dulap pentru diorama N (sau HO)

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
salut, in cazul meu voi monta doua opritoare, cel mai probabil vor fi facute din doua holzsuruburi :D sau as putea monta doua piese ce se folosesc la mobilier pentru montarea rafturilor. Nu stiu cum le zice pieselor, dar sunt facute din metal si au 4mm diametru si vreo 20 lungime, iar jumatate au un manson de material cauciucat. Eu zic ca-s bune pe post de opritor.
In cazul meu placa e mai mica, 1000 x 600... va fi un modul de intoarcere practic pe care o sa il rabatez cand am nevoie sa intorc trenurile. In rest acestea se plimba pe langa pereti.
 
Asa mai merge.Daca e pt ce spui tu,e ok, mai ales ca nu ai relief mare sau greutate pe ea. Da daca faci un relief de 45 cm inaltime in el, cum am facut e, sau ma rog, voi face, trebe sa pleci cu raza de la inaltimea maxima, ajungand la inaltime pe care o vrei plus ceva din raza de rotire. nu se deschide si atinge in spate. Balamaua aia trasnita il arunca in afara, de aia nu o sa atinga nimic in spate. Nu e inventia mea, o stiu de prin 1986, de prin colectia Modelism. BUNA REVISTA, plina de idei. Eheeee, la vremea aia putini visau ce poti face azi. :D
 
Gamitzu, ai debutat in forta pe forum.Imi place la nebunie articulatia aia in 4 puncte dar si cum ai implementat in practica ideea.
 
:D am mai avut o tentativa cu aia de la trenulete,ro, pe forumul lor, da am renuntat cand am vazut ca l-au fugarit pe un pustan de 15-16 ani , care si-a spus parerea intr-un mod elegant, pe forum. adminu i-a taiat dreptu la replica. a zis ca nenea ala de la nu stiu ce magazin, aduce copaci la bulk si ii vinde cu 180.000 lei bucata.cat despre mine, eu fac demult chestia asta, sant la a 2 generatie de trenuri, am avut inainte TT-uri.(alea comniste). Acu le-am vandut destul de ieftin unui cunoscator. Da cred ca in realitate santem mult mai multi bolnavi de asa ceva, da nu au timp sau le e rusine sa zica ca se joaca la 70 de ani cu trenulete si altele. O prostie dealtfel. Ai vazut filmuletul, ai inteles cum merge dracovenia?
AAA, alta chestie. Daca te saturi de ea, dai sfoara in tara, si o vinzi la alt onorabil asa cum e. Apoi faci alt dulap, la aceleasi dimensiuni si ai iar de lucru 2-3 ani :p .Mie imi place sa le construiesc. Am dat deja 2 bucati pana acuma, decand fac asa ceva. clienti gasesti.
 
nu trebuia sa te chinui cu o macheta 1:1 a articulatiei ca sa extragi cotele esentiale in x incercari.Un mic proiectel intrun program de proiectare te scuteste de multa munca.Daca mai ai nevoie (alta articulatie, alte dimensiuni) te ajut, nu-mi ia prea mult sa-ti trimit un desen cu cotele trebuincioase.Spor pe mai departe.
 
Mersi pentru oferta. o tin minte in caz de ceva. Acuma e gata, eu mi-am facut treaba. Poate pentru altcineva care e curios la asa ceva. Oricum oferta e de apreciat. Acuma deja montez linii. Si fireste profit de ocazie sa mai alerg cate o locomotiva ca test la imbinarile liniilor.Maine poate pun ceva poze cu balastul nou.
 
Foarte interesant?? lucrarea. M?? gândesc c?? ar trebui extins pu?in topicul la ceva de genul: cum ne rezolv??m problema spa?iului pentru diorama. Bineîn?eles c?? ne vom opri dac?? apar anun?uri de vânzare-închiriere de hale pe centur??. Bravo pentru lucrare!
@alin: ce program de proiectare folose?ti pentru a?a ceva? Mul?umesc.
 
treaba cu dulapul e recomandata celor care stau la bloc, au animale de casa care lasa par, sau mai rau ca motanul meu care se culca pe ea ori imi ia locomotivele pe post de soareci :D
 
???ži eu tot Autocad, simplu ?i Architectural. Vroiam s?? ?tiu dac?? folose?ti vreo variant?? de inginerie ?i care este aceasta, c?? vorbim de piese articulate...
Mul?umesc,
 
Pentru o sarcina asa de simpla ca proiectare unei articulatii nu ar fi nevoie de alte programe, ideea in sine e geniala si odata "furata" e simplu de determinat cotele de baza....
 
adevarat, da eu nu sant o somitate in computere de fapt nu ma pasioneaza deloc. e bun si atat. prefer sa pierd timpul cu machetaraia, de oricefel. Si mi-a iesit,da dupa ceva vreme, mecanic, cu bolduri, baghete de lemn si o placa de polistiren care imita sectiunea. Dupa ceva timp de joaca a iesit bine. Daca ai un comp. scientolog e mult mai usor. Din pacate toti aia buni si pe care ii stiu, sant ori in canada ori in state, plecati cu ale lor. Dulapul merge pentru cei care nu au spatiu pt una deschisa, sau sant alergici la praf depus pe modele ca mine.Eu spatiu am sa ma desfasor cum vreau, da ma dispera praful care apare de 2 ori pe zi peste tot. ce sa faci sidexu inca exista nu s-a daramat. :(
 
E grav cu praful, cred ca pana la urma incep si eu sa ma gandesc la un miniaspirator. Bine ca am primit cadou un aspirator de masina, care oricum e bun de aruncat pentru ce a fost el proiectat (ramane mizeria bine mersi acolo), dar cred ca pentru trenulete ar merge perfect, ca nu e de foarte mare putere, numai cat sa traga praful si mizeriile. Singura problema ar fi cu alimentarea la 12V, dar aia se gaseste relativ usor metoda (in cel mai rau caz bag un incarcator de mehano, si am si putere variabila in functie de tensiune :D, ca nu cred ca suge mai mult de 400 de mA).
 
daca sta in dulap, e putin probabil sa intre preful. iar paianjeni nu am mai vazut demult ca ii vaneaza nevasta. Si pe mine ma incanta o diorama pe langa pereti, intr-o camera cu multa lumina naturala. uite cum se vede. :p ;-)










 
Am montat-o azi in dulap , dupa 2 saptamani de munca. asa arata. Urmeaza sa-si primeasca si restul de linii si materiale de teraformare curand.


 
Ca tot erau mai sus nelamuriri despre cum o sa vina cablaraia trasa pe diorama, asta e rezultatul. Sant 3 macaze si 6 semnale, plus cablaraia de iluminat orasul, fabrica si gara, care nu apar .
 
:D Revin cu poze cu stadiul actual al dioramei, tot in dulap.


Pana acum e protejata bine, a stat inchisa 5 luni si nu a cazut nimic de pe ea sau sa se incline sau alte probleme. A meritat din plin, desi incepe sa ma bata gandul la o camera de 3,5x4m cu aer conditionat si module pe langa perete.Adica eu si trenuletele. Atat. :D