Mini Diorama Mobile01 BogdanRa Ea Za (TT - statica )

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
A si mai insista cu negru pe stancile alea ca arata ca sterse, fa-le negre pana se umple rosturile si abia dupa aia dai cu nuante de gri si alb la suprafata , intai fa continuitatea reliefului si pe urma te apuci de colorat.
 
dar ipsos gros pus cu o pensula sau cu un bricegutz? Cum pare? intreb doar

later edit:
pai la cele sterse aplic o alta tehnica... vreau sa vad cu care ma simt mai convenabil:)))

Am primit doua randuri de sfaturi:

1. sa pun negru intai
2. sa pun negru ultimul:)))

Noh...incerc si eu acum amandoua..., oricum fara continuitate la stanci nu mai continui. eram grabit

PS: dragos: cand dai doua raspunsuri unu dupa altu da si tu edit la ultimul post...
 
Eu nu cred ca am zis sa dai cu negru si la inceput si la sfarsit. Hai sa te intreb ceva, de ce crezi tu ca se da negru intai ? Care ar fi efectul pe care il da daca in pui acolo intre stanci ? :D

Stancile de pe minidiorama arata bine, le-ai pus sub "ploaie" deci ele par mai curate putin, oricum acelea sunt altfel decat ce ai pus pe diorama de test. Zic eu !
 
Da, dar nu imi plac. P??rerea mea era sa le fac altfel, dar no - nu a fost sa fie.
Negru stiu ca este bine sa intre in spa?ii cat mai in adânc.
Cei care spun de negru la final consider?? gri urile ca fiind de adâncime

Diorama de Austria este un pic nemuncita pt ca este cu chestii standard. Prea standard.
Prea cump??rate.
Zic eu

oricum am înv???at sa dau cu pensula, iar podetul este ini?iativa si munca mea.
 
Nu nu nu m -a b??gat in încurc??tur??. Oricum zonele respective vor trebui camuflate.
Intre cele doua stânci verticale, la mijloc, vreau chiar un parau de munte, un fel de torent amenajat.
Oricum am ceva pana ajung din nou acolo. M?? gândeam serios sa o aduc la bucuresti
 
Pietre, pietre si iar pietre...

Desi turnate acum 3 saptamani ele s-au uscat doar saptamana asta pentru ca ... ma rog... sa intelegeti... (asta ca sa scriu in modul asta cu puncte de suspensie muuuulte)

Revenind - rasturnat formele si uite ce aveam inauntru:




si dandu-le cu o solutie de negru au ajuns asa...






Scuze pentru calitate, dar eu 80% folosesc telefonul: este langa mine, nu este greu, etc-uri de acestea...iar celalalt aparat de foto este tot o savoniera, deci nu ma laud cu D-uri si alte cele:):):):)
Bucatile mici le-am bagat direct in solutie:)))


Urmeaza peste cateva zile albul, gris-ul si usor galbenul poate de pensula uscata. Corect?
 
Esential este sa folosesti culori foarte diluate. Incepi cu negru foarte diluat mai intai in crapaturi, apoi cu maro, gri, ocru, iar negru daca este cazul, alb sters cu pensula. Nu exista o regula de aplicare a culorilor. Esential in cazul ipsosului este sa folosesti culori foarte diluate. E prea deschisa culoarea rezultata, mai dai un strat. Vezi diorama lui @gamitzu. Sau niste stanci mazgalite de mine, intr-un mod mai mult sau mai putin reusit:

 
@cosmin78: ;-) telefonul l-am pus pentru a vedea si cei mai noutzi (mai noutzi ca mine) in domeniu dimensiunile... dar da, o s afac mai multe telefoane, le voi vinde in Obor... ;-) Sper sa nu ma dea adminii afara ca anunt vanzarea unui produs hihihi

@rastel: culorile cele mai realiste (adica asa cum sunt ele acum pe stanci) ar fi:


Daca iau vopesa de lavabila care ar fi o incercare de solutie d einceput: 1-2-3 picaturi in 200 apa? Stiu ca acea vopsea este foarte densa...

