HALTA DAVID

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Desi lucrarile la halta sunt nefinalizate a venit un tren de persoane...





Locomotiva este un Br.75 Liliput fabricata in Austria.
 
Salutare tuturor!Am facut cateva modificari si la cladirea garii, mai exact am inlocuit streasina acoperisului care era din material plastic, cu o structura lemnoasa pastrand insa forma initiala.La magazia garii am confectionat structura lemnoasa a acoperisului ce iese prin zidul de caramida.Lemnul provine dintr-o cutie de chibrituri cu bete mai lungi si mai groase, cumparata din U.E.
Eu cred ca arata mult mai realist decat inainte si ca astfel de modificari sunt binevenite...









De asemenea se observa ca acoperisul a suferit un proces de imbatranire ...
 
Salutare tuturor!
In timp ce lucram la instalatia electrica aflata pe spatele placii garii, datorita neatentiei gara a suferit un accident care a dus la indoirea serioasa a doi stalpi montati pe peron, a stalpului facut de mine si la crearea unei gropi in soseaua pietruita din apropierea barierei. :-x
Dupa analizarea pagubelor am trecut la modificari serioase a zonei in care urmeaza a fi montat cantonul si a altor zone, unde cu un cuter si o surubelnita am facut santuri, am rupt toata vegetatia si alte amenajari care nu mai imi placeau.(pasajul pietonal)





Soseaua de acest gen este cam sensibila ...



Am facut un sant pentru cablurile de la bariere, intrucat acestea voi incerca sa le fac functionale automat.Am stabilit o noua pozitie pentru canton si i-am turnat o ''placa de beton'' pe care va fi asezat.



Peretii santului i-am facut din plastic provenit de la diverse carduri expirate si postamentul barierei l-am facut din carton.



Am demontat peronul si rampa, dupa care le-am mai dat un strat de vopsea gri.Peronul l-am ingropat aproximativ 4mm dupa ce am sapat un sant iar acum cred ca are inaltimea corecta, dupa cum se observa si in poza.








Peste sant am pus mai multe dale, in zona a crescut iarba, am asezat provizoriu cantonul si bariera...







Am mai facut si alte operatiuni insa voi posta poze si explicatii zilele urmatoare....
 
DAN C.F.R. a spus:
Intradevar nu este o solutie indicata insa am facut un compromis avand in vedere ca am folosit becuri de 2,5v,3,5v, in total avand 13,5v iar sursa de alimentare 12v.Becurile de 12v fac o lumina foarte puternica si asta nu prea imi place.Eventual voi face un sistem foarte simplu de acces la becuri pentru schimbarea lor.
Pe diorama mea am folosit beculete de scala de 12V alimentate prin intermediul cate unui rezistor de 150ohm, astfel intensitatea luminoasa s-a redus la o valoare acceptabila si ferestrele nu mai "ard" in noapte. Daca nu vrei sa folosesti rezistoare alimenteaza cu 9V in loc 12V astfel capeti si avantajul prelungirii duratei de viata a beculetelor.
 
Salutare!
Am ales varianta de a construi un acoperis nou la atelierul auto, asa ca am folosit elemente de acoperis Auhagen.



Am inlaturat de pe peronul garii elementele de detaliu lipite anterior si am vopsit bordura din piatra in culoarea gri inchis si eu cred ca arata mai bine acum cladirea garii.





Ulterior am lipit elementele de detaliu intr-o alta asezare dupa ce au suferit mici retusuri...bicicleta a fost vopsita intr-o culoare mai placuta,au fost adaugate, o banca si o bara.





A mai crescut iarba si prin alte zone.Am inlocuit iarba granulata cu iarba mai realista, folosind rola de iarba Noch.





 
Imi plac detaliile precum ghivecele cu flori, cromatica acoperisurilor, totusi gardul acela rosu si iarba verde parca sunt din anotimpuri diferite! Gardul viu cred ca ar trebuie sa fie verde inchis... In rest felicitari, e o lucrare foarte reusita!
 
Salut!
Nu cred ca gardul viu se inroseste cand vine toamna...cred ca exista gard viu rosu si gard viu verde.Mie mi se pare ca, contrastul creat de cele doua culori vii rosu-verde este placut ochiului.Probabil e o chestiune de gusturi....Ar fi bune si alte opinii asa ca le astept.
 
Nu stiu daca exista gard viu rosu, cel putin pe meleagurile noastre nu am vazut. Sunt anumite specii de arbusti cu frunza de culoare rosiatica, insa nu intr-o nuanta chiar asa de aprinsa. Se poate ca in fotografie sa se vada altfel culorile, si cel mai important este sa-ti placa tie!
 
Cred ca este cam aprinsa culoarea gardului viu, insa asta nu este o problema pentru ca macheta este ca o pictura in ulei...se poate schimba culoarea intr-un interval destul de mare.
 
Salutare domnilor artisti la 1:87!Am mai lucrat la mica mea diorama,incet dar sigur...am facut pasajul calatorilor, cred eu ca mai potrivit pentru aceasta halta decat cel construit initial.Am folosit bete de chibrit.








Au trecut anii si peste cantonul garii...



Am montat si cealalta portiune de sosea...iarba a crescut,tufisuri...copacei provizoriu plantati...









Avem si carare spre servici...





 
Salut !
Extraordinar ti-a iesit trecerea peste linii din bete de chibrit .
Arata foarte realist.
Voi incerca sa fac si eu la fel.
O mica sugestie: am vazut ca ai pus soseaua , incearca sa pui si intre linii piatra cubica, in caz ca vor "vrea " masinile sa traverseze calea ferata 8) .
Vad ca la linia din spate ai pus, aici ai ramas fara ?
Marius.
 
Sesamcave, intre sine a fost montata initial sosea pietruita insa am demontat-o pentru a monta doua contrasine si ulterior sosea pietruita.Pasajul peste calea ferata a fost facut initial din materialul care acopera peronul insa ulterior mi-a venit ideea cu materialul lemnos si am facut ceea ce se vede.Am montat si contrasinele...





Cu siguranta voi mai face multe modificari pana la finalizarea minidioramei, poate si dupa.
 
intotdeauna se mai gaseste cate ceva de facut. De exemplu as zice sa pui intre piatra cubica si sina o bagheta de lemn 1-2mm latime, iar intre contrasinele montate tot asa, mai multe baghete... spor la treaba in continuare.
 
Am ales deja vaianta cu montajul de piatra cubica intre contrasine.Trebuie sa vopsesc sinele pe lateral insa :roll: nu stiu ce vopsea sa folosesc....astept cateva sfaturi,idei :!: ,sugestii,trimiteri.



Am montat si un gard la rampa de incarcat-descarcat materiale.



Au inceput unele activitati in zona....











Trebuie vopsit gardul...
 
pentru sine poti folosi vopseluri de la Revell,cod 83,84 mat,pe care le poti combina cu un pic de negru,in caz ca nu iti place culoarea de baza...sau poti folosi vopseluri acrilice mate,cat mai apropiate de culoarea sinelor in realitate.