LDH 1250 din alam? 1:87

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Mul?umesc scristi! :aplauze: :aplauze: :aplauze:

Am descoperit gre?ala datorit? ochiului t?u de vultur. La proiectare eu am luat ca bun? distan?a dintre boghiuri de la BR 290. Cea real? este cu 4,4 mm mai scurt?. În concluzie, am mutat fiecare dintre boghiuri cu 2,2 mm mai aproape de centrul locomotivei. Urmeaz? s? refac rezervorul ?i plugurile.
 
Aceeasi problema cu mastile de boghiuri am avut-o si eu la primul LDH, dar am polizat partea din plastic de la masca de boghiu intre portcupla si fata boghiului, lasand mai putin material si atunci se incadreaza bine in curbe. Spor.
 
Problem? rezolvat? cu plugurile.
Am mutat boghiurile mai aproape unul de cel?lalt, am modificat rezervorul ?i am ref?cut plugurile. Acum plugurile vor putea fi deta?ate ?i înlocuite cu altele care nu vor avea decuparje pentru cuple.
Câteva imagini:









Acum m? voi apuca s? fac plugurile nedecupate. Sper s? ias? cum îmi doresc.
 
Pana acum numai de bine, sa vedem cum iese dupa vopsire . Curiozitatea mea e cum vei face mastile boghiurilor.
 
În ale vopsitului sunt zero barat. A?a c? am vorbit cu Savin pentru vopsit ?i tot cu el o s? îmi rezolv ?i problema m??tilor de boghiuri.
 




Ultimile preg?tiri înainte de plecarea locomotivei la Br?ila.
Acolo, Savin va face ultimile retu?uri ?i va vopsi LDH-ul. Urm?toarele imagini vor fi unele "color". Abia a?tept...
 
Dup? o vizit? la Cristi Savin, locomotiva s-a întors în depou pentru lucr?ri de finalizare. ?in s?-i mul?umesc (?i pe aceast? cale) lui Cristi pentru efortul depus la acest proiect al meu. :aplauze: :aplauze: :aplauze:
Dup? vacan?a de var?, m-am apucat s? mai lucrez la montarea motorului, a lestului, a sistemului de iluminat, a decodorului, ...
Deoarece o imagine face mai mult decât 1000 de cuvine, voi ata?a câteva fotografii cu stadiul în care se afl? la ora actual? LDH-ul meu.