Culorile folosite acum au fost guasa de tip CORA, 5 culori la 4 lei

PS: astazi de dimineata stancile erau gata uscate fiind puse in proximitatea unui calorifer. Asa ca poate diseara mai fac cate ceva?
 
Nu am folosit colorant pentru lavabila, ci doar tempera, cumparata de la magazinele de langa Gara de Nord. Deci habar nu am ce va iesi daca folosesti pigmenti pentru lavabila.
 
OK, atunci continui si eu pe tempera&guasa... Multumesc!
Oh tempo(e)ra!

Later edit:
te rog frumos, rastel, sfat:
1. cu ce ai facut pietricelele mici? sunt naturale sau cioburi de ippsos?
2. peretele din spate este carton sau ipsos?
 
senx... vezi ca am mai pus doua intrebari, daca ma poti helpui (vai - ce limba romana rupta din iad am azi in cele ce scriu).

ma refeream la peretele din spate si la micile pietricele mai ocru...
 
Peretele este facut din ipsos, turnat asa:

Apoi am zgariat , si am zgariat, si am zgariat de m-am plictisit :x

Pietricelele sunt din pluta, provin dintr-o punga cu iarba alpina Noch.
 
Rastel, cred ca este momentul s ama intorc catre Acrilic...
Daca gris-urile se pot obtine pe stanci cu tempera (negru in apa si scufundata sau udata piatra din belsug), celelalte culori dau esec la a doua mana pentru ca s eintind ca oile peste celelalte cultir si iese un mic haos coloristic si compozitional.

Si aceste pietre le voi folosi poate... Imi place ca in modelism nimic stricat nu este stricat pentru totdeauna.

subiectul 1: culme de deal din forma de aluminiu
Aceasta culme a fost facuta din aluminiu. Cred ca as putea taia si ceva felii din ea, a fost o incercare ratata... la fel de ratat este si micul copacel facut din ...ciorchine de strugure :evil:


Subiectul 2: Stancile vopsite cu alb... si maro... si o incercare de ocru Trecand la lucruri serioase am luat pietrele din episoadele trecute si am inceput sa ma joc cu ele:




Aici se remarca greseala de a trece pensula neuscata bine si cu o culoare bazata pe apa... daca la macheta H0 statica a fpost folosit acrilica, acum am facut greseala de a folosi guasa si tempera. Guasa din Tub s-a comportat cat de cat bine, conditia esentiala ca pensula sa fie uscata... Asta a propos de ceea ce spuneam in topicul de portale: trebuie sa vad eu cu ochii mei de ce nu este bine cu pensula uda...

In solutia de apa cu alb, putin galben si si mai putin rosu am scufundat piericelele mici... una singura a fost data cu maro si rosu dand senzatia de izvor de apa minerala :?:




O ultima privire de ansamblu...



In penultima poza am pus si un "ciob" de ipsos la culoarea initiala dupa turnare.

Am si eu parerea mea despre erorile de aici... oricum vreau sa subliniez experienta mea si lectiile invatate:

1. "acrilic acrilic acrilic" (Lenin)
2. pensula uscata la a doua mana data
3. fara graba fara graba fara graba... eventual amestecurile de culoare sa fie facute pe niste piese etalon (bucati de ipsos folosite doar pentru exersarea culorii
4. pensule subtiri multe si curate

ce o sa vreau sa fac, poate ma opriti inainte sa fac prostii:

1. sa dau cu o solutie de aracet foarte apoasa peste care sa cern niste praf de curte
2. pe locul cu maro si culori stricate sa pun iarba? pe stanci creste si asa ceva
3. urmatoarea vopsire in cazul unor diorame sa fie facuta in functie de releful in care le introduc
 
eu nu te opresc, :p in modelism se aplica "scopul scuza mijloacele" :|
mai joaca-te ca ai inceput sa le nimeresti :wink: