Machete tramvaie

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Tramvaiul de intretinere G 15 ââ??â?? 3199 la final

Dup?? ce dou?? zile am z??cut ââ??Â?. ast??zi am reluat lucrul la acest tramvai ?i am terminat pantograful pe care l-am f??cut din sârm?? de agraf?? pentru hârtie. Mi-am confec?ionat mai întâi un ?ablon din lemn, pe care am îndoit la acelea?i cote piesele pantografului. Le-am cositorit împreun??, iar t??lpica am f??cut-o din sârm?? de cupru b??tut?? cu ciocanul pe menghin??ââ??Â? Asear?? am reu?it s?? montez ?i farul la vagonul tractor 3199. Am folosit dou?? led-uri tip smd, puse în antiparalel si înseriate cu un rezistor de 1kohm. Am lestat ?i am f??cut proba pe Diorama de la Slobozia. Merge echilibrat, dar fuge prea tare pentru ca nu am mai avut motora? de 12 vol?i ?i am folosit unul de 9 vol?i. în consecin??? alearg?? mult mai repede decât celelalte tramvaie. Din p??cate am epuizat rezerva de motora?e cu acest ultim tramvai, care este cu siguran??? ultima mea lucrare de modelism.

PB050008.jpg


si filmuletul:
http://www.youtube.com/watch?v=SRbEFfZy49A
 
Revizie vagon 267
Vagonul "a intrat in depou" cu pantograful simetric rupt si cu defecte la usi. S-a trecut urgent la inlocuirea usilor si a pantografului cu unul asimetric.




Noul pantograf, specific modelelor T4D. Am inlaturat numerele si numerele de parc pentru a face loc altora noi, mai aproape de cele reale.


Noile usi le-am realizat din forex de 1 mm. Cu toate ca mai aveam usi taiate pe laser, din stiplex de 2 mm, acestea le-am pus bine, cu ceva timp in urma, si le-am gasit dupa ce am predat vagonul vatmanului care a lucrat pe el.
 
La inceput nu,dupa ce am inceput lucrul la ea mi sa spus pentru ce e destinata ,iar asta chiar ma bagat putin in sperieti ptr.ca deja luasem un aconto. :x
 
Excelent ! P??cat c?? este foarte zgomotos. Caut?? alt?? solu?ie de motorizare.
Toate cele bune ?i S??rb??tori Fericite ! Fkorin