? gândesc la ce te referi, la ce r??sare brusc din iarb??, la 90 de grade. Sunt case, stâlpi, etc. S?? le fac înclinate?
Din cele 2 circuite unul coboar?? altul urc??. în fa??? (sud cum îi spui tu) cota e de + 5 cm, la râu ?i remiz?? este 0, iar cea de sus + 10 cm. Râul se duce pe lâng?? deal sau munte cum vrei s??-i spui, trece pe sub cele dou?? poduri ?i ajunge la marginea dioramei, acolo se termin??. Voi pune, în viitor, pe acea latur?? un poster. Diorama nu este finalizat??.
 
relieful de sub castelul de apa de iegzemplu, dar nu mai insist, lasa-l cum iti place tie ;-)
 
Nu da?i cu pietre pentru c?? difuzorul de la Taurus st?? pe locomotiv??, dar efectiv nu încape în??untru. Am vrut s?? folosesc setul de 2 difuzoare de la ESU (cele mai mici, un difuzor are diametrul de 13 mm) dar tot nu înc??peau, din cauza formei aerodinamice al modelului de locomotiv??.
 
cornelTT a spus:
obiwan, eu tot nu în?eleg treaba cu relieful. M?? tot uit la dioram?? ?i m?? gândesc la ce te referi, la ce r??sare brusc din iarb??, la 90 de grade. Sunt case, stâlpi, etc. S?? le fac înclinate?

Nu se refera la case, stalpi si etc., se refera la versantii dealurilor si/sau muntilor care "rasar" brusc, nu chiar la 90 gr dar pe acolo, si ai impresia ca linia si celelalte se afla intr-un canion cu albia mai mult sau mai putin lata.

In poza de mai jos, desi este multa lumina, se vede limpede



In spatele peronului este un versant, aproape vertical, pe care sta un castel de apa.


Stiu ca esti restrictionat de spatiu/suprafata - o chestie valabila pentru toti - si de aceea ai ales aceasta varianta care nu reprezinta o "crima" dar atunci cand ceri lamuriri, observatii, critici, laude, te poti astepta si la ce a spus Obi chiar daca el le spune, uneori, mai alambicat.

Spoor!
 
Ai dreptate LDH, acum în?eleg observa?ia. Dar dup?? cum ai remarcat am fost limitat de spa?iu. De exemplu nu-mi place cum mi-a ie?it muntele din partea dreapt??, în care portalul de la tunel st?? ca dracu, dar acolo am ?i întrerup??torul de la lumin?? ?i spa?iu mic, oricum asta este. La fel nu sunt mul?imit nici de traseu e prea simplu. Dar acum 2 luni jum??tate ?ineam ?inele ?i materialul rulant prin cutii ?i nu puteam s?? m?? joc ?i eu.
:D
Oricum m?? gândesc s?? fac alta, dar nu curând c?? nu vreau s??-mi omor nevasta. :D
 
cei de la www.elriwa.de au reusit sa bage difuzorul in locomotiva Taurus, poate te inspiri de la ei si reusesti si tu
 
ELRIWA - TT - Soundmodelle, Umbau in eigener Werkstatt
Durch die 8 pol. Schnittstelle und den ausreichende Platz, ist der Einsatz eines leistungsstarken LokSound 3.5 möglich. Wir verändern die Leiterplatte und benutzen einen speziellen Resonanzkörper. Somit ist auch bei dieser Lok der 20mm Lautsprecher zum Einsatz gekommen.
asta e explicatia (eu cu germana sunt zero), cand deschizi link-ul ai in dreapta "soundloks TT" care iti deschide o lista cu toate locomotivele la care au pus sunet printre care si Taurus la care are explicatia de mai sus, sper ca am fost mai clar, nu cred ca dau mai multe detalii sau nici eu nu stiu sa caut, cert e ca se poate
 
am deschis link-ul ?i am ajuns acolo unde spui, dar î?i d?? modelele care au în dotare decodor de sunet ?i pre?ul lor. Alt?? explica?ie nu am v??zut. Din ce practic?? am f??cut pe locomotivele mele am constatat c?? se poate dar nu am ce-mi trebuie. Din m??sur??torile mele trebuie modificat un pic ?asiul, pentru c?? e mult spa?iu pierdut dedesupt. unde este transmisia de la motor. Nu pot modifica ?asiul existent pentru c?? a?a a fost proiectat. Precizes c?? locomotiva e fabricat?? de PIKO. La BR151 am scos geamurile de pe lateral ?i bordul de la un cap??t ?i am rezolvat problema, am instalat setul de 2 difuzoare de 13 mm, asta în condi?iile în care nu am cump??rat varianta decodorului micro, adic?? pentru TT ?i N, pentru c?? nu decodorul încurc??, ci difuzoarele. La Taurus am încercat la fel, ?i ar fi mers dac?? nu ar avea linia curb??, aerodinamic??. Asta e, pentru pl??cerea sunetului merge. Nevast??-mea mi-a propus s?? bag difuzorul într-un vagon, dar c??nd e?ti lâng?? dioram?? î?i dai seama c?? sunetul vine de la vagon ?i nu de la locomotiv??. Am ales r??ul cel mai mic.
 
Durch die 8 pol. Schnittstelle und den ausreichende Platz, ist der Einsatz eines leistungsstarken LokSound 3.5 möglich. Wir verändern die Leiterplatte und benutzen einen speziellen Resonanzkörper. Somit ist auch bei dieser Lok der 20mm Lautsprecher zum Einsatz gekommen.
Se refer?? la faptul c?? decodorul folosit este LS v3,5 cu 8 pini, deci nu este cel special pentru TT adica LS micro v3,5. De asemenea spune c?? folose?te un difuzor special de 20 mm, eu am vrut s?? pun de 13mm ?i nu încape. De aceea cred c?? e vorba de modificarea ?asiului sau utilizarea unui alt fel de ?asiu